😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

انیاگرام یعنی چه و تیپ های شخصیتی بر اساس آن کدامند؟

انیاگرام

انیاگرام در واقع یک سیستم شخصیت شناسی است که بر اساس ۹ تیپ شخصیتی پیوسته به توصیف آن ها می پردازد.

انیاگرام یعنی چه ؟

هنگامی که از شخصیت شناسی، شناخت انسان و تیپ شخصیتی حرف می شود، مدل های متفاوتی مطرح هستند. هر کدام از آن ها تقسیم بندی های خاص و متفاوتی را برای تفکیک و شناخت شخصیت اشخاص دارند. در مدل ارزیابی انیاگرام، شخصیت ها به نه بخش مختلف تقسیم بندی می شوند. این نه تیپ شخصیتی به یک دایره تشبیه شده است که به این معنی است که هیچ تیپی نسبت به دیگری برتری ندارد. از این مدل ارزیابی می توان برای شناخت بهتر خود و دیگران استفاده نمود. در این نوع شخصیت شناسی، جنسیت افراد در آن تاثیری نداشته و یکسان می باشد. اعداد تیپ ها نیز هیچ برتری نسبت به یکدیگر ندارند و هر کدام از تیپ ها منحصر به فرد هستند و در واقع می توان گفت نقاط ضعف و نقاط مثبت آن ها مختص خودشان است.

باید بگوییم شناختن ویژگی های انواع تیپ های شخصیتی، کاربرد های زیادی دارند که کمک می کنند در امر خودآگاهی، خودشناسی عمیق تر، تکمیل ساخت شخصیتی، مشاوره های قبل از ازدواج و … بهتر عمل کنیم.

انیاگرام یعنی چه ؟
انیاگرام یعنی چه ؟

انواع تیپ های انیاگرام کدامند ؟

  • تیپ اول افرادی منظم و کمال گرا هستند. این ها افرادی هستند که در زندگی بسیار وظیفه شناس، واقع گرا و ثابت قدم هستند.
  • تیپ دوم افرادی مهرطلب، یاری رسان و مهربان هستند که همیشه تلاش می کنند به دیگران کمک کرده و خوشحالشان کنند. آن ها در واقع افرادی سخاوتمند و فداکار هستند که به خاطر دیگران، گاهی از خواسته های خود نیز می گذرند.
  • در تیپ شماره سه افرادی جاه طلب و در ضمن پر انرژی را خواهیم داشت. آن ها معمولا از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستند و در ضمن کمی حسود نیز هستند.
  • حال به تیپ شماره چهار می رسیم. افرادی هنرمند، خلاق، احساسی و کمی هم زودرنج که معمولا کم حرف هم هستند. این تیپ افراد از کار های تکراری و یکنواخت فراری هستند.
  • تیپ شماره پنج افرادی درونگرا بوده و بسیار مستقل هستند. آن ها کمی متکبر بوده، ضمن این که بسیار دانش طلب و اهل مطالعه و کتاب خواندن هستند.
  • در تیپ بعدی یعنی تیپ شماره ۶ افرادی را می بینیم که عدالت طلب و منصف هستند. این تیپ افراد بسیار استرسی بوده، به راحتی اعتماد نمی کنند و از دروغ گفتن نیز بسیار متنفرند.
  • تیپ شماره ۷ افرادی شوخ طبع و تنوع طلب را داریم که بسیار خوش مشرب هستند. آن ها عاشق تفریح کردن و خوش گذرانی بوده و در عین حال افراد ایده پردازی نیز هستند.
  • تیپ شماره ۸ افراد بسیار رک، قدرت طلب و کمی خشمگین هستند. به راحتی نظر خود را بیان می کنند. آن ها نقاط ضعف و قوت خود را به خوبی می شناسند.
  • آخرین تیپ یعنی تیپ شماره ۹ افرادی صلح طلب و کمی تنبل هستند. معمولا با همه چیز موافقت می کنند و تصمیم گیری برای آن ها کمی سخت می باشد.

چکیده :

قطعا شناختن تیپ های شخصیتی مفید می باشد و به ما کمک می کند که ابتدا خودمان را بشناسیم و همچنین در شناخت دیگر افراد زندگی مان نیز به ما کمک می کند. اگر ما تیپ شخصیتی خود را بشناسیم، در واقع به نوعی خود آگاهی می رسیم که این کمک می کند، از بروز برخی رفتار های منفی خود جلوگیری نماییم. انیاگرام به ما کمک می کند تا نگاهی عمیق و دقیق تر به درون و هویت خود داشته باشیم و به رموز آن پی ببریم. بنابراین می توانیم تعادلی در رفتار خود ایجاد نماییم که در نهایت این مسئله در بهبود روابط ما با دیگران نیز موثر می باشد.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×