😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

رهایی از افکار منفی چگونه ممکن می شود؟

رهایی از افکار

ذهنی که دائما افکار منفی می پروراند، بسیار آزار دهنده است. در این مقاله راه کارهایی جهت رهایی از افکار منفی و مزاحم را ارائه می دهیم.

رهایی از افکار منفی یعنی چه؟

آیا تا به حال به این مسئله دقت کرده اید که افکار شما تا چه میزان در سرنوشت شما تاثیر گذار هستند. در مقاله افکار سرنوشت ما را می سازد گفته بودیم که وظیفه ما انسان ها این است که به تفکرات خود آگاه باشیم و برای افکار منفی، باور های درست و مثبت بسازیم. ذهن ما دائم در حال تفکر می باشد. علی الخصوص که عادت کرده است که بیشتر افکار منفی بسازد. گاهی نیز مانند اسب وحشی که لگام گسیخته است، سر ناسازگاری گذاشته و نافرمانی می کند. اما آیا آن را باید به حال خود رها کرد تا سرنوشت ما را به گونه ای که می پسندد، رقم بزند؟

دقیقا پاسخ همه ما خیر می باشد. بنابراین فقط لازم است از یک جایی شروع کنیم که جلوی ذهن نافرمان را بگیریم. شاید ابتدا کمی سخت به نظر برسد، اما شدنی است. فقط کافی است که بخواهیم این کار را انجام دهیم. در کنار این مقاله می توانید مقاله درمان افکار منفی را نیز مطالعه نمایید.

رهایی از افکار منفی یعنی چه؟
رهایی از افکار منفی یعنی چه؟

رهایی از افکار منفی چگونه است؟

  • هنگامی که احساس می کنید ذهن سر ناسازگاری دارد و در وضعیت منفی و بد بینی قرار گرفته است، به دنبال چیز های مثبت زندگی بگردید. ذهن همه تلاش خود را می کند که شما را تسخیر نماید. اما شما می توانید با پر رنگ کردن بخش های مثبت زندگی، این اجازه را به ذهن خود ندهید. زندگی آن قدر زیبایی دارد که شما به آن ها بپردازید. این گونه افکار منفی هیچ جای خالی برای خود نمی بینند و کم رنگ می گردند.
  • حرف های دیگران در مورد شما تمامی ندارد. بنابراین چه اهمیتی دارد که این قدر به حرف های دیگران در مورد خودتان اهمیت دهید. گیر کردن در این ذهنیت که افکار دیگران در مورد من چه خواهد بود، شما را از اهدافتان دور می سازد. پس تا جایی که می توانید به قضاوت های بی جهت دیگران نسبت به خود اهمیت ندهید.
  • در زندگی چالش ها و مشکلات وجود دارند. بنابراین دغدغه های کوچک را بزرگ جلوه ندهید. به زبان