😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

ضمیر ناخودآگاه چیست و چه توانایی دارد ؟

ضمیر ناخودآگاه

ضمیر ناخودآگاه در واقع مخزن احساسات، اندیشه ها و خاطراتی است که ما آگاهی کاملی از آن ها نداریم. در این مقاله به توضیح آن و قدرتی که دارد خواهیم پرداخت.

ضمیر ناخودآگاه چیست ؟

طبق نظریه فروید ضمیر ناخودآگاه مخزنی از احساسات، خاطرات و افکار خارج از آگاهی ما می باشد. او معتقد بود که بخش ناخودآگاه ذهن می تواند بر رفتار ما تاثیر بگذارد، حتی اگر ما از این تاثیرات آگاه نباشیم.

ضمیر ناخودآگاه بخش بزرگی از ذهن ما را تشکیل می دهد. این بخش دارای قدرتی عظیم و توانایی های بسیار زیاد و غیر قابل انکار می باشد. به صورتی که تمامی افکار و رفتار های ما را بدون این که خود از آن خبردار باشیم، تحت کنترل دارد.

ضمیر ناخودآگاه چگونه کار می کند ؟

ضمیر ناخودآگاه یک مخزن فعال در ذهن است که تمامی احساس ها و رویداد هایی که تجربه نموده ایم را در خود نگهداری می کند. طبق نظریه فروید خاطرات ما با هر دفعه فراخوانی، شکل تازه ای می یابند ولی ناخودآگاه در اغلب موارد غیر منعطف و خشک می باشد.

مغز ما در هر مرحله ای از زندگی می تواند دوباره برنامه ریزی شود و این امکان فقط به دوران کودکی محدود نمی شود. توانایی مغز جهت ایجاد مسیر عصبی جدید و همچنین ارتباط درونی بین قسمت های مختلف سیستم عصبی ما بسیار زیاد و قابل تامل است.

در واقع این افکار ما هستند که زندگی ما را تحت تاثیر خود قرار می دهند. به جای افکار و احساسات منفی، چرا از افکار مثبت استفاده نکنیم تا احساس شادی و موفقیت را به زندگی خود بیاوریم.

چگونه از ضمیر ناخودآگاه مغز استفاده نماییم ؟

ضمیر خودآگاه در واقع چیزی است که منطق ما آن را می پذیرد. یعنی بخشی که با هوشیاری ما سر و کار دارد. اما برای ضمیر ناخودآگاه فرقی ندارد که چه چیزی وارد آن می کنیم. منفی یا مثبت، هر چه که بخواهیم می توانیم وارد آن کنیم. این قسمت از ذهن از زما تولد تا روزهای آخز عمر، با ما کاملا همراه بوده و دائما در حال فعالیت است.

  • تکرار و تمرین می تواند کمک کند که به بخش ناخودآگاه خود نفوذ پیدا کنیم. اگر قصد داریم چیزی را به آن وارد کنیم آن قدر تکرار کنیم تا برایمان به صورت عادت تبدیل گردد.
  • باورهای خود را اصلاح کنید و باورهای منفی را دور بریزید. تغییر باورها و جایگزینی الگوی های ذهنی مثبت با آن ها می تواند مسیر زندگی شما را برای همیشه تغییر بدهد.
  • جملات مثبت را دست کم نگیرید. استفاده از جملات تاکیدی مثبت استفاده نمایید تا بتوانید به بخش ناخودآگاه ذهن خود دست پیدا کنید. این جملات خیلی بهتر است که قبل از خوابیدن و بعد از بیدار شدن از خواب صورت گیرد.
  • یکی دیگر از راه های ورود به بخش ناخودآگاه ذهن، تصویر سازی ذهنی یا تجسم خلاق است که قبلا نیز آن را توضیح داده ایم. یعنی به وسیله قدرت تخیل اهداف و خواسته های خود را در ذهن تصویر سازی نمایید تا در ضمیر ناخودآگاه قرار گیرند. قطعا اگر این کار را به درستی و با جزییات کامل انجام دهید، بعد از مدتی از نتیجه آن شگفت زده خواهید شد.

چکیده :

مهم ترین قدم جهت تاثیر نهادن بر ضمیر ناخودآگاه، افزایش آگاهی است. هنگامی که ما مطلب یا نکته جدیدی را یاد می گیریم، این کار در واقع پیام های محرکی به مغز ارسال می کند. در نتیجه باعث فعال تر شدن قسمت هایی خاص از مغز ما می شود. با تکرار این عمل یعنی ایجاد این محرک ها، ذهن ما به ناخودآگاه خود رسیده و سطح آن را بالاتر می برد. گاهی ایجاد همین ناخودآگاه، ناگهان چالشی را در زندگی بدون این که قبلا آن را تمرین کرده باشیم برایمان حل می نماید.

ضمیر ناخودآگاه هنگامی ما را از دنبال نمودن آن چه که علاقه داریم، باز می دارد که ما در مورد أن مسئله باورهای متناقصی در ذهن داشته باشیم. بنابراین اول باید دلیل مقاومت خود را بیابیم. از خودمان بپرسیم چرا دائما تعلل می کنیم؟ چرا رسیدن به آن هدف را در مقابل آسیب پذیری بیشتر خودمان می بینیم؟ قطعا تا وقتی تمام این پرسش ها پاسخی نداشته باشند، امکان تغییر وجود ندارد. بنابراین ما نیاز داریم تمام پرسش های منفی را پاسخ دهیم و در صورت لزوم راه حل هایی در جهت حل آن ها پیدا نماییم.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×