😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

شناختن تایپ شخصیتی چه اهمیتی دارد؟

تایپ شخصیتی

شناختن و دانستن تایپ شخصیتی خودمان و دیگران کمک می کند در زمینه خودشناسی و کشف توانمدی هایمان موفق تر بوده، ضمن این که در شناخت بیشتر دیگران و بهبود روابط نیز تاثیر به سزایی خواهد داشت.

چرا شناختن تایپ شخصیتی مهم است؟

با شناخت تایپ های شخصیتی ما می توانیم روحیات خود را بهتر بشناسیم، ضمن این که خصوصیات حقیقی خودمان را بهتر درک می کنیم. نقاط قوت و ضعف خود را شناخته و در جهت بهبود نقاط منفی خود بیشتر تلاش می کنیم. همچنین با دانستن نقاط مثبت و توانایی ها خود، می توانیم از آن ها، بیشترین بهره را ببریم. در واقع می توانیم نقاط ضعف خودمان را به قوت تبدیل نماییم.

تایپ شخصیتی در افراد مختلف، متفاوت بوده و هر کدام از قواعد مختص به خود پیروی می کنند. به این معنی که هر کدام از تیپ ها ویژگی های خاص خود را دارند. اگر ما آن ها را به خوبی بشناسیم، قطعا در زمینه های مختلف زندگی از جمله روابط فردی و اجتماعی نیز بهتر عمل می کنیم. حتی می توان گفت، این قضیه می تواند روی تصمیم گیری های بهتر ما در زندگی و خلاقیت بیشتر مان نیز تاثیر زیادی داشته باشد.

چرا شناختن تایپ شخصیتی مهم است؟
چرا شناختن تایپ شخصیتی مهم است؟

شناخت تایپ شخصیتی چگونه در توسعه فردی ما اثر می گذارد؟

تیپ شناسی در واقع می تواند مانند ابزاری قدرتمند در جهت رشد و توسعه ما و شخصیت مان عمل نماید. زیرا خصوصیات روحی و رفتاری خود را به خوبی می شناسیم. بنابراین اگر نقطه ضعفی را در خود احساس نماییم، قطعا می توانیم، اقداماتی را در جهت بهبود آن انجام دهیم. پس به طور کلی می توان گفت به وسیله آن ، خواهیم توانست بهترین استفاده را از نگرش ها و بینش های بدست آمده خود داشته باشیم و در نهایت از آن در جهت بهبود شخصیت خود استفاده نماییم.

همان طور که در مقالات قبلی با عنوان مقاله تیپ شخصیتی و مقاله انیاگرام، تمامی تیپ های شخصیتی را برایتان شرح داده ایم، حال می خواهیم ببینیم چرا شناخت آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است. هنگامی که ما تیپ های مختلف شخصیتی را به خوبی بشناسیم،‌ می توانیم خود را بهتر شناخته و راه کارهایی را در جهت توسعه شخصیت خود پیدا نماییم.

همچنین این موضوع کمک می کند، تیپ افرادی که با ما در ارتباط هستند را شناخته و در ارتباطاتمان نیز، قوی تر عمل می نماییم. زیرا درک بهتری از خواسته های خود و دیگران خواهیم داشت. بنابراین نحوه برقراری ارتباطات و حفظ آن ها را بیشتر می دانیم و در نتیجه اگر مشکلاتی را در روابط خود احساس نماییم، در جهت بهبود آن اقدام می نماییم.

چکیده :

به عنوان سخن آخر باید بگوییم که شخصیت شناسی، مسئله ای است که در روانشناسی، از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا روانشناسان به کمک تست های مختلف شخصیت شناسی، می توانند به شناخت بیشتر شخصیت افراد پی ببرند. در این تست ها بعد های مختلف شخصیتی افراد از جهت درونگرا بودن، برونگرا بودن، شخصیت وابسته، شخصیت مطیع، شخصیت متعادل و یا غیره مورد بررسی قرار می گیرد. در نتیجه یک روانشناس می تواند آگاه تر به درمان مشکلات افراد بپردازد.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×