😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

چرا باید هدف گذاری کنیم؟

چرا باید هدف گذاری کنیم؟

ذهن ذاتا هدف جو است و اگر ما هدف گذاری نکنیم و هدف تعیین نکنیم ذهن متمایل به اهداف کوچک و بی ارزش می شود.

هدف گذاری برای ذهن مهم است

هدف گذاری مهم است زیرا در غیر این صورت ذهن به بیراهه می رود وقتی ذهن هدفمند باشد در راستای هدف خود پیش می رود و بی هدف بودن مانند این است که تو برای سفر حرکت می کنی و و معمولا کنار دریا و مناظر طبیعت سبز و زیبا را دوست داری اما زمانی که راه می افتی مقصد خودت را شفاف و مشخص نمی کنی و بی هدف در مسیر نا مشخصی راه میفتی و بعد از مدتی که مسافت زیادی را آمدی متوجه میشی وسط کویر هستی چه بسا در ادامه راه خطرات جدی تو را تهدید کند.در اینجا چون از قبل هدف یعنی مقصد را مشخص نکردی مسیر اشتباهی را طی کردی که به نتایج اشتباهی هم خواهی رسید.

هدف گذاری به ذهن نظم می دهد
هدف گذاری به ذهن نظم می دهد

ذهن ذاتا هدف جو است

ذهن ما ذاتا هدف جوست یعنی به طور ذاتی در جستجوی هدف است اگر برایش هدف تعیین نکنیم خود به خود دنبال اهداف بی ارزش و کوچک و سطحی می رود و یا مجبوریم برای اهداف دیگران کار کنیم . و به قول معروف آدمهای بی هدف مجبورند برای آدمهای هدفمند کار کنند.

وقتی ذهن بی هدف باشد و هدف گزاری نداشته باشد احساس نا خوشایندی دارد چون با ذات حقیقی خود هماهنگ نیست انسان بی هدف افسرده می شود زود پیر می شود و بیمار و فرسوده می شود و در نهایت عمرش کوتاه می شود. شما به اطرافیان خود دوستان آشنایان اقوام و حتی عزیزانتان وقتی نگاه می کنید می بینیدکه آنهایی که هدفمند هستند انسانهای شادتر و پر انرژی تر و سالم تری هستند آنها انگیزه دارند و انسانهای قوی تری هستند.

در کل جامعه و جهان هم انسانهای هدفمند انسانهای قوی تری بوده اند آنها در مواجه با مشکلات قوی هستند پر قدرت عمل می کنند و جهان را جای بهتری برای زیستن می کنند.مقاله ای در سایت bartleby research این موضوع را بیان میکند .

هدف گذاری اشتباه

البته درست است که هدفمند بودن بسیار بسیار مهم است اما باید بسیار مراقب باشیم
که هدف های درستی را انتخاب کنیم هدف گذاری درست اهدافی هستند
که در نهایت ما را به بی راهه نمی برند. یعنی جایی نمی برند
که بعد از کلی تقلا و تلاش متوجه شویم کل مسیر را اشتباه آمده ایم
بلکه باید بدانیم که دقیقا چه می خواهیم و اهداف اصلی خود را کشف کنیم
و آنها را مد نظر قرار دهیم تا بتوانیم از دست آورد های اهدافمان تا آخر عمر راضی باشیم
و لذت ببریم و در مسیر اگر با چالشهایی روبرو شدیم خسته نشویم
بلکه بدانیم همه این چالشها برای رشد ما لازم است بنا براین خیلی مهم است
که اهداف درستی را انتخاب کنیم و هدف گذاری اشتباه نکنیم
و این خطرناک است و نیاز به آموزش درست دارد
از شما دعوت می کنم حتما مقاله هدف گذاری مدرن اشتباه است را مطالعه کنید.

هدف گذاری باید صحیح و درست انجام شود
هدف گذاری باید صحیح و درست انجام شود

بی هدفی خطرناک است!

