😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

مقاومت در برابر تغییر چرا ایجاد می شود؟

مقاومت در برابر تغییر

چرا گاهی ما انسان ها در زندگی دچار مقاومت در برابر تغییر می شویم؟ این مسئله چه تاثیری در زندگی ما دارد و راه غلبه بر آن چیست؟

مقاومت در برابر تغییر یعنی چه؟

گاهی ما در زندگی، در مقابل هر تصمیم یا اتفاق جدیدی که در حال رخ دادن است، مقاومت می کنیم و آن را نمی پذیریم. زیرا ما انسان ها ذاتا موجوداتی هستیم که به شرایط عادت می کنیم. برخی افراد به نسبت دیگران مقاومت بیشتری در برابر وقوع تغییر خواهند داشت. اما زندگی ما سراسر تغییر می باشد و قطعا ما تا به الان تغییرات بسیار زیادی را در زندگی خود تجربه نموده ایم.

در بسیاری از تغییرات نیز مقاومت کمی داشته ایم. مثلا هنگام ورود به مهدکودک، مدرسه، دانشگاه و یا تغییر شغل و محل زندگی. بنابراین بخشی از این مقاومت طبیعی است. اما زمانی است که این مقاومت در ما قوی تر بوده و در حقیقت به شکل مانعی عمل می کند تا ما نتوانیم مسیر پیشرفت و موفقیت را طی کنیم. در کنار این مقاله می توانید مقاله شروع تغییر و همچنین مقاله نشانه های تغییر باور را مطالعه نمایید.

مقاومت در برابر تغییر یعنی چه؟
مقاومت در برابر تغییر یعنی چه؟

چرا مقاومت در برابر تغییر ایجاد می شود؟

اولین دلیل می تواند عدم اعتماد به نفس باشد. نداشتن عزت نفس و بی اعتمادی باعث می شود که در برابر تغییرات مقاومت کنیم. همچنین عواملی چون واکنش های احساسی،‌ ترس از شکست و همچنین ترس های نامعلوم، ضعف های ارتباطی، عدم حفظ کنترل و … باعث می شوند که در مقابل تغییر مقاومت کنیم. گاهی نیز عدم پذیرش مسئولیت و اخذ تصمیم موثر در جهت حل مشکلات باعث می شود این اتفاق رخ دهد.

همچنین ویژگی توقع بیش از حد از دیگران می تواند باعث شود که شخص از بقیه انتظار داشته باشد که اوضاع را بهبود بخشند. در حقیقت او خود توانمندی ایجاد راهبرد مناسب در حل مسائل و مشکلات را ندارد. فرد همیشه تصور می کند که بدون کمک دیگران نمی تواند اوضاع را سامان ببخشد.

چگونه بر مقاومت در برابر تغییر غلبه کنیم؟

اگر کمی تامل کنیم به این نتیجه می رسیم که ما برای رشد و توسعه و همچنین افزایش بهره وری نیاز داریم که گاهی تغییر را تجربه کنیم. بنابراین باید راهی برای مدیریت تغییر پیدا کنیم. با آگاهی از فواید و مزایایی که تغییر قرار است برای ما داشته باشد کم کم می توان خود را با تغییر مطابقت داد. فقط کافی است به نقش و وظایف جدید خود آگاه شویم. قطعا با این کار آمادگی بیشتری در برابر تغییر به دست می آوریم.

وقتی که هنگام ایجاد تغییر، استرس به به سراغتان آمد آن را به شکل یک تهدید نبینید. بلکه آن را به صورت یک چالش دیده و برای رسیدن به موفقیتی که در پس آن می باشد، تلاش کنید. پس به جای گیج و دست پاچه شدن، آن را یک فرصت شمرده و برای تبدیل آن به پیروزی تمام تلاش خود را به کار ببرید.

گذر زمان را دست کم نگیرید. قطعا گذر زمان باعث می شود که اتفاق های جدید به درستی مدیریت و هدایت شوند. بنابراین هنگام مواجه با چالش های جدید زندگی، از توانایی های خود استفاده نموده و تمام توان خود را به کار ببرید تا بر آن غلبه کنید. آن وقت مشاهده می کنید که این کار چه قدر شما را قوی تر از قبل می سازد.

چکیده:

گاهی نیاز است از تحول ها در زندگی به عنوان یک فرصت استفاده نموده تا ببینیم که در کجای زندگی هستیم و به کدام سمت می رویم. خیلی وقت ها تغییرات باعث می شوند برخی کارهایی که در گذشته برایمان خیلی اهمیت داشته اند را رها سازیم و مجبور شویم روی مسائل جدید تمرکز کنیم. اما در پایان می بینیم که این کار چه قدر برای ما مفید بوده و خاطرات خوشایندی را برایمان رقم می زند. بنابراین لازم است بر جنبه های مثبت تغییر تمرکز کرده و همیشه به دنبال نشانه های امیدواری بگردید تا ضمن پیمودن روند تغییر، احساس بهتری را نیز تجربه کنید.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×