😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

نیاز به تایید دیگران آیا درست است؟

نیاز به تایید دیگران

آیا می دانید چرا گاهی در زندگی، تایید دیگران نسبت به رفتار و افکار ما این قدر برایمان اهمیت دارد. در این مقاله به دلایل نیاز به تایید دیگران و راه کار های مقابله با آن می پردازیم.

دلیل نیاز به تایید دیگران چیست؟

ریشه این مسئله و مهم ترین بحث ما کمبود عزت نفس در افراد است. فردی که از عزت نفس پایینی برخوردار است، احساس حقارت و خود کم بینی می کند. زیرا هر گاه مخالفتی از دیگران نسبت به کار های خود مشاهده می کند، احساس آزردگی می کند و دائما تلاش می کند که تایید دیگران نسبت به خود را اخذ نماید. برای درک بهتر این مطلب می توانید دوره افزایش عزت نفس را از سایت تهیه نموده و از آن استفاده نمایید.

در مقاله نیاز به تایید برایتان گفته بودیم که زندگی هر انسانی طبق خواسته ها و تصمیم گیری های او معنا می یابد. زیرا او برای خود اهدافی دارد و طبق آن ها برای زندگی خود برنامه ریزی و تصمیم گیری می کند. حال تصور کنید اگر او دائما بخواهد نگران تفکر دیگران نسبت به خودش باشد، در حقیقت دیگر او به خودش تعلق ندارد. یعنی همیشه برای تایید نظر دیگران کار و تلاش می کند. اما در این مقاله به این می پردازیم که چگونه احساس نیاز به تایید دیگران را نسبت به خود از بین ببریم.

دلیل نیاز به تایید دیگران چیست؟
دلیل نیاز به تایید دیگران چیست؟

چگونه نیاز به تایید دیگران را در خود از بین ببریم؟

درست زمانی که افکار دیگران در مورد خودتان برایتان مهم می شود، آرامش درون شما خدشه دار می گردد. ما انسان ها تلاش می کنیم که در زندگی به احساس شاد بودن برسیم تا بتوانیم آرامشی درونی را تجربه کنیم. پس زمانی این امر به حقیقت می پیوندد که فکر دیگران در مورد ما بی اهمیت گردد.

اگر به این مسئله ایمان بیاورید که زندگی بدون نیاز به تایید دیگران، زندگی شاد تری خواهد بود، دیگر به آن اهمیت نمی دهید. شما در حال حاضر انسانی کامل هستید و نباید نیازی ببینید که دیگران شما را تایید نمایند. این همان خود ارزشمندی است که باید روی خودتان کار کنید تا آن را به دست آورید. شما کافی است فقط به ارزش خودتان فکر کنید و دیگر هیچ. همین که از ذهن شما عبور کند که دیگران در مورد شما چه فکری می کنند، در واقع دیگر خود واقعی تان نخواهید بود.

این حقیقتی است که شما نمی توانید آن چیزی که دیگران در مورد شما فکر می کنند را کنترل نمایید. انسان ها باور های متفاوتی دارند و بر اساس عقاید و تجربیات خودشان به دنیا نگاه می کنند. بنابراین اصلا مهم نیست که دیگران در مورد کار ها و رفتار های شما چه نظری خواهند داشت. زیرا نگرش آن ها نسبت به زندگی با شما فرق خواهد داشت. پس بهتر است وقت گران بهای خود را هدر ندهید و آن را صرف انجام دادن کار های لذت بخش تر برای خود کنید.

حقیقیتی مهم:

اگر ما انسان ها خود را دوست داشته باشیم، دیگر برایمان مهم نیست که دیگران در مورد ما چه می گویند. زیرا ما خود را باور داریم و نظر دیگران نمی تواند تاثیری روی عملکرد و زندگی ما داشته باشد. اگر گاهی در مورد مسئله ای به حرف های دیگران توجه می کنیم، در واقع آن مسئله درون خود ما نیز مبهم است و هنوز آن را نپذیرفته ایم. پس اینجا باز مشکل از افکار و باور های خود ما می باشد. بنابراین نیاز است که روی باور های خود بیشتر کار کنیم. برای درک بهتر این مطلب می توانید مقاله جادوی باور را مطالعه فرمایید.

نقش خانواده :

خانواده مهم ترین نقش را در شکل گیری شخصیت فرد خواهد داشت. اگر کودکی که متولد شده است بتواند مورد حمایت و محبت خانواده قرار گیرد تا به رشد و شکوفایی برسد، در اصل او با عزت نفس بالا بزرگ شود و قطعا در سنین بالاتر نیاز به تایید دیگران را در خود نمی بیند. این محبت والدین اگر بی قید و شرط باشد آن گاه کودک احساس خود ارزشمندی پیدا می کند. در حالی که مقایسه کودک توسط خانواده با دیگران، می تواند به او آسیب زده و زمینه ساز خود کم بینی و تلاش او برای جلب نظر دیگران نسبت به خود باشد.

چکیده :

منشا نیاز به تایید دیگران در ما می تواند عدم اعتماد ما به خودمان باشد. این که هنوز به افکار و باور های خود اعتمادی ندارم و این که نظرات و تفکرات دیگران از اعتقادات من مهم تر هستند. پس بهتر است از همان سنین پایین تر تلاش کنیم که فرزندان ما به خود اعتماد کنند تا بتوانند در سنین بالاتر از خود واقعی شان دور نشوند. آن گاه با شنیدن کوچک ترین انتقادی احساس پوچی نمی کنند و زندگی خود را آن گونه که واقعا می خواهند، می سازند. این گونه است که او می تواند شادی واقعی را در زندگی خود تجربه نماید.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×