😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

فکر به گذشته آیا فایده ای خواهد داشت؟

فکر به گذشته

چرا گاهی بیش از حد به گذشته خود فکر می کنیم و این مسئله باعث آزرده شدن ما می شود. در این مقاله به موضوع دلایل فکر به گذشته می پردازیم.

چرا فکر به گذشته در ما ایجاد می گردد؟

همه ما انسان ها در زندگی خود فراز و نشیب های بسیاری را تجربه کرده ایم، شاید بخشی از مسیر زندگی ما سخت و تلخ بوده باشد. گاهی بر می گردیم و به عقب نگاه می کنیم و دائم خود را سرزنش می کنیم. فکر به گذشته رهایمان نمی کند و با خود می گوییم اگر طور دیگری رفتار می کردم و یا تصمیم دیگری می گرفتم شاید این طور نمی شد. یا وقت هایی بوده که ما نقشی در سیاهی های گذشته زندگی مان نداشتیم، اما یاد آوری مداوم آن مسئله ما را آزار می دهد.

اما آیا حقیقت غیر از این است که زندگی چیزی غیر از سیاهی و سفیدی ها نیست. وقوع برخی رخداد ها دست ما نیست و ما چه بخواهیم و چه نخواهیم، آن ها اتفاق می افتند. در واقع آن ها رخ می دهند تا به ما درسی از زندگی بدهند. قطعا چالش ها و مشکلات گذشته زندگی درس هایی را برای ما داشته اند و به تجربیات ما افزوده اند. به جای ماندن در سوگ آن ها، بهتر است درس خود را بگیریم و بگذریم. برای درک بهتر این مطلب می توانید دوره رهایی از رنج را از سایت تهیه نموده و از آن بهره ببرید.

چرا فکر به گذشته در ما ایجاد می گردد؟
چرا فکر به گذشته در ما ایجاد می گردد؟

برای رهایی از فکر به گذشته چه کنیم؟

خاطرات منفی گذشته می تواند مثل یک مانع باشد تا ما به خواسته های خود نرسیم. بنابراین باید یاد بگیریم که چطور به رهایی از آن ها برسیم. افکار منفی، احساس ناتوانی به ما می دهند و در نهایت اجازه رشد و شکوفایی را به ما نخواهد داد. در این رابطه می توانید مقاله درمان افکار منفی را مطالعه نمایید.

بهتر است قبل از هر چیز ابتدا مسئولیت زندگی خود را بپذیریم. عدم مسئولیت پذیری و انداختن تقصیر گردن دیگران کاری بی فایده ای است. به جای گشتن به دنبال مقصر، باید بپذیریم که مسئول شرایط فعلی زندگی مان خودمان هستیم. زیرا با آن کار به آرامش نمی رسیم و افکار منفی گذشته نیز ما را رها نمی کند. اما با پذیرش ما، نگرشمان نیز نسبت به زندگی تغییر می کند. این گونه به فکر ساختن از نو می باشیم. قطعا ما نمی توانیم دیگران را تغییر دهیم، اما این قدرت را داریم که در خودمان تغییر ایجاد کنیم. در نهایت تلاش می کنیم که در مسیر رشد و شکوفایی قرار بگیریم.

یکی از راه های دیگری که از فکر کردن به گذشته ما را رها می کند، برنامه ریزی برای آینده است. باقی ماندن در گذشته هیچ دردی را دوا نمی کند و باید بتوانیم آینده ای که دلخواهمان است را ترسیم نماییم. در این شرایط ذهن ما نیز دیگر به سراغ گذشته نمی رود و دائما در حال برنامه ریزی جهت رسیدن به اهداف و آرزو های ما می گردد.

اجازه ندهیم که فکر کردن به گذشته در زندگی ما را عقب نگه دارد:

فکر کردن به گذشته های تلخ قطعا در احساسات و رفتارمان نیز تاثیر می گذارد. هنگامی که دائما در حال سرزنش کردن خود هستیم و افکار منفی گذشته رهایمان نمی کند، این گونه قدرت حرکت به سمت جلو را نخواهیم داشت. بنابراین هر گاه احساس کردیم که افکار منفی به سمت ذهنمان هجوم می آورند، سعی کنیم که فکر مان را به سمت و سوی دیگری ببریم.

پس اگر واقعا خواستار ساختن زندگی مملو از شادی و آرامش هستیم، نباید اجازه دهیم افکار منفی آن را از ما بگیرد. با قدرت بیشتر به سمت خواسته های خود برویم و خاطرات خوب و مثبت بسازیم. این گونه افکار منفی دیگر جایی برای ماندن نخواهند داشت. برای درک بهتر این مطلب می توانید مقاله کنترل افکار را مطالعه نمایید.

فکر کردن به گذشته…

برای تماشا با IP ایران وارد نشوید.

چکیده :

هیچ کسی نمی تواند گذشته خود را انکار کند و اگر موفق شدیم به آن ها کمتر فکر کنیم، به این معنی نیست که گذشته ای در کار نبوده است. زیرا ما انسان هستیم و احساسات ما نیز وجود دارند و هیچ کس نمی تواند منکر آن شود. اما ما می توانیم توانایی پذیرش گذشته را به دست آوریم و سعی در جبران آن ها داشته باشیم. به این ترتیب انرژی های نهفته شده در ما آزاد می گردند و ما را در رسیدن به آینده ای روشن تر کمک می کنند.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×