😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

راه های افزایش انگیزه کدامند؟ چرا گاهی دچار بی انگیزگی می شویم؟

راه های افزایش انگیزه

آیا تا به حال به این مسئله فکر کرده اید که انگیزه تا چه حد در زندگی شما تاثیر می گذارد؟ در این مقاله به راه های افزایش انگیزه در زندگی می پردازیم.

انگیزه چیست و به چه عواملی بستگی دارد؟

رسیدن به خواسته ها و آرزوها نیازمند تعیین هدف، برنامه ریزی و تلاش فراوان می باشد. در این میان به نیرویی نیاز داریم که ما را به سمت جلو حرکت دهد. نیرویی به نام انگیزه که باعث شود، چالش ها و مشکلات ناشی از زندگی ما را نا امید نکرده و از حرکت باز ندارد. در کنار این مقاله می توانید مقاله انگیزه سازی را نیز مطالعه نمایید.

به طور کلی داشتن انگیزه به دو حالت بستگی دارد: عامل درونی و عامل بیرونی. هنگامی که کار هایی را می کنیم که به ما احساس خوبی می دهند و از انجام آن ها لذت می بریم، در نتیجه به ما انگیزه بیشتری برای انجام آن ها می دهند. پس می توان گفت عامل درونی به ایجاد انگیزه کمک می کند. اما گاهی اوقات برخی عوامل بیرونی مانند، دستمزده بیشتر، تحسین و تشویق شدن و … باعث می شوند که ما انگیزه بیشتری در جهت اهداف خود داشته باشیم. اما در هر دو صورت برای رسیدن موفقیت وجود هر دو عامل در کنار یکدیگر بسیار تاثیر گذار می باشد.

راه های افزایش انگیزه چیست؟

راه های افزایش انگیزه چیست؟

اولین و مهم ترین قدم در جهت افزایش انگیزه، هدف گذاری است. یک کاغذ بردارید و اهداف خود را یادداشت کنید. قدم بعدی این است که یک برنامه ریزی صحیح و کامل داشته باشید. برای این کار از هیچ چیز نترسید و به دنبال فرصت های جدید باشید. اجازه ندهید افکار منفی، شما بترسانند. برای درک بهتر این مطلب می توانید مقاله هدف گذاری را نیز مطالعه نمایید.

سپس طبق برنامه ریزی انجام شده، لیست کارهایی را که باید انجام دهید یادداشت کنید. سعی کنید این مسئله طوری نباشد که اشتیاق شما را کاهش دهد. بنابراین ابتدا برای کارهایتان اولویت بندی انجام دهید تا کنترل امور از دست شما خارج نگردد. یکی دیگر از کار هایی که به افزایش انگیزه شما کمک می کند، تقسیم بندی اهداف شما به هدف های کوچکتر می باشد. با این کار شما بعد از کسب هر موفقیت کوچکی، احساس شادی و موفقیت کسب می کنید.

اگر در میانه راه اشتباهی از شما سر زد، نا امید نشوید و از آن درس بگیرید. ماندن در اشتباهات گذشته انگیزه شما را کاهش می دهد. ضمن این که در این راه نیازی نیست که خود را با دیگران مقایسه کنید. شما انسانی منحصر به فرد هستید که توانایی های مربوط به خود را دارید. پس نیازی نیست که خود را با دیگران مقایسه کنید. بهتر است به جای این کار روی اهداف خود تمرکز کنید.

یادآوری موفقیت های دوران گذشته:

ذهن انسان گرایش به افکار منفی دارد. سعی می کند خاطرات منفی را بیشتر ثبت کرده و خاطرات خوب را کم رنگ نماید. اما ما نباید به ذهن خود این اجازه را بدهیم. بنابراین با یادآوری خاطرات خوب و موفقیت های قبلی زندگی خود، اجازه این کار را به ذهن خود ندهیم. تلاش کنیم که بیشتر به توانمندی ها و استعداد هایمان فکر کنیم. به این صورت اجازه نمی دهیم که افکار منفی، مانعی در جهت رسیدن ما به موفقیت باشند.

چکیده:

مطالعات نشان داده است که احساس شادی و خوشحالی حدود دوازده درصد به کارا بودن اشخاص اضافه می کند. یعنی شاد بودن انرژی ما را بیشتر کرده و در نهایت درصد پیشرفت ما بیشتر می گردد. بنابراین کارهایی را که فکر می کنید شما را خوشحال می سازد، انجام دهید. مثلا ورزش کردن، شنیدن موسیقی، تفریح و سفر رفتن و هر کاری که حال ما بهتر می سازد، از آن غافل نشویم. با امید به این که شما هم با به کار گیری راه های افزایش انگیزه، به آن چیزی که می خواهید برسید و طعم واقعی موفقیت و خوشحالی را بچشید.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×