😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

چگونه نیاز به تایید از طرف دیگران برایمان بی اهمیت گردد؟

نیاز به تایید

برخی افراد همیشه دنبال این هستند که دیگران آن ها را قبول داشته باشند. اگر این گونه نباشد، اعتماد به نفس خود را از دست می دهند. در حقیقت باید بگوییم که آن ها نیاز به تایید دیگران دارند.

چرا به تایید دیگران نیاز داریم ؟

حقیقت زندگی هر شخصی باید طبق رویاها و تصمیم گیری های خود او صورت گرفته و معنا پیدا کند. او در زندگی خود اهداف و خواسته هایی دارد، همچنین در کنار این ها، یک سری اختیارات دارد که می تواند طبق آن ها برای خود و کارهایش تصمیم گیری نماید. اما هنگامی که او نگران طرز تفکر دیگران نسبت به خودش باشد، در حقیقت به دیگران تعلق خواهد داشت. یعنی هر کاری که انجام می دهد، ابتدا تایید دیگران برایش مهم بوده و نگران این مسئله است که دیگران این کار او را می پسندند یا خیر.

اگر شما هم برای نظرات و تاییدات دیگران زیاد از حد ارزش قائل هستید و رضایت آن ها را قبل از رضایت خودتان در اولویت قرار می دهید، این خود می تواند نشانه ای از تایید طلبی در شما باشد. اکثر اوقات تایید گرفتن از دیگران باعث می شود، مطمئن شویم کاری که انجام داده ایم، درست بوده یا نه. این مسئله در حالت عادی هیچ اشکالی ندارد. حتی گاهی باعث می شود اعتماد به نفس ما افزایش یابد. مثلا هنگامی که پروژه ای را به خوبی انجام می دهیم و خانواده و یا همکارانمان ما را تایید و تشویق می کنند، این خود باعث بیشتر شدن عزت نفس در ما می گردد. برای درک بهتر این مطلب می توانید دوره افزایش عزت نفس را تهیه نموده و از آن استفاده نمایید.

چرا به تایید دیگران نیاز داریم ؟
چرا به تایید دیگران نیاز داریم ؟

اما در این مقاله می خواهیم از زمانی صحبت کنیم که حس تایید طلبی از دیگران درون ما بدون هیچ دلیل موجهی باشد. ضمن این که این عدم تایید دیگران، باعث وارد شدن ضرباتی نیز به ما می گردد.

نیاز به تایید دیگران چه مضراتی دارد ؟

اگر ما همیشه نیاز به تایید دیگران داشته باشیم، دائما از انجام کار هایی که برایمان مهم است نیز احساس نگرانی خواهیم داشت. یعنی این که مدام احساس اضطراب داریم که مبادا کاری که انجام می دهیم مورد پسند دیگران قرار نگیرد. حتی گاهی ممکن است بهترین فرصت های زندگی مان را به دلیل همین اضطراب عدم تایید دیگران، رد نماییم. زیرا از خودمان توقع داریم کاملا بی عیب و نقص باشیم که مبادا مورد سرزنش قرار گیریم.

بنابراین می توان درک کرد که چرا این قدر مهم است که نیاز به تایید را در خود کمرنگ نماییم. در این صورت است که استرس در ما کاهش می یابد و در نتیجه به آن چیزی که می خواهیم می توانیم برسیم. چون دیگر نگران قضاوت کردن دیگران نسبت به خود نیستیم.

چگونه نیاز به تایید دیگران را در خود از بین ببریم ؟

وقتی که تایید دیگران روی ما تاثیر می گذارد، باید از خود بپرسیم که انجام کار ها و یا تصمیمان تا چه حد برایمان مهم است. یا این که انجام این تصمیم چقدر ما را به رسیدن به اهدافمان و خوشبختی نزدیک تر می کند. ممکن است در میانه راه دچار تردید شویم، ولی باید سعی کنیم تمرکز خود را روی هدفمان گذاشته و پر انرژی تر از قبل ادامه دهیم. وقتی ما آگاهانه چیزی را انتخاب کرده ایم، قطعا برایمان با ارزش است. بنابراین نیازی نیست تردیدی به خود راه دهیم، بنابراین با انگیزه و انرژی بیشتر، به سمت انجام آن پیش می رویم.

فقط کافی است شروع کنیم به انجام دادن کارهای مورد تایید خودمان. آن وقت است که دیگر هیچ تمایلی نخواهیم داشت که از دیگران تاییدیه دریافت نماییم. اگر احساسات ما در مورد کاری یا تصمیمی، به ما حس مثبت می دهند، نسبت به آن بی تفاوت نباشیم. چون درست نیست رویا های خود را قربانی کنیم تا بتوانیم تاییدیه دیگران را بدست آوریم.

چکیده :

به عنوان آخرین کلام می گوییم که زندگی شما ، مختص به خود شما است، پس نیازی به تایید دیگران ندارید. هیچ چیزی در زندگیتان مهم تر از این نیست که شما با خالص ترین احساسات و خواسته های خود زندگی کنید. آن چیزی که بین شما و قلب شما است، قطعا درست ترین، بهترین و پاک ترین است. پس به آن شک نکنید و کمی با خودتان مهربان تر باشید تا بتوانید رویا های خود را به واقعیت تبدیل نمایید و از آن ها لذت ببرید.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×