😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

غلبه بر ترس چگونه امکان پذیر می باشد؟

غلبه بر ترس

گاهی برای همه ما اتفاق افتاده که از چیزی یا مسئله ای هراس داشته باشیم، در این مقاله به چگونگی غلبه بر ترس های خود می پردزیم.

غلبه بر ترس:

ترس که به دنبال آن معمولا نگرانی شدید نیز همراه می باشد، می تواند زندگی شخصی و اجتماعی هر فردی را دچار اختلال نماید. بنابراین ضروری است که بتوانیم بر ترس های خود غلبه کنیم. در مقاله ترس ذهنی گفته بودیم که وقتی خطری را احساس می کنیم، در واقع مغز ما سیگنال هایی را ارسال می نماید و سیستم عصبی ما فعال می گردد. در نهایت دچار ضربان قلب تند، تنفس سریع و یا افزایش فشار خون، سرگیجه، تعرییق و علائمی از این قبیل می گردیم. این علائم خود می تواند گاهی خفیف باشد و گاهی آن قدر شدید که از انجام کار های روزمره ما را باز دارد.

ترس در حال عادی واکنشی طبیعی می باشد که بدن ما نسبت به محرک های بیرونی نشان می دهد. اما هنگامی که میزان این ترس بیش از اندازه شود، قطعا نیاز است روش های غلبه بر ترس را بدانیم تا بتوانیم روی آن کنترل داشته باشیم. ترس های شدید معمولا ریشه در تجربه های تلخ و ناگوار در گذشته دارند که ضروری است ابتدا دلایل آن مشخص گردد. برای درک بهتر این مطلب می توانید مقاله علت ترس های بی مورد را مطالعه نمایید.

غلبه بر ترس چگونه است؟
غلبه بر ترس چگونه است؟

راهکار های غلبه بر ترس کدامند؟

اولین راهکار این است که به خود مان اعتماد داشته باشیم. هر گاه با مشکلی مواجه شدیم، اعتماد به نفس خود را از دست می دهیم و این به بیشتر شدن علائم ترس کمک می کند. بنابراین بهتر است هنگام برخورد با چالش های زندگی به خود اعتماد کامل داشته باشیم تا با آرامش بتوانیم به حل معضلات بپردازیم.

نکته بعدی این است که هر گاه احساس می کنیم ترس به سراغ ما می آید، تنفس عمیق داشته باشیم، تا تمرکز را از روی مسائل دیگر برداشته و روی تنفس خود تمرکز کنیم. همچنین ورزش کردن و یا انجام بازی های فکری نیز به غلبه کردن بر ترس ما کمک می نماید.

قبل از این که ترس به سراغ ما بیاید نیازی نیست مقاومت کنیم و دائم با خود تکرار کنیم که ما نباید بترسیم. زیرا با تکرار این جملات، ممکن است ضعیف تر شویم. فقط باید تلاش کنیم در هر شرایطی آرامش خود را حفظ کنیم. برای خود هدف تعیین کنیم و برای آن ها برنامه ریزی داشته باشیم. این گونه ذهن ما فرصت زیادی برای افکار منفی و نگران کننده نخواهد داشت.

نقش ذهن آگاهی در غلبه بر ترس:

در مقاله ذهن آگاهی برایتان گفته بودیم که هنگامی که ذهن ما در جای دیگری سیر می کند، به وسیله تکنیک های ذهن آگاهی می توان آن را به زمان حال آورد که به آن ذهن آگاهی می گوییم. در واقع به کمک آن بدون هیچ حواس پرتی، در لحظه حال قرار می گیریم و کنترل ذهن را به دست خواهیم گرفت. بنابراین هنگامی که احساس می کنید ترس به سراغ شما می آید، به وسیله ذهن آگاهی به ترس اجازه نمی دهید که بر شما غلبه نماید.

چکیده:

این را فراموش نکنید که غلبه بر ترس امکان پذیر است. فقط کافی است اجازه ندهید که کنترل افکار را به دست او سپرده تا بتواند جلوی آرامش شما را بگیرد. اگر احساس می کنید که شما هم بنا به دلایلی با ترس دست و پنجه نرم می کنید، بهتر است با یک مشاور در خصوص آن صحبت کنید تا نسبت به کنترل آن اقدام نمایید. به این صورت ترس نمی تواند مانع زندگی راحت و پیشرفت های شما در زندگی باشد. بنابراین هر چه زودتر تصمیم خود را بگیرید و با غلبه بر ترس هایتان مدیریت ذهن خود را به دست بگیرید.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×