هوشیاری

هدف چیست و چرا داشتن هدف در زندگی مهم است ؟

هدف چیست

در این مقاله می خواهیم توضیح دهیم که مفهوم هدف چیست؟ هدف در واقع چیزی است که برای دستیابی به آن نیاز به برنامه ریزی، کار مدون و تلاش داریم تا به آن برسیم.

هدف چیست ؟

معتی هدف چیست ؟ داشتن ایده برای آینده که با انجام برنامه ریزی، تلاش کنیم که به آن برسیم. مطالعات نشان داده است که بین هدف و رسیدن به آن ارتباطی محکم برقرار است. پس می توان گفت اگر اهدافی را در زندگی برای خود مشخص نمایید، یا هدف گذاری داشته باشید و برای آن اهمیت قائل باشید، قطعا به صورت ناخودآگاه، افکار و اعمال شما تمام تلاش خود را می کنند تا به هدف خود برسید.

حتی بهتر است برای اهداف خود زمان تعیین نمایید تا اثر بخشی آن را بیشتر کنید. نکته بعدی این که از داشتن اهداف و آرزو های بزرگ نهراسید. نیازی نیست که برای تعیین اهداف خود، شما در چارچوب های فعلی خود باقی بمانید. زیرا در مسیر رسیدن به آن ها بعدا می توانید اهداف خود را به بخش های کوچک تر تقسیم نمایید. با انجام این کار می توانید یک به یک به آن ها دست یافته و برای موفقیت های کوچک خود جشن بگیرید تا هدف نهایی محق گردد.

معتی هدف چیست ؟
معتی هدف چیست ؟

راه و روش رسیدن به هدف چیست ؟

  • اول از همه و مهم ترین عنصر، داشتن در این راه داشتن انگیزه در افراد است. پس باید یاد بگیریم که در خود انگیزه را ایجاد نماییم تا بتوانیم به خواسته های خود دست یابیم. ضمنا از جملات انگیزشی در جهت رسیدن به اهداف خود غافل نشوید. زیرا استفاده از آن ها کمک می کند در بین راه احساس خستگی و نا امیدی نداشته باشید و با قدرت هر چه بیشتر به سوی اهداف خود پیش بروید.
  • راه های افزایش اعتماد به نفس را تمرین کنید. نیمه پر لیوان را ببینید، زیرا با تقویت اعتماد به نفس، امکان رسیدن به موفقیت در ما افزایش می یابد.
  • هدف خود را دقیقا مشخص کنید. سپس برنامه ریزی کاملی برای آن تهیه نمایید تا امکان رسیدن به هدف هایتان را افزایش دهید.
  • عزت نفس خود را تقویت کنید. یعنی این که به خودتان ایمان داشته باشید. شما اگر بدانید که دقیقا هدفتان چیست و برای مسیر برنامه ریزی درستی داشته باشید، استرس و افکار منفی از شما دور شده و نگرشی تازه به سمت رسیدن به اهداف خود پیدا می کنید.
  • تجسم خلاق را که قبلا نیز کامل توضیح داده ایم، با دقت انجام دهید.
  • اهداف خود را بنویسید و دفتر برنامه ریزی داشته باشید تا بتوانید تمام برنامه های آینده خود را در آن یادداشت نمایید.

کاربرد های هدف گذاری کدامند ؟

هنگامی که از هدف می گوییم، اغلب گمان می کنند که فقط در زمینه کسب و کار باید هدف گذاری کنند تا به پیشرفت دلخواه خود برسند. اما باید بگوییم که کاربرد های هدف در زندگی از قبیل تحصیل، روابط خانواده،‌ آموزش، جایگاه اجتماعی، کسب و کار، فروش و … نیز هستند. به عبارتی دیگر با داشتن هدف در بخش های مختلف زندگی و همچنین انجام برنامه ریزی اصولی و دقیق، می توان به خواسته ها و جایگاهی را که آرزوی آن را دارید برسید. حتی می توان گفت از هدف گذاری می توانید در تندرستی و سلامت ، کاهش و یا افزایش وزن نیز منفعت ببرید.

چکیده :

ذکر این نکته ضروری است که شما پس از تعیین نمودن هدف و انجام برنامه ریزی برای آن، اگر هیچ اقدام موثری در جهت رسیدن به آن انجام ندهید، قطعا به نتیجه دلخواه نمی رسید. بنابراین باید بدانیم که در ورای این دو عنصر مهم، کوشش و تلاش نیز لازم است و با وجود آن هاست که مسیر ها در جهت رسیدن به اهداف ما باز می گردند.

نکته آخر این که برای اهداف خود اولویت بندی داشته باشید. اگر شما اهداف مختلف دارید، قطعا برخی از آن ها در زندگی شما از اولویت بیشتری برخوردار هستند. یا این که برخی از اهداف کوچکتر پیش زمینه رسیدن به اهداف بزرگتر هستند. بنابراین می توانید اهداف خود را به بخش های کوچک تر تقسیم نموده و طبق اولویت بندی تشخیصی خودتان، به سمت آمال و آرزوهای خود پیش بروید.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×