😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

وابستگی شدید چرا به وجود می آید؟

وابستگی شدید

در این مقاله به این می پردازیم که چه عاملی باعث می شود وابستگی شدید بین انسان ها ایجاد گردد.

نشانه های وابستگی شدید چیست؟

یکی از مهم ترین نشانه های ایجاد وابستگی شدید در انسان ها،‌ عدم حس ارزشمندی در آن ها می باشد. یعنی فرد به حدی به طرف مقابل وابسته است که ارزش و شایستگی های خود را نیز به او وابسته می بیند. او در واقع توانایی های خود را نمی بیند، بنابراین احساس ارزشمندی نیز نخواهد داشت.

شخصی که وابستگی شدید به شخص دیگری دارد، بدون طرف مقابل احساس نا امنی زیادی می کند. وقتی او را در کنار خود ندارد، مضطرب می شود و از تنها بودن می ترسد. آن قدر در این امر اغراق می کند، که گاهی طرف مقابل را نیز از خود خسته می کند. در حقیقت شخص وابسته، همیشه استرس دارد که مبادا ترد شود و تنها بماند. اما او نمی داند که این وابستگی شدید او حتی می تواند رابطه شان را به سمت نا کامی ببرد.

نشانه های وابستگی شدید چیست؟
نشانه های وابستگی شدید چیست؟

چرا وابستگی شدید بین افراد ایجاد می گردد؟

برخی عوامل ژنتیکی می توانند در این خصوص تاثیر داشته باشند. همچنین محیط رشد و پرورش کودک نیز می تواند در ایجاد وابستگی شدید در او تاثیر گذار باشد. افرادی که تجربه روابطی را داشته اند که توهین آمیز بوده و یا در خانواده ای بزرگ شده اند که تحقیر شده اند. یا افرادی که در کودکی تجربه کودک آزاری را داشته اند، این ها همه عوامل تاثیر گذاری هستند که در بزرگسالی به این اختلال مبتلا شوند. همچنین شخصی که در سنین کودکی خود بی توجهی دیده باشد، در بزرگسالی امکان ایجاد این اختلال در او افزایش می یابد.

آیا وابستگی شدید قابل درمان است؟

این اختلال نیز مانند سایر اختلالات روحی و روانی اگر به آن اهمیت داده نشود،‌ می تواند زمینه ساز مشکلاتی از قبیل افسردگی و یا اضطراب شدید گردد. قطعا مشورت با یک مشاور و برگزاری جلسات روان درمانی می تواند کمک به سزایی در این امر داشته باشد. در این جلسات روش های متعددی به بیمار ارائه می شود تا بتواند در شرایط سخت احساسات خود را مدیریت نماید. در واقع روی عزت نفس او کار می شود تا بتواند به خود ارزشمندی دست یابد. برای درک بهتر این مطلب می توانید دوره افزایش عزت نفس را از سایت تهیه نموده و از آن بهره ببرید.

برای رهایی از وابستگی شدید چه کنیم؟

اگر بخواهیم از وابستگی شدید رها گردیم، مهم ترین قدم این است که خودمان را بیشتر دوست داشته باشیم. دوست داشتن خود یعنی این که برای خودمان بیشتر ارزش قائل می شویم. در نهایت این مسئله باعث می شود، اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنیم و همین امر کمک می کند تا وابستگی ما نسبت به دیگران کمتر گردد. تا جایی که امکان دارد روی عزت نفس خود کار کنیم. زیرا این گونه است که شجاعت پذیرش خود را پیدا می کنیم و در نهایت به آن مرحله از خود ارزشمندی که لایق آن هستیم خواهیم رسید.

چکیده:

در رابطه های که در آن ها وابستگی شدید وجود دارد، شخص احساس می کند که شادی و خوشبختی او به شخص مقابل بستگی خواهد داشت. او تصور می کند اگر روزی او را از دست بدهد، به شدت افسرده می شود و در گرداب بزرگی قرار خواهد گرفت. وابستگی باید متقابل و متعادل باشد و در آن می توان نیاز های عاطفی را به درستی تشخیص داد و به خوبی رابطه را مدیریت نمود. بنابراین باید به این امر توجه داشت که هر دو طرفین بابت حفظ رابطه باید تلاش کنند و برای احساسات یکدیگر ارزش قائل شوند، که این خود بهترین نوع هر رابطه ای می باشد.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×