😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

مدیریت احساسات چگونه امکان پذیر است؟

مدیریت احساسات

وقتی می گوییم مدیریت احساسات، به این معنی نیست که احساسات خود را سرکوب کنیم. زیرا آن ها بخش پر اهمیت وجودی ما هستند، ولی باید به شکلی صحیح آن ها را ابراز نمود.

مدیریت احساسات یعنی چه؟

هنگامی که ما بتوانیم احساسات خود را به خوبی بشناسیم و درک درستی از آن ها داشته باشیم در نهایت می توانیم در شرایط های مختلف به خوبی از آن ها استفاده نماییم. این دقیقا همان مدیریت احساسات است. زیرا در این شرایط ما احساسات خود را به عنوان بخشی مهم از وجود خود پذیرفته ایم و برایش اهمیت قائل هستیم.

در مقاله احساسات گفته بودیم که آن ها در واقع حالت های درونی ما هستند و شناخت آن ها نقش به سزایی در خودشناسی ما خواهد داشت. آن قدر این مسئله اهمیت دارد که بعد های روانی و حتی جسمی ما را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. بنابراین می توان متوجه شد که مدیریت احساسات چه قدر می تواند مهم باشد. زیرا با این کار هنگام مواجه با چالش های زندگی، بهتر با آن ها کنار می آییم و رفتار های منطقی تری خواهیم داشت.

مدیریت احساسات یعنی چه؟
مدیریت احساسات یعنی چه؟

چگونه احساسات خود را مدیریت نماییم؟

اولین نکته در این خصوص شناختن احساسات خودمان است. یعنی به این درک از خود برسیم که در مواقع مختلف چه احساسی داریم و چرا آن احساس را تجربه می کنیم. برای این کار لازم است افکاری را که هنگام بروز احساسات متفاوت در ذهن ما ایجاد می گردند را بشناسیم و آن ها را تحلیل کنیم. حتی یادداشت برداری و نوشتن احساسات در شرایط های مختلف نیز می تواند در امر به شما کمک نماید.

نکته بعدی استفاده از تکنیک تنفس است که به عنوان یک ابزار قوی می تواند به ما کمک کند. انجام تکنیک تنفس، استرس را در ما کاهش می دهد و به نوعی می توانیم مدیریت احساسات خود را به دست بگیریم. زیرا هنگام انجام این کار حضور در لحظه را تجربه خواهیم کرد و به خود آگاهی دست خواهیم یافت. بنابراین بسیار آرام تر می شویم و احساسات ما به حالت تعادل می رسند. در این خصوص می تواند مقاله تنفس دیافراگمی را نیز مطالعه نمایید.

ورزش کردن، انجام یوگا و مدیتیشن و همچنین پیاده روی نیز می توانند برای کسب آرامش درونی ما بسیار مفید باشند. ورزش کردن نه تنها برای سلامتی جسم مهم است، بلکه در سلامت روح و روان ما نیز بسیار اثر گذار خواهد بود. زیرا با انجام ورزش، با هیجانات مختلف زندگی بهتر برخورد می کنیم و به نوعی به یک تعادل هیجانی و کنترل احساسات دست می یابیم. ضمن این که با این کار به افزایش اعتماد به نفس و افزایش تمرکز خود نیز کمک به سزایی خواهیم کرد.

چگونه احساسات خود را مدیریت نماییم؟
چگونه احساسات خود را مدیریت نماییم؟

اهمیت مدیریت احساسات در چیست؟

هر انسانی برای این که بتواند با دیگران ارتباط سالم و سازنده برقرار نماید لازم است بتواند به درستی احساسات خود را کنترل نماید. زیرا او باید توانایی تعامل با افراد مختلف در جامعه را بلد باشد و هنگام مواجه شدن با افراد و شرایط متفاوت بتواند هیجانات خود را کنترل کند. به این ترتیب میزان رضایت مندی او از خود افزایش می یابد و توانایی برقراری ارتباطات او قوی تر می شود.

چکیده:

انجام دادن کار هایی که مورد علاقه شما است مانند گوش کردن موسیقی آرام بخش، فیلم دیدن، کتاب خواندن، نقاشی کشیدن و هر کاری که به شما آرامش می دهد، در مدیریت احساسات شما کمک به سزایی خواهد کرد. زیرا این کارها عملکرد مغز را تحت تاثیر قرار می دهند. حال اگر شما نیز فکر می کنید که نسبت به کنترل احساسات خود به خوبی عمل نمی کنید، بهتر است این موضوع را با یک مشاور در میان بگذارید تا او بتواند در این مسیر شما را یاری دهد. این گونه زندگی آرام و شادتری را تجربه خواهید کرد.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×