😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

کوچینگ چیست ؟ و به چه روش هایی انجام می گیرد ؟

کوچینگ چیست؟

گاهی احساس می کنیم توانایی های بسیاری داریم ولی از هیچ کدام آن طور که باید استفاده نکرده ایم. اینجا وجود یک فرد آگاه و همراه کنار ما می تواند بسیار کمک کننده باشد.

معنی کوچینگ چیست ؟

گاهی اوقات در زندگی دچار تردید می شویم با اینکه بسیار مشتاق هستیم که موفق شویم. اما این تردید و دو دل بودن به ما اجازه نمی دهد که کاری را شروع کنیم. حتی از توانایی های خود در خصوص آن آگاه هستیم ولی توان استفاده از آن را نداریم. اینجا اگر شخصی آگاه همراه و در کنار ما باشد و ما را راهنمایی و همراهی کند که چطور بتوانیم از استعداد و توانایی های خود به بهترین شکل استفاده کرده و توسعه فردی در ما بیشتر گردد. همچنین بهترین راه را در رسیدن به اهداف خود را طی نماییم. در واقع این شخص همان کوچ و یا مربی بوده و عملی که انجام می دهد کوچینگ می باشد.

می خواهیم ببینیم دقیقا عملکرد کوچینگ چیست. کوچینگ نوعی تخصص است که بوسیله روشها و ترفندهایی که دارد ، یک آیینه از هویت شخص جلوی روی او قرار داده و در سیر شخص به درون خود ، او را همراهی می کند. یک کوچ اول از همه باید شنونده بسیار خوبی باشد. سپس به لایه های درونی تر فرد رفته و آن را مورد بررسی و آنالیز قرار دهد. او با پرسش های مناسب و خاص در زمان های مناسب به درون فرد راه پیدا می کند. در طی مسیر با او همدل و همراه شده و کم کم او را در انتخاب بهترین راه و رسیدن به موفقیت هدایت می کند.

کوچ کیست و کوچینگ چیست؟
کوچ کیست و معنی کوچینگ چیست؟

کار اصلی کوچ و کوچینگ چیست و به چه روش هایی انجام می گردد؟

حال متوجه شده ایم که کوچینگ چیست و می خواهیم ببینیم که کوچینگ چگونه وارد عمل می شود. شخصی که وارد فرآیند کوچینگ می شود قطعا به دنبال ایجاد تغییر باور ها در خود است. او می خواهد به هدفی برسد که تا الان به دلایل مختلف به آن نرسیده است. ممکن است او از داشتن توانایی های خود بی خبر بوده یا اینکه سرعت عمل او برای رسیدن به اهدافش بسیار کم باشد. بنابراین یک کوچ در این مواقع یک محیط امن ارتباطی بین خود و شخص ایجاد کرده و او را ترغیب به انجام آن عمل می کند.

کوچ در واقع گام هایی را که شخص از برداشتن آنها هراس داشت و در انجام آن دچار تردید و دو دلی بود ،‌ به اقدام در خصوص آن و قدم برداشتن تشویق می کند. حال اگر برداشتن این قدم ها با قدردانی و تشویق همراه باشد ، کمک می کند شخص استعداد ها و توانمندی هایش را بیشتر شناخته و برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف او انجام گیرد. او در واقع یک نفر را همراه خود دارد که می داند در طول طی کردن مسیر همواره همراه اوست و هر زمان که نیاز باشد از او کمک می گیرد.

کوچینگ جگونه انجام می گردد؟
کوچینگ چگونه انجام می گردد؟

کوچ ها اشخاصی هستند که اصول اخلاقی را به درستی رعایت می کنند و به هیج عنوان افراد مراجعه کننده را مورد قضاوت قرار نمی دهند. مورد اعتماد و امین هستند و در حین گفت و گو سعی می کنند فضایی کاملا امن و اطمینان بخش برای افراد ایجاد نمایند.

آنها با کشف استعداد ، توانایی و در نهایت اهداف مراجعه کننده و تشویق او به رسیدن به خود آگاهی و استخراج راهبرد مسأله اش به بهبود شرایط و رسیدن او به خواسته و هدف خود در مطلوب ترین شکل ممکن عمل می کنند.

چکیده :

مهم ترین شرط برای گرفتن نتیجه از فرآیند کوچینگ چیست ؟ انتخاب یک کوچ مناسب . بله یک کوچ با داشتن ویژگی هایی از قبیل :

  • آگاهی ، مسوولیت پذیری ، تمرکز بر راه حل ، عمل گرایی ، دیدگاه مثبت نسبت به چالش ها ، آموزش بدون قضاوت و سرزنش کردن و کمک به خود باوری فرد
  • مشاهده گری دقیق ، هدایت شخص به سمت درست ترین مسیر ممکن و عدم اجبار در تصمیم گیری

اینها همه می توانند کمک کنند بهترین نتیجه از انجام فرآیند کوچینگ نصیب شما گردد. در واقع کوچ در کنار شما حرکت کرده و تشویقتان خواهد کرد تا به سمت هدفهای خود و کسب موفقیت به درستی پیش بروید.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×