😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

باور غلط چگونه زندگی ما را تحت تاثیر قرار می دهد ؟

باور غلط

باور غلط در اصل همان باور های محدود کننده ای هستندکه به وسیله تفکرات اشتباه گذشته در ذهن ما شکل گرفته اند. آن ها مانعی هستند که ما نتوانیم به خواسته ها و اهداف خود دست یابیم.

باور غلط یعنی چه ؟

تمام باور های غلط و یا درست ما از زمان کودکی در خانواده، مهد کودک و مدرسه شکل گرفته اند. همه ما این توانایی را داشته ایم که حتی کوچک ترین اتفاق ها را از آن دوران در ذهن خود ثبت نماییم. در نتیجه همه آن ها در ضمیر ناخودآگاه ما باقی مانده اند. اگر گاهی ما خود را مستحق زندگی خوب، ثروت و یا موفقیت نمی دانیم، شاید دلیل آن این باشد که فکر می کنیم ما توانایی رسیدن به آن ها را نداریم. یعنی خود را لایق زندگی موفق و سرشار از آرامش نمی دانیم.

تاثیر باور غلط روی زندگی ما چگونه است ؟

در مقالات قبلی در خصوص چگونگی تغییر باور برایتان توضیح داده ایم. اما در این مقاله به این می پردازیم که باور غلط چگونه می تواند روی زندگی ما تاثیر بگذارد. حال ابتدا باید این باور های اشتباه و محدود کننده را شناسایی نماییم.

برای این کار لازم است به لایه های درونی خود مراجعه کنیم. سپس تمام افکاری که باعث می شوند ما از انجام فعالیت ها دچار ترس و ناامیدی گردیم را روی کاغذ بنویسیم. مثلا بنویسیم من نمی توانم شغل خوبی بدست آورم چون احساس می کنم توانایی انجام آن را ندارم. من نمی توانم در کنکور قبول شوم زیرا که فکر می کنم ممکن است از استعداد کافی برخوردار نباشم و از این نوع سوال ها. با این کار شما تمام باور های غلط و پوچی را که باعث می شوند شما را از اهدافتان دور نمایند، روی کاغذ آورده اید.

چگونه از باور های غلط رهایی یابیم ؟

اکثر ما انسان ها از توانایی ها و قدرت های خود بی خبر هستیم. برخی افراد نیز به دلیل همین باور های اشتباه ذهنی است که در زندگی پیشرفت نمی کنند، با وجود این که فرصت های بسیار زیادی ممکن است برایشان پیش آمده باشد. آن ها در واقع خود را قانع می کنند که زندگی من همین است و چاره دیگری نیست. آن ها بدون این که نگاهی به حقیقت های زندگی داشته باشند، زندگی را از دیدگاه خاص خود می بینند.

اولین و مهم ترین قدم در این راه رها شدن از دست این عقاید غلط و اشتباه می باشد. زیرا برخی مواقع بدون این که از درستی یا نادرستی این اعتقادات مطمئن باشیم، آن ها را پذیرفته ایم. قطعا نیاز است سعی کنیم از این افکار اشتباه رها گردیم. برای تفهیم بیشتر این مطالب می توانید دوره رهایی را تهیه نموده و از آن بهره ببرید. زیرا عقاید غلط کل زندگی ما تحت تاثیر خود قرار می دهند. این را بپذیریم که انسان ها توانایی، ضعف و ویژگی های متفاوتی دارند و این نمی تواند دلیل محکمی برای توانستن یا نتوانستن کاری برای ما باشد. بلکه انجام آن کار برای ما ممکن است مثلا زمان و یا انرژی بیشتری نیاز داشته باشد. پس بهتر است زودتر این تصمیم را بگیریم و خود را از رنج ناشی از این باورهای اشتباه و محدود کننده خلاص نماییم.

چگونه از باور های غلط رهایی یابیم ؟
چگونه از باور های غلط رهایی یابیم ؟

برخی از راهکار های اصلاح باور غلط :

  • این را باور کنید که به هر چیزی که بیشتر فکر کنید، همان می شود. به این معنی که دنیای بیرون ما انعکاس دنیای درونی ما است. اگر این اصل را بپذیرید، اولین قدم را به سمت این تغییر برداشته اید.
  • همین که ما آگاه می گردیم به وجود باور های اشتباه خود، در آن لحظه، خلعی در ما ایجاد می گردد و ناخودآگاه ما به سمت باور های زیبا و درست هدایت می شویم.
  • گاهی باور های خود را به چالش بکشید تا ببینید آیا واقعا آن ها متعلق به شما هستند یا تحت تاثیر دیگران از گذشته در ذهن شما باقی مانده اند.
  • تصویر سازی ذهنی را انجام دهید. اگر رسیدن به خواسته های خود و موفقیت را در ذهن تجسم کنید، قطعا امکان دست یابی به آن ها را افزایش داده اید.
  • مراقب گفتگو های درونی خود باشید و اگر شما را به سمت نا امیدی می برند، سریعا آن ها را کنترل نمایید.
  • از جملات تاکیدی مثبت بیشتر استفاده نمایید. تکرار آن ها باعث می شود در شما انگیزه و امید به آینده شکوفا گردد و این خود یکی از مهم ترین راه کار های تغییر باور می باشد.

چکیده :

باور های ما شکل دهنده رفتار های ما هستند. در واقع آن ها هستند که افکار ما را تحت تاثیر قرار داده و در نهایت به زندگی ما شکل می دهند. تا زمانی که ما باور های اشتباه را در ذهن داریم، آن ها مانعی می شوند که ما به اهداف و خواسته های خود نرسیم. بنابراین اگر احساس می کنید شما هم دچار این مشکل هستید، ضروری است هر چه زودتر باور های سازنده و مثبت را جایگزین این باور های محدود کننده نمایید تا شاهد تغییرات و اقدامات موثرتری در زندگی خود باشید.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×