😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

شناخت هویت چقدر اهمیت دارد؟

شناخت هویت

هر موجودی علی الخصوص انسان، به شناخت هویت خود نیازمند است تا بتواند به شناخت کمال دست یابد. در این مقاله با ما همراه باشید.

شناخت هویت چیست؟

خداوند بزرگ هر موجودی را متفاوت آفریده است. یعنی هر کدام از آن ها خصوصیات مربوط به خود را دارند. لازم است که هر یک از ما برای درک کمال، نسبت به هویت خود شناخت کافی داشته باشیم. البته گاهی اوقات این شناخت با تجربه های پی در پی به دست می آید. اما بسیار مهم است که در نهایت از دلیل وجود خود در عرصه هستی، آگاه می گردیم. در کنار این مقاله می توانید مقاله خودشناسی را نیز مطالعه نمایید.

انسان ها به هنگام پیمودن مسیر رشد خود، هویت خود را بررسی می کنند تا بتوانند نسبت به آن شناخت پیدا کنند. زیرا داشتن این شناخت برای کسب نمودن موفقیت در همه ابعاد زندگی آن ها ضروری می باشد. لازم به ذکر است که رسیدن به خودشناسی آن قدر ها هم راحت و ساده به دست نمی آید. قطعا نیاز به اراده قوی و تلاش دارد. اما به دستیابی به آن فرد می تواند بسیاری از زمینه های زندگی موفق عمل نماید.

شناخت هویت چیست؟
شناخت هویت چیست؟

چرا شناخت هویت مهم است؟

یکی از مهم ترین فواید شناخت هویت این است که از نقاط قوت و ضعف خود به خوبی آگاه می گردیم. آشنا بودن به روحیات شخصی و افکار به ما این امکان را خواهد داد تا بتوانیم بر هیجانات و حالت های مختلف روانی خود آگاه باشیم. ضمن این که می دانیم به وقت احساسات مختلف چگونه آن ها را مدیریت و کنترل نماییم. حتی این مسئله در روابط ما نسبت به دیگران نیز تاثیر بسیار مثبتی خواهد داشت. در کنار این مقاله می توانید مقاله تسلط بر احساسات را نیز مطالعه نمایید.

چگونه به شناخت هویت خود برسیم؟

مهم ترین گام در این مسیر، آرام سازی ذهن است. زیرا ذهنی که آرام نیست تمرکز ندارد. بنابراین سعی کنید هر روز دقایقی را برای آرام ساختن ذهن خود صرف کنید. انجام این کار را در مکان های خلوت انجام دهید تا نتیجه بهتری دریافت نمایید. سپس هر آن چه که در ذهن شما است را در دفتری یادداشت کنید. هر چیزی که باعث خوشحالی و یا نگرانی شما شده است، همچنین علت آن ها را که باعث شادی و یا نگرانی شما شده اند، صادقانه بنویسید. در دفتر خود از اهداف و آرزو هایتان بنویسید. از علایق خود، استعداد هایتان و هر چیزی که حالتان را بهتر می سازد را یادداشت نمایید.

با دنبال نمودن علایق خودتان می توانید، حوزه های مورد توجه خود را شناسایی کنید. آگاهی شما نسبت به آن ها کمک می کند که به سمت فرصت های مناسب در آن خصوص پیش بروید. بالاترین میزان رضایت شغلی زمانی ایجاد می گردد که شما قادر باشید که کار های مورد علاقه خود را انجام دهید. در چنین شرایطی است که از موقعیتی که در آن قرار دارید لذت خواهید برد.

یکی دیگر از گام های مهم شما در این مسیر خواندن کتاب های خوب و مفید می باشد. در این خصوص می توانید از مقاله بهترین کتاب های خود شناسی کمک بگیرید. ضمن این که گاهی می توانید از افراد آگاه و یا یک مشاور خوب در این خصوص مشورت بگیرید.

چکیده:

هنگامی که ما به شناخت از هویت خود می رسیم، خود را آن گونه که هستیم، می پذیریم. ضمن این که کیفیت زندگی خود را افزایش می دهیم. پس لذت بیشتری از زندگی خود خواهیم برد. زیرا ما درون و افکار خود را به خوبی می شناسیم و می توانیم به گسترش آن ها کمک کنیم. در چنین شرایطی تصمیم گیری های بهتری در زندگی خواهیم داشت و این گونه است که زندگی ما به سمت تغییر مثبت پیش خواهد رفت. هر قدر در مسیر این شناخت موفق تر عمل کنیم، به نقطه کمال نزدیک تر می گردیم.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×