😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

توان تفکر را در خود چگونه تقویت کینم؟

توان تفکر

آیا به این فکر کرده اید که بخواهید قدرت ذهنی را در خود افزایش دهید؟ آیا اصلا این کار امکان پذیر است؟ در این مقاله با موضوع تقویت توان تفکر با ما همراه باشید.

توان تفکر یعنی چه؟

گاهی در زندگی مان شرایطی ایجاد می گردد که ما را بر سر دو راهی قرار می دهد. توان تصمیم گیری ما در چنین موقعیتی بسیار مهم است. این که بتوانیم در موقعیت های مختلف مسائل را به خوبی تجزیه و تحلیل کنیم و در نهایت بهترین تصمیم گیری را داشته باشیم، یک مهارت است. این مهارت در حقیقت همان توان تفکر ما است. توانی که به ما کمک می کند شرایط موجود را از همه زوایا بررسی نماییم و در نهایت درست ترین انتخاب را داشته باشیم. در کنار این مقاله می توانید مقاله ابزارهای تفکر را نیز مطالعه نموده و از آن بهره ببرید.

آشکار است که برای پیشرفت بیشتر و رسیدن به موفقیت، بخواهیم این مهارت را در خود افزایش دهیم. تقویت توان تفکر، تغییرات مثبتی را در زندگی ایجاد می نماید. زیرا فرآیند های ذهنی، افزایش می یابند و نوع تفکر تغییر می کند. در نهایت اثر بخشی آن را روی زندگی خود را می توانیم مشاهده نماییم.

توان تفکر یعنی چه؟
توان تفکر یعنی چه؟

انواع تفکر کدامند؟

تفکرات ما انسان ها متفاوت هستند. یعنی بستگی به شرایط و موقعیت ما خواهد داشت. گاهی در زندگی از یک و گاهی از ترکیب چند تفکر برای حل مسائل مختلف استفاده می نماییم. اما نکته مهم این است که بتوانیم تمامی آن ها را در خود پرورش دهیم. انواع تفکر عبارتند از تفکر انتزاعی، تفکر تحلیلی، تفکر انتقادی، تفکر خلاقانه، تفکر فراشناختی، تفکر عینی، تفکر کاربردی، تفکر شکل پذیر، تفکر همگرا، تفکر خطی و غیر خطی.

چگونه توان تفکر را در خود افزایش دهیم؟

اولین نکته در جهت تقویت توان تفکر این است که ابتدا به خودآگاهی برسیم. این که خود را بشناسیم و نقاط قوت و ضعف خود را بدانیم. در چنین شرایطی است که می توانیم احساسات خود را نیز به خوبی بشناسیم و آن ها را مدیریت کنیم. در قدم بعدی باید بتوانیم به موقع، فکر کنیم. تفکر هیچ گاه جای عمل را نمی گیرد و بدون آن نمی توانیم به اهداف خود نزدیک شویم. گاهی لازم است برای بهبود بخشیدن به عملکرد ذهن، شروع کنیم به این که برخی چیزها را به خاطر بسپاریم و یا این که آموختن یک زبان جدید را آغاز کنیم. یا اگر به پیاده روی می رویم، جزییات مسیر را به خاطر بسپاریم و سعی کنیم که در زمان دیگری آن ها را بخاطر بیاوریم. با این کار در حقیقت کمک می کنیم تا ذهن ما سالم و قدرتمند تر گردد.

حل کردن جدول، مطالعه کردن، داشتن خواب کافی و با کیفیت، تغذیه مناسب، گوش کردن موسیقی، یادگیری مهارت های جدید، ورزش کردن، مدیتشن کردن و … از جمله کارهایی هستند که به تقویت توان تفکر ما کمک به سزایی خواهند کرد. فقط نکته مهم این است که برای زندگی خود هدف تعیین کنیم و سپس برای آن ها برنامه ریزی داشته باشیم. این کار کمک می کند تا امکان موفقیت در بخش های مختلف زندگی ما افزایش یابد.

چکیده:

یکی از مواردی که در افزایش توان تفکر ما نقش دارد، داشتن عزت نفس است. این که ما خود را با تمام ویژگی هایی که داریم بپذیریم و نقاط مثبت و موفقیت هایمان را نادیده نگیریم. برای موفقیت هایمان جشن بگیریم و با کوچک ترین شکستی نا امید نشویم. اگر هم الگو های نادرست فکری را در خود مشاهده می کنیم، آن ها را شناسایی نموده و سعی در اصلاح آن داشته باشیم. قطعا همه انسان ها در زندگی خود نقص ها و کاستی هایی دارند. فقط نکته مهم در بحث پذیرش و تلاش برای بهبود آن ها می باشد. پس سعی کنیم نا امید نباشیم، در زندگی مان برای خود انگیزه بسازیم و با قدرت هر چه بیشتر به سمت اهدافمان پیش برویم.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×