😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

ابزارهای تفکر کدامند؟

ابزارهای تفکر

ما در زندگی نیاز داریم که بتوانیم خوب و درست فکر کنیم و خلاقیت به خرج دهیم. در این مقاله با موضوع ابزارهای تفکر با ما همراه باشید.

ابزارهای تفکر یعنی چه؟

هر فردی می تواند به کمک یک سری از تکنیک ها و روش ها، توانایی ذهن خود را تقویت کند. یعنی به خود کمک کند تا متفاوت تر فکر کند و ایده های خلاقانه ای داشته باشد. ابزارهای تفکر به ما کمک می کنند تا بتوانیم به این هدف خود دست یابیم. اما زمانی این امر ممکن می گردد که دانش ما در این خصوص کافی باشد. قطعا بدون وجود اطلاعات کافی و تخصصی نمی توانیم ایده های عالی داشته باشیم. در کنار این مقاله می توانید مقاله تفکر انتقادی را نیز مطالعه نموده و از آن بهره ببرید.

ابزارهای تفکر یعنی چه؟
ابزارهای تفکر یعنی چه؟

ابزارهای تفکر چه هستند؟

روش های خلق ایده های جدید معمولا بر ترکیب دو یا چند ایده، تمرکز دارند. الگو های فکری ما انسان ها معمولا الگو هایی محدود هستند. اما با شکستن این الگو ها می توانیم ذهن خود را باز تر کنیم و ایده های جدیدتر تولید کنیم. برای شکستن این الگو های فکری می توانیم فرضیه ها را به چالش بکشیم. برای هر مسئله ای معمولا دو یا چند فرضیه برای ما وجود دارد. اما با به چالش کشیدن این فرضیه ها، شرایط احتمالی برای خلق ایده های جدید مهیا می گردد.

یکی دیگر از راه کارها که به عنوان ابزارهای تفکر به کمک ما می آیند، بیان مسئله به گونه های مختلف است. این کار باعث می شود راه حل های مختلف به ذهن ما خطور کند. زیرا به آن مسئله موجود، از زاویه های مختلف نگاه می شود. این کار به ما نشان می دهد که چه موانعی بر سر راهمان وجود دارد. ضمن این که می توانیم ایده هایی که به ذهمان می رسد را نیز به شیوه های متفاوت بیان کنیم. مثلا نوشتن یا نقاشی کشیدن یکی از این روش ها هستند. یعنی هر چیزی که به ذهن شما خطور می کند آن را روی کاغذ بنویسد یا شکل آن را بکشید. در نهایت سعی کنید بین مواردی که روی کاغذ آورده اید، یک ارتباط منطقی بیابید.

برای توانمند سازی بهتر تفکرات خود چه کنیم؟

خودباوری، یکی از مهم ترین عواملی است که به توانمند سازی تفکر ما کمک می کند. یعنی این که خود را با تمام ویژگی ایی که داریم، باور داشته باشیم. قبول داشته باشیم که ما هم شخصی خلاق هستیم و می توانیم ایده های جدید خلق نماییم. برای درک بهتر این مطلب می توانید مقاله باور غلط را مطالعه نموده و از آن بهره ببرید. مورد دیگر این است که افکار مزاحم را از ذهن خود حذف نماییم. اگر بتوانیم ذهنمان را از بهم ریختگی و شلوغی دور سازیم، قطعا ایده های بهتری در جهت اهدافمان، خواهیم داشت. برای درک بهتر این مطلب می توانید مقاله افکار مزاحم را مطالعه نمایید.

چکیده:

فعالیت هایی که ما در جهت توانمند ساختن ذهن خود انجام می دهیم، ابزارهای تفکر هستند. آن اقدامات به ما کمک می کنند تا با ایجاد نمودن شرایط مناسب و مثبت، بتوانیم ایده های جدیدتری را خلق نماییم. بنابراین حال که می توانیم از ذهن خود عملکرد بهتری بگیریم، بهتر است از این اصل غافل نمانده و از آن بهره ببریم. نکته این است برای انجام این کار نیازی نیست که تبدیل به فردی جدی و کم حرف شویم. اتفاقا معاشرت کردن و ویژگی شوخ طبعی، می تواند کمک کند تا هنگامی که به صورت گروهی کار انجام می دهیم، موفق تر ظاهر گردیم. زیرا با این کار افراد مختلف را می بینیم، با آن ها معاشرت می کنیم و نسبت به مسائل مختلف، آگهی بیشتری به دست می آوریم.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×