😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

ناخودآگاه چیست و چگونه عمل می کند ؟

ناخودآگاه

ناخودآگاه هر انسانی چیزی فراتر از باور معمولی و زود گذر می باشد. چیزی که گاهی قدرت این را دارد که معجزه آسا عمل نماید.

ناخودآگاه چیست ؟

فرآیندی که شامل افکار ، خاطرات ، انگیزه و … بوده و در ذهن ما به صورت خودکار اتفاق می افتد. بسیاری از شواهد نشان داده اند که ناخودآگاه ما شامل مهارت ها و واکنش های خودکار،‌ احساسات سرکوب شده، انواع فوبیا ها و از این قبیل می باشند. همان طور که قبلا گفته بودیم طبق نظریه فروید، اگر بسیاری از خواسته ها و احساسات ما خارج از ذهن خود آگاه، جلویشان گرفته می شود، به علت ترسناک بودن آن ها است که قبلا سرکوب شده اند. در واقع او معتقد بود که بعضی از این خواسته های پنهان خود را در ضمیر ناخودآگاه به صورت تلویحی نشان خواهند داد.

ناخودآگاه چیست ؟
ناخودآگاه چیست ؟

ناخودآگاه چگونه عمل می کند ؟

مطالعات نشان داده است که تجربیاتی را که ما بدست آورده ایم، نحوه تفکر و رفتار ما را شکل می دهند. علی الخصوص تجربیات ما در دوران کودکی، که قطعا بسیاری از آن را به یاد نمی آوریم ولی بیشترین داده های ذهن ناهوشیار ما هستند. به صورتی که این داده ها روی رفتار ما بیشترین تاثیر را خواهند داشت.

در واقع ناخودآگاه ما باعث می شود که هر زمانی که تلاش می کنیم، فعالیت جدیدی را شروع کنیم یا این که یک الگوی رفتاری را در خود تغییر بدهیم، از نظر جسمی و عاطفی احساس خوبی نداشته باشیم. یعنی احساس یک ترس و یا ناراحتی در ما فعال می گردد. اما مدت ها قبل که ما متوجه چنین احساساتی نبوده ایم، تلاش شده تا این الگوی رفتاری در پس زمینه ذهن ما ایجاد گردد.

ناخودآگاه معمولا با ایجاد تغییر یا شروع یک کار جدید احساس مقاومت به خود می گیرد. به این معنی که هنگام شروع فعالیت جدید، انجام عادت های متفاوت، ممکن است اول کمی سخت باشد، اما هنگامی که تبدیل به یک روتین می گردد، آن وقت است که در منطقه امن و راحتی ذهن ما باقی می ماند. یعنی با این کار ما ناخودآگاه خود را از نو برنامه ریزی نموده ایم تا بتواند به نفع ما عمل نماید.

تقویت ناخودآگاه چگونه است ؟

  • تقویت و قوی ساختن ضمیر ناخودآگاه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، زیرا کنترل زندگی شما را در دست دارد. کنترل بسیاری از احساسات، باور ها و رفتار های شما به عهده او می باشد. هر گاه که فکری منفی به سراغ شما می آید، با کمک افکار مثبت سعی کنید با آن روبه رو شوید. اجازه ندهید افکار منفی پایدار بمانند و شما را از رسیدن به اهدافتان باز دارد.
  • قطعا برای پرورش آرزو ها و خواسته های خود باید ابتدا اهداف خود را مشخص نمایید. سعی کنید اهداف خود را با تمام جزییات و ویژگی هایش یادداشت نمایید.
  • برای خود انگیزه ایجاد کنید. موفقیت های کوچک را جشن بگیرید و بابت آن ها شکرگزاری کنید.
  • تکنیک های تصویر سازی را انجام دهید و باور داشته باشید که تلاش شما نتیجه خواهد داد. این کار کمک می کند افکار منفی از ذهن شما حذف شده و در نتیجه ناخودآگاه در شما تقویت گردد.
  • با ضمیر ناخودآگاه خود ارتباط بیشتری برقرار کنید. وقتی ضمیر ناخودآگاه شما اطلاعات بیشتر و دقیق تری در اختیار شما قرار دهد، پیدا کردن فرصت های جدید در زندگی برای شما راحت تر خواهد شد.
  • قدرتمند ترین احساس ها ، حس های عشق و باور هستند. آن ها توانایی این را دارند که هر فکری که به ناخودآگاه شما وارد شد آن را به آسانی تقویت نمایند. پس از این دو عنصر موثر غافل نمانید.

چکیده :

برای تقویت ناخودآگاه خود بهتر است ویژگی های آن را بشناسیم. مثلا این که ضمیر ناخودآگاه ما به صورت تصویری فکر می کند. به این معنی که تجربیات و خاطرات ما را در قالب تصویر در خود ذخیره می نماید.

نکته بعدی این است که او همیشه فعال است، حتی هنگامی که ما خواب هستیم و خودآگاه ما موقتا خاموش است اما او همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد.

مهم ترین نکته این است که ضمیر ناخودآگاه با احساسات ما ارتباط بسیار مستقیمی دارد. در واقع می توان گفت احساسات ما زبان ناخودآگاه ما هستند.

و به عنوان آخرین نکته باید بگوییم که ضمیر ناخود آگاه فرق بین تصاویر واقعی و یا تخیل را نمی تواند تشخیص بدهد. بنابراین بسیار بسیار مراقب تخیلات خود باشید تا بتوانید بهترین نتیجه را دریافت نمایید.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×