😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

توانایی های فردی را چگونه در خود بهبود ببخشیم؟

توانایی های فردی

بهبود بخشیدن به توانایی های فردی کمک می کند تا به هنگام رو به رو شدن با چالش های زندگی، به راحتی بتوانیم مشکلات خود را حل کنیم.

چرا باید توانایی های فردی را در خود بشناسیم؟

هنگامی که ما خودمان را مورد ارزیابی قرار می دهیم، نقاط ضعف و قوت خود را بهتر می شناسیم. پس می توانیم برای ارتقاء آن ها برنامه ریزی جامعی نیز داشته باشیم. شناختن توانایی های فردی می تواند ما را به نقاط قوت خودمان برساند. بنابراین روی نقاط مثبت خود بیشتر سرمایه گذاری می کنیم که این یکی از مهم ترین راه های رسیدن به پیشرفت و موفقیت می باشد. شناختن خودمان و این که ما که هستیم و چه ویژگی هایی داریم، مهم ترین قدم در جهت پذیرش خودمان است. در کنار این مقاله می توانید مقاله پرورش مهارت را نیز مطالعه نموده و از آن بهره ببرید.

چرا باید توانایی های فردی را در خود بشناسیم؟
چرا باید توانایی های فردی را در خود بشناسیم؟

چگونه به توانایی های فردی در خود پی ببریم؟

یکی از کار هایی که در این زمینه می توانید انجام دهید این است که از اطرافیان مورد اعتماد خود این سوال را بپرسید. از دوستان نزدیک و خانواده و کسانی که شما را به خوبی می شناسند. سپس این سوال را از خودتان بپرسید که نقاط مثبت شما در چیست. هر شخصی در اعماق وجودی خود می داند که کیست و این که چه استعداد هایی دارد. یک لیست از توانایی های خود تهیه نموده و آن را یادداشت نمایید. گاهی هم به سراغ کودک درون خود بروید. از او بپرسید که چه چیزی او را سر شوق می آورد. قطعا این یکی از راه هایی است که شما می توانید به برخی از توانایی های فردی خود پی ببرید.

نکته بعدی این است که از خود بپرسید که چه چیزی باعث می گردد که شما احساس قوی بودن داشته باشید. رسیدن به این نکته بسیار مهم است. و یا چیز هایی که دیگران به دلیل آن ها از شما تشکر می کنند. مثلا این که شنونده خوبی هستید و یا به خوبی صحبت می کنید. همه این ها را پیدا کنید، هر چند کوچک به نظر برسد، سپس آن ها را یادداشت نمایید.

همچنین این مسئله را فراموش نکیند که توانایی های شما در طول مدت زمان، تغییر می کنند. یعنی شما به مرور زمان می توانید برخی از مهارت ها را در خود پرورش دهید و از آن ها بهره ببرید. شاید تا به الان فرصت کافی برای آن کار نداشته اید. اما الان فرصتی است که استعداد های خود را بشناسید و آن ها را تقویت کنید. در کنار این مقاله می توانید مقاله مهارت های ارتباطی را نیز مطالعه نمایید.

مهم ترین مهارت های زندگی کدامند؟

توانایی خودآگاهی، توانایی حل مسئله، توانایی تصمیم گیری درست، توانایی ارتباطات، توانایی روابط بین فردی، توانایی همدلی، توانایی تفکر خلاق و … از مهم ترین مهارت های زندگی هستند. این که ما بتوانیم در هنگام چالش های زندگی، به دور از فشار های روحی و جسمی، در امان بمانیم بسیار مهم است. ضمن اینکه خواهیم توانست عواقب تصمیم گیری های خود را بهتر بسنجیم و تصمیم های درست تری را اخذ نماییم. به بیان دیگر قادر هستیم اتفاق های زندگی را از زوایه های مختلف بررسی کنیم و در نهایت بهترین و درست ترین تصمیم گیری را داشته باشیم.

چکیده:

شناختن توانایی های فردی، به زمان نیاز دارد. پس اگر شما هم مدتی است که شروع به این کار کرده اید و هنوز موفق نشده اید، نا امید نشوید. بلکه با پشتکار به کار خود ادامه دهید. ضمن این که به فکر مرحله بعدی باشید. یعنی بهره گرفتن از این توانایی ها و استعداد های خودتان. زیرا بیشترین رضایت و بهره وری زمانی رخ می دهد که اهداف شما با توانایی هایتان همسو گردند. به عنوان کلام آخر می گوییم که هر انسانی توانایی ها و استعداد های مربوط به خود را دارد. شما نیز منحصر به فرد هستید و نیازی به مقایسه خود با دیگران ندارید. پس تلاش کنید و با قدرت بیشتر به سمت اهداف خود پیش بروید.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×