😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

تجسم چیست؟ قدرت تجسم چه کاربردی دارد؟

تجسم

زمانی که ذهن قادر می شود موقعیت یا خواسته ای را در خود تصویر سازی نماید، در واقع تجسم در ذهن ما رخ داده است.

تجسم یعنی چه ؟

عملیات تصویر سازی در ذهن را تجسم می گوییم. انسان در ذهن و باور خود از گذشته تا کنون همیشه در حال رویا پردازی بوده است. قدرت تجسم ما انسانها بسیار وسیع و گسترده است ، به صورتی که ما می توانیم خواسته های خود را در ذهن خود تصویرسازی نموده و آن را پرورش دهیم.

به بیان دیگر می توان گفت اجازه دادن به تفکر ، عقاید و اهداف خود را که در قالب تصویر ذهنی ما ظاهر شوند تجسم نام دارد. پس لازم به ذکر است که همیشه مراقب اندیشه و تفکرات خود باشید. همان قدر که تفکر مثبت در زندگی ما تاثیر خوب گذاشته و باعث شادکامی ما می گردد، تفکر منفی نیز می تواند زمینه ساز شکست ما گردد. تقویت قدرت تجسم و باورسازی درست یکی از موثرترین راه تحقق اهداف ، موفقیت و تجلی خواسته ها در ما می باشد.

قدرت تجسم را چگونه در خود تقویت نماییم؟

  • خودتان را باور کنید. اولین قدم در این مسیر این است که خود را باور داشته باشید تا بتوانید قدرت تخیل را در خود تقویت نمایید.
  • آرامش داشته باشید. هنگامی که شما با آرامش کامل شروع به تجسم می نمایید، تصویر واقعی تری در ذهن شما ایجاد می گردد. می توانید برای این امر قبل از تصویر سازی از مدیتیشن کمک بگیرید.
  • به تخیلات خود قدرت ببخشید. اگر تجسم شما عمیق تر و با تمام قدرت باشد ، کائنات نیز با شما همراه خواهند بود تا شما را در مسیر موفقیت و پیشرفت قرار دهند.
قدرت تجسم
قدرت تجسم
  • ضمیر ناخودآگاه شما تفاوت بین حقیقت و رویا را نمی تواند متوجه شود. پس به هر چیزی که شما به آن فکر می کنید ، در نهایت در بخشی از زندگی شما ، دیده خواهد شد. بنابراین مهم است که افکار منفی و ناامید کننده را هر چه بیشتر از خود دور ساخته و تخیل مثبت را در جهت رسیدن به اهداف خود دنبال نمایید.
  • در تصویر سازی جزئیات را دست کم نگیرید. خواسته خود را با تمام جزئیات از قبیل شکل ، رنگ ، بافت و غیره در ذهن خود ترسیم نمایید. حتی برای دریافت نتیجه بهتر می توانید روی صدا ، احساس و مزه ها و … نیز تمرکز نمایید.
  • هنگام تجسم احساس کنید که به آنچه که مد نظرتان است ، اکنون رسیده اید. در اعمال قلب خود آن را حس کرده و سعی کنید برای مدتی در آن حالت بمانید.
  • زمان هایی است که ذهن با ما همکاری لازم را ندارد، بنابراین در این مواقع خود را قضاوت نکیند. این امر کاملا طبیعی است و در این هنگام به ذهن کمی فرصت داده و روی تنفس خود متمرکز شوید. پس از مدتی دوباره برگردید و اجازه بدهید ذهن شما تصویر سازی را از نو انجام دهد.

تقویت تجسم
تقویت تجسم

مزایای تجسم کردن چیست؟

تجسم به عنوان یک ابزار عالی برای عبور از افکار شما می باشد و می تواند کمک کند تا روی مسائل مثبت بیشتر تمرکز نمایید. حتی اگر به سمتی که شما می خواهید پیش نرود. ولی قطعا شما را آرام کرده و روی سلامت روان و جسم شما تاثیر مثبت می گذارد.

همچنین از مهارت تجسم می توان برای درمان حالات روحی و جسمی استفاده کرد که این یکی از ابزارهای روانشناسان و درمان گرها نیز می باشد. یعنی آنها بوسیله این تکنیک به بیمار خود کمک می کنند، مشکلات و درد را از خود دور ساخته و این حالات را در خود تغییر دهند.

قطعا ما همیشه سعی می کنیم بهترین هدف ها را برای خود ایجاد نماییم. اما گاهی ممکن است در موقعیتی قرار بگیریم که افکار منفی به سراغ ذهن ما آمده و آن را مملو از خود می نمایند. در نتیجه پر از استرس و اضطراب می شویم. به هر حال ما نمی توانیم از بروز آن ها جلوگیری نماییم، اما مهم است که در مواجه با این چالش ها بدانیم که چطور به حل مسئله بپردازیم. در اینجا نقش مهارت تجسم مشخص می شود و تصویر سازی به ما کمک می کند که از افکار منفی خارج شده و به حالت مثبت برگردیم.

برای مثال ، شما قبلا برای انجام هدفی تصویر سازی های لازم را انجام داده اید و روز مورد نظر را برای انجام آن کار خیلی عالی شروع کرده اید. ناگهان یه تلفن همه چیز را تغییر داده و افکار شما را بهم می ریزد. بنابراین شما دچار اضطراب و پریشانی می گردید. در اینجا شما بوسیله مهارت تجسم ، تصویرسازی کوتاهی انجام داده و می توانید تمرکز خود را روی موضوعات اصلی برگردانید و دوباره به آرامش برسید.

چکیده :

در خصوص اینکه چه کنیم تا تجسم و تصویر سازی ذهنی ما نتیجه بخش باشد، باید بگوییم که این امر دقیقا به عملکرد و کارکرد شما بستگی دارد. ضمن اینکه دقیقا مشخص کنید خواسته و هدف شما چیست. هدف خود را با تمام جزئیات تصور کرده و سعی کنید بر ابعاد آن تسلط بیابید و نکته پایانی این است که مهم ترین مهارتی که شما برای این کار نیاز دارید این است که احساس قوی داشته و دامنه ادراک خود را هر چه بیشتر تقویت نمایید.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×