😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

تسلط بر احساسات را چگونه ممکن سازیم؟

تسلط بر احساسات

موضوع مدیریت احساسات مبحث بسیار مهمی است. زیرا در زندگی روزمره ما بسیار به آن نیازمند می باشیم. در این مقاله به چگونگی تسلط بر احساسات می پردازیم.

چرا تسلط بر احساسات مهم است؟

گاهی عدم کنترل احساسات می تواند زندگی شخصی و حتی زندگی حرفه ای ما را تا مرز نابودی جلو ببرد. اگر ما نتوانیم احساسات خود را کنترل نماییم، قطعا احترام کمتری را نیز دریافت می نماییم. حتی ممکن است باعث طرد شدگی ما نسبت به دیگران شود. در نتیجه میزان موفقیت های ما در زندگی کاهش می یابد. بنابراین می توان به اهمیت موضوع امکان تسلط بر احساسات پی برد که چه قدر در زندگی ما تاثیر گذار خواهد بود. در کنار این مقاله می توانید مقاله احساسات و همچنین مقاله مدیریت احساسات را نیز مطالعه نمایید.

البته مدیریت احساسات به معنی سرکوب نمودن احساسات نیست و به هیچ عنوان نباید احساسات خود را نادیده گرفت. بلکه ضمن توجه به آن ها باید یاد بگیریم که به صورت آگاهانه احساسات خود را مدیریت نماییم. با این کار به هنگام مواجه شدن با چالش های زندگی، استرس کمتری را تجربه کرده و به ارتباطات خود نیز آسیب نمی زنیم. ضمن این که با شیوه ای موثرتر نسبت به حل مسائل و مشکلات بر می آییم.

کنترل نمودن احساسات مزایای بسیار زیادی دارد که برخی از آن ها عبارتند از:

  • کاهش استرس و نگرانی
  • افزایش آرامش و تعادل
  • بهبود روابط با دیگران
  • افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس
  • جلوگیری از ایجاد خشونت و تعارضات ناخواسته
  • تصمیم گیری های درست و عقلانی
  • جلوگیری از بیماری های روانی نظیر افسردگی و اضطراب
  • افزایش خود شناسی و خود آگاهی
  • و …

چرا تسلط بر احساسات مهم است؟
چرا تسلط بر احساسات مهم است؟

چگونه تسلط بر احساسات را در خود تقویت کنیم؟

مدیریت احساسات مهارتی بسیار مهم و حیاتی است که کمک می کند تا هنگام چالش های زندگی، موثر تر عمل نماییم. ضمن این که استرس و نگرانی کمتری را تجربه می نماییم. اولین قدم در این مسیر شناخت احساسات می باشد. یعنی توانایی تشخیص و بیان احساساتمان را داشته باشیم. لازمه این کار خود آگاهی است که در قبلا آن را توضیح داده ایم. با خود آگاهی به شناخت احساسات خود دست پیدا می کنیم و می توانیم با هیجانات خود سازنده تر برخورد نماییم. زیرا هنگامی که می دانیم در هر موقعیتی، چه احساسی داریم، بنابراین راه بهتری برای مدیریت آن نیز پیدا می نماییم.

انجام تکنیک های تنفسی نیز به عنوان ابزاری قوی می توانند به کاهش میزان استرس و نگرانی ما کمک کنند. در نتیجه تاثیر به سزایی روی کنترل احساسات ما خواهند داشت. ضمن این که این تکنیک ها به افزایش آگاهی و حضور ما در لحظه نیز تاثیر گذار هستند. بنابراین با انجام دادن منظم آن ها می توانیم به افزایش آرامش در زندگی خود کمک نماییم. همچنین انجام مراقبه و مدیتیشن نیز می تواند در کاهش میزان استرس و مدیریت احساسات ما نقش بسیار مهمی داشته باشند.

یکی دیگر از روش های تسلط بر احساسات، نوشتن احساسات ما است. یعنی این که احساسات خود را روی کاغذ بنویسم تا ضمن تخلیه احساسی، به یک خودشناسی نیز دست پیدا کنیم. نوشتن احساسات به صورت روزانه، به ما کمک می کند تا با خود صادق باشیم و به خود آگاهی بیشتری برسیم. در نتیجه تسلط بهتری روی احساسات خود پیدا می کنیم.

تاثیر ورزش در تسلط بر احساسات:

ورزش کردن و داشتن فعالیت های بدنی روتین، نقش بسیار مهمی در سلامت روان و مدیریت احساسات ما دارند. زیرا این فعالیت ها ضمن این که برای سلامتی جسم ما مفید هستند، تاثیر بسیار زیادی روی سلامت روان و همچنین تعادل هیجانی ما خواهند داشت. انجام فعالیت های بدنی منظم، سطوح هورمون های استرس را در ما کاهش می دهند و باعث پدیدار شدن هورمون های شادی می گردند. در نتیجه احساس آرامش بیشتری را تجربه خواهیم کرد.

چکیده:

داشتن تسلط بر احساسات یکی از مهم ترین مهارت هایی است که کمک می کند ما زندگی با کیفیت تری را تجربه نماییم. ضمن این که در مقابل چالش های زندگی نیز موثر تر عمل می نماییم. اگر شما نیز احساس می کنید که نسبت به مدیریت احساسات خود، به خوبی عمل نمی کنید، بهتر است حالات خود را با یک مشاور در میان بگذارید. مشاورین ضمن بررسی رفتار و حالات شما، کمک می کنند تا بتوانید احساسات خود را درک و سپس مدیریت نموده و در زندگی شخصی و حرفه ای خود نیز موفق تر ظاهر می گردید.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×