😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

سلف کوچینگ یعنی چه و چطور از آن در مسیر رسیدن به موفقیت استفاده نماییم ؟

سلف کوچینگ

فرآیندی که شخص به وسیله یک سری اصول و مهارت ها به هدایت خود پرداخته تا بالاترین میزان بازدهی را در راه رسیدن به اهداف خود دریافت نماید، سلف کوچینگ است.

سلف کوچینگ یعنی چه ؟

در مقالات قبلی مفهوم کوچینگ را برایتان شرح داده بودیم. گفته بودیم که کوچینگ یک نوع تخصص است که با روشها و ترفند هایی که دارد ، در واقع یک آیینه ای از هویت شخص رو به روی او قرار می دهد و در هنگام سیر شخص به درون خود، او را همراهی می نماید.

اگر شخصی به دنبال تغییر در زندگی خود می باشد، قطعا لازم است گاهی نیز از چالش ها عبور کند. پس باید مهارت هایی را بیاموزد که بتواند در عبور از مسیر چالش ها او را یاری رساند. باید بگوییم معنی واضح سلف کوچینگ، خود مربیگری است. یعنی دیگر شخص دیگری به عنوان کوچینگ همراه او نیست و خود شخص با افزایش مهارت ها، به درک عمیقی از خودش می رسد و سپس به حل موانع و مشکلات می پردازد.

مزایای سلف کوچینگ چیست ؟

هر شخصی در اصل متخصص زندگی خودش می باشد. اگر او در خصوص خود بتواند به خودآگاهی برسد، نوعی مسئولیت پذیری و تعهد نیز نسبت به خود پیدا می کند. قطعا قبل از آن باید از دست غبار های موجود در ذهن خود مانند تعصبات و باورهای غلط خلاص گردد. زیرا وجود آن ها مانع از این می شود که دانش و مهارت او تبدیل به اقدام گردند. حال با این کار او نقاط مثبت و منفی خود را کاملا می شناسد و سپس می تواند به یادگیری مهارت های سلف کوچینگ پرداخته و نسبت به حل مشکلات برآید. برخی از مزایای آن عبارتند از :

  • ایجاد توسعه فردی
  • افزایش اعتماد به نفس در افراد
  • افزایش دانش و آگاهی های شخص
  • صرفه جویی در هزینه
  • یاد گیری روش های کوچینگ و تبدیل شدن به یک کوچ
مزایای سلف کوچینگ چیست ؟
مزایای سلف کوچینگ چیست ؟

چرا لازم است سلف کوچینگ باشیم ؟

گاهی برای همه ما پیش آمده که در زندگی مسئله ای ایجاد شده و ما قادر نیستیم به درستی تصمیمی بگیریم. احساس می کنیم که مغز ما در آن لحظه حساس یاری گر ما نیست تا درست ترین مسیر را به ما نشان دهد. اینجاست که مهارت های سلف کوچینگ به کمک ما آمده و توسط ابزار هایی که دارد ما را از این سر درگمی نجات می دهد.

قطعا نمی توان مزیت های وجود یک کوچ در کنار خود را نادیده گرفت اما گاهی به هر دلیلی این امکان برای ما وجود ندارد که بتوانیم یک کوچ را در کنار خود داشته باشیم. تنها شخصی که همیشه و همیشه در دسترس و در کنار ما است، خودمان هستیم. اگر این مهارت را بیاموزیم به مانند این است که همیشه یک کوچ را در کنار خود داریم، ضمن این که در هزینه و زمان نیز صرفه جویی نموده ایم.

چکیده :

سلف کوچینگ روشی است که در دهه های اخیر بسیار مورد توجه و استقبال قرار گرفته است. همچنین نقش مهم آن در توسعه فردی و بهبود مهارت های عملکردی را نمی توان دست کم گرفت. از دیگر مزایای آن ایجاد یک تعادل بین کار و زندگی شخصی افراد است. سلف کوچینگ در واقع در خود برنامه هایی را دارد که به منظور پیشرفت و رشد شخصی افراد است را از طریق یک سری تکنیک های نوین و مهارتی امکان پذیر می سازد. نکته مهم این است که نوعی تغییرات پایدار در شخص ایجاد می گردد. اکثر ما هنگامی که با مشکلات و چالش ها در زندگی رو به رو می شویم، قطعا جهت عبور از آن ها نیاز به اقدامات خاصی داریم. بنابراین حل این موضوع فقط با شکوفایی استعداد ها و یادگیری این مهارت ها می تواند امکان پذیر باشد.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×