😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

حضور ذهن چگونه امکان پذیر است؟

حضور ذهن

ماندن در زمان حال چه تاثیری روی زندگی ما دارد؟ ذهن آگاهی چگونه ممکن می گردد؟ در این مقاله در خصوص تاثیر مثبت حضور ذهن و چگونگی انجام آن خواهیم گفت.

حضور ذهن یعنی چه؟

چرا باید اجازه بدهیم که نگرانی های مربوط به زمان گذشته و آینده بتواند ذهن ما را مشغول کند. یعنی این کار را در ذهن خود آن قدر ادامه دهیم تا حدی که از زمان حال خود غافل بمانیم. بودن در زمان حال معنای واقعی زندگی کردن است. اگر بتوانیم این کار را به درستی یاد بگیریم، در حقیقت از لذت زندگی کردن بهره خواهیم برد. حضور ذهن یعنی تمرکز بر زمان حال و این امر فقط با تمرین، ممکن میگردد. در نهایت با انجام آن تاثیرات مثبت آن را در زندگی و حتی سلامتی جسم خود خواهیم دید. در کنار این مقاله می توانید مقاله ذهن آگاهی را نیز مطالعه نمایید.

برخی از تاثیرات حضور ذهن:

انجام این کار، علاوه بر تاثیرات مثبت روی روح و روان افراد، بلکه تاثیرات بسیار زیادی روی اصلاح برخی از عادت های غلط و در نتیجه سلامت آن ها خواهد داشت. برای مثال افرادی که از افزایش و یا کاهش وزن رنج می برند، با انجام تمرینات حضور ذهن توانسته اند بر عادت های اشتباه غذا خوردن خود، غلبه کرده و به وزن ایده آل خود برسند. ضمن این که از تاثیرات آن بر روی عادت های خوابیدن نباید گذشت. زیرا انجام آن کمک می کند افراد راحت تر بخواب بروند و در نتیجه از کیفیت خواب بالاتری بهره ببرند.

برخی از تاثیرات حضور ذهن کدامند؟
برخی از تاثیرات حضور ذهن کدامند؟

همچنین تاثیر این عمل را روی سلامتی قلب مشاهده می کنیم. به صورتی که در پی آن میزان استرس و فشار خون در فرد کاهش می یابد و در نهایت احتمال حمله های قلبی در او به شدت کاهش می یابد. از دیگر مواردی که می توان مثال زد، تاثیر حضور ذهن بر روی درد های جسمی است. یعنی می تواند درصد بالایی از درد های جسمی را نیز کاهش دهد. در حقیقت، با انجام این کار مکانیزم های خاصی در ذهن افراد فعال می شود که به کاهش درد کمک خواهد کرد. در کنار این مقاله می توانید مقاله کنترل ذهن را نیز مطالعه نمایید.

تمرین:

بسیاری از ما انسان ها غذا می خوریم تا سیر شویم. در کمترین مدت زمانی سعی می کنیم که غذا را جویده و ببلعیم. بدون این که بخواهیم از طعم و مزه آن لذت ببریم. اگر اغراق نکنیم باید بگوییم که غذا خوردن یکی از لذت بخش ترین کار هایی است که ما در طول شبانه روز انجام می دهیم. بنابراین سعی کنید قبل از خوردن هر لقمه، نفسی عمیق بکشید. با این توقف کردن و تنفس کردن متوجه خواهید شد که چه چیزی و با چه طعمی می خورید. در حقیقت آهسته تر غذا می خورید و مزه آن را در ذهن خود تجزیه و تحلیل می کنید. بنابراین با حوصله غذا خوردن می تواند تمرین جالبی برای حضور ذهن شما در آن زمان باشد.

چکیده:

ورزش کردن، شنا کردن، دوچرخه سواری، پیاده روی و همه این نمونه کار ها می توانند تمرین بسیار خوبی برای انجام ذهن آگاهی باشند. فقط کافی است که هنگام انجام آن ها حضور ذهن داشته باشید و از انجام آن کار لذت ببرید. به زیبایی های کاری که انجام می دهید بیشتر توجه کنید. و به خالق خود که شما را با این همه ویژگی های زیبا آفریده است. به عملکرد درست بدن و سلامتی خود و همه لطف هایی که پرودگار به شما عطا نموده است. آن وقت خواهید دید که نگاه شما به زندگی تان چه قدر تغییر می کند. در نتیجه قدر تک تک لحظات زندگی خود را بیشتر دانسته و از آن لذت بیشتری خواهید برد.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×