بی هدف بودن و سالهای سال هدف گذاری را به تعویق انداختن همانند این است که در میان علف های هرزی که در باغچه مان روییده و ما درختی نکاشتیم ما منتظر رویش درخت میوه خوشمزه و شیرین باشیم در جایی که در آن چیزی نکاشتیم سالها منتظر باشیم خود به خود درختان زیبا و پر محصول به ما بدهد و هر سال از خود سوال کنیم چرا نمی شود چرا زندگی ما آن طور که می خواهیم پیش نمی رود و تعجب کنیم چرا ما شانس نداریم پس چرا دیگران دستاوردهای چشمگیری دارند اما ما هر سال اندر خم یک کوچه ایم؟ تازه پس رفت هم می کنیم. و این را بگذاریم بر پایه خوش شانسی آنها و بد شانسی خودمان و به قول آنتونی رابینز :

چه قدر احمقانه است که همان کارهای همیشگی را انجام دهیم و منتظر نتایج متفاوت باشیم.

هدف گذاری انسانهای بزرگ تاریخ چگونه بود؟

همه انسانهای بزرگ تاریخ دانشمندان نویسندگان کاشفان مخترعین و همه و همه افرادی بودند که هدفی داشتند و برای آن هدف جنگیدند هدفمند بودن انسان را جسور می کند و به انسان جرات و شجاعت می بخشد این بزرگان جلوی چشم خود هدف را پررنگ می کردند و با تمرکز روی هدف خود را باور داشتند باور داشتند که باید تلاش کنند باور داشتند وقتی جسارت داشته باشی و حر کت کنی قطعا به مقصد خواهی رسیدممکن است در مسیر شکست بخوری ممکن است خسته شوی ممکن است گاهی نا امید شوی گریه کنی بنشینی وقفه بیندازی بیفتی و خاکی و زخمی شوی اما بلند می شوی و خود را تکان می دهی و پر قدرت تر ادامه می دهی چشم از هدفت برنمی داری و می دانی فقط باید ادامه دهی. بیشتر افراد موفق به خود می گویند یا می میرم یا به هدفم می رسم و لاغیر

این یک قانون است اما چگونگی و چطورش به انسان مربوط نمی شود .

حکایت فرمانده شجاع

حکایت است روزی در جنگ فرماندهی با نیروی دشمن به ناچار افرادش تعداد کمتری از سپاه آنها بودند فرمانده دید سربازانش نا امید و مایل به برگشتن و اعلام شکست هستند فرمانده شجاع که باید تصمیم درستی می گرفت به قایق های پشت سر نگاهی کرد و دستور داد کشتی و قایق ها را بسوزانند تا هیچ راه برگشت نماند، بعد رو به سربازان کرد و گفت یا پیروز می شویم یا همه با هم توسط دشمن کشته خواهیم شد که همین تصمیم قاطعانه و شجاعانه و هوشمندانه فرمانده باعث پیروزی سربازانش در برابر لشکری بزرگ شد.

هدف گذاری وسیله ای و اصلی

نکته مهم در هدف گذاری این است که ما باید به جای هدف های وسیله ای هدف های اصلی را جایگزین کنیم هدف های اصلی ما انگیزه دهنده هستند و به ما قدرت پیشروی در راه رسیدن به اهدافمان را می دهند. مراقب باشیم که اهداف وسیله ای را جز اهداف اصلی قلمداد نکنیم که در این صورت در نهایت به شادی پایدار نخواهیم رسید. شادی پایدار در گرو اهداف غایی ما هستند که در مورد اهداف غایی در مقاله هدف گذاری مدرن اشتباه است توضیحات عالی داده شده است.

انگیزه و امید

 • در نهایت هدف گزاری به انسان انگیزه امید و مسیر زیبای زندگی را نشان می دهد
 • و کمک می کند به دیگر انسانها خدمت کنیم رسالت زندگی خود را پیدا کنیم
 • شاداب تر باشیم پر انرژی تر باشیم هوشمندانه تر زندگی کنیم
 • و برای اهداف خود زندگی رویایی خودمان را بسازیم نه اینکه دستاویز اهداف دیگران باشیم
 • و دیگر از خومان هیچ هویتی نداشته باشیم
 • و پکیج اهداف و برنامه ریزی دیگران باشیم و گوسفند وار زندگی کنیم.
 • انسان هدفمند در سایه آگاهی و رشد و تعالی خود حرکت کرده
 • ودر مسیر هم شاد و خوشحال و به اصطلاح سوت زنان و آوازخوان پیش می رود
 • و از هیچ چیز باکی ندارد شاید همه چیز در اول شفاف نباشد
 • در مسیر راه به او نشان داده می شود و جهان از او حمایت می کند
 • و موانع را از سر راهش بر می دارد.پس هدفمند باشیم و
 • جهان را جای بهتری برای زیستن کنیم .

دوستدار شما

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×