🪻 %40 تا 70% تخفیف عیدانه برای تمامی دوه های هوشیاری 🎉 مشاهده دوره ا >

هوشیاری

افکار مزاحم چرا به وجود می آیند و چگونه از دست آن ها رها شویم؟

افکار مزاحم

اگر اجازه دهیم که افکار مزاحم در ذهن ما بمانند، کم کم نیرو می گیرند و قوی تر می شوند و در نهایت زندگی مان را دچار مشکلات فراوانی می کنند.

افکار مزاحم چیست؟

در زندگی پر از تلاطم ما انسان ها، کمتر کسی وجود دارد که در برهه ای از زندگی با افکار مزاحم دست و پنجه نرم نکرده باشد. این افکار ناخواسته به ذهن ما هجوم می آورند و آن قدر ما را آزار می دهند تا زندگی مان را مختل نمایند. همان طور که در مقالات قبل نیز گفته بودیم، ذهن ما انسان ها یکی از قوی ترین ابزار ها برای زندگی ما می باشد که ما را با سایر موجودات نیز متمایز می سازد. اما اگر کنترل آن از دست ما خارج گردد، قطعا به صورت یکی از مخرب ترین ابزار ها بر علیه ما عمل می نماید.

چرا افکار مزاحم به ما آسیب می زنند؟

افکار ما باعث می شوند که شخصیت ما نیز شکل بگیرد. حال اگر افکار مزاحم باعث شوند که ذهن ما به سمت منفی بودن برود، این موضوع می تواند بستر بسیاری از بیماری های روحی و روانی باشد. اشخاصی که از وجود این افکار منفی رنج می برند، همیشه قبل از شروع انجام هر کاری، سعی می کنند به نوعی پیش داوری منفی داشته باشند. آن ها به خود تلقین می کنند که اگر فلان کار را انجام دهم، قطعا با شکست مواجه می شوم. بنابراین این مسئله باعث می شود که ترس از شروع کار های جدید داشته باشند و مسیر موفقیت را نا تمام رها سازند.

چرا افکار مزاحم به ما آسیب می زنند؟
چرا افکار مزاحم به ما آسیب می زنند؟

چگونه افکار مزاحم را مدیریت کنیم؟

گاهی افکار مزاحم پشت سر هم به ذهن ما هجوم می آورند و تلاش ما برای رهایی از آن ها نیز نتیجه ای نخواهد داشت. آن ها در ذهن می مانند و ما را آزار می دهند. ضمن این که در رفتار و گفتار ما نیز به صورت منفی تاثیر گذار می شوند. در نهایت باعث از بین رفتن عزت نفس در ما می شوند. با تهیه دوره افزایش عزت نفس که در سایت قرار گرفته است، می توانید این مطلب را بهتر درک نمایید.

از خودتان بپرسید که کدام افکار است که بیشتر از همه شما را ناراحت و غمگین می کند، سپس آن ها را یادداشت نمایید و به چالش بکشید. مثلا از خودتان بپرسید که این فکری که مرا آزار می دهد، آیا کاملا دقیق و درست است؟ آیا فکر کردن به آن، باعث پیشرفت من می شود یا مرا به سمت عقب می راند؟ به پیرامون خود بیشتر توجه کنید و به گذشته ای که دیگر گذشته است نیازی نیست فکر کنید. حتی نگرانی بابت آینده نیز فایده ای ندارد. پس در زمان حال حضور داشته باشید و از لحظات زندگی خود لذت ببرید.

سعی کنید افکار منفی را در ذهن خود کم رنگ کنید تا افکار مثبت و واقع بینانه فضای ورود به ذهن شما را داشته باشند. در مقاله کنترل افکار این موضوع را برایتان کاملا توضیح داده ایم که با مرور آن به این امر واقف می گردید. ذهن ما آن قدر قدرتمند است که هر چیزی برای آن امکان پذیر می باشد. فقط کافیست که تصمیم به انجام آن بگیریم. در واقع در این مقاله می خواهیم بگوییم که کنترل افکار مزاحم امکان پذیر است، اما به شرطی که عمیقا بخواهیم که این اتفاق درون ما رخ دهد.

چکیده :

توانایی افکار ما به قدری است که می تواند کنترل ضمیر ناخود آگاه را نیز به دست بگیرد. بنابراین بسیار مهم است که آگاه باشیم که چه افکاری در ذهن ما می گذرد. حال این قدرت را می توانیم به نفع خودمان به کار بگیریم. شاید اولش کمی سخت به نظر برسد، اما با تمرین و پشتکار، قطعا می توان به آن دست پیدا کرد. زمانی که یاد بگیریم که افکار منفی را رها کنیم، درون خود آگاهی و پذیرش بیشتری را کسب می کنیم که این خود باعث می شود، نسبت به مسائل زندگی با ذهنی شفاف تر و آگاه تر عمل نماییم.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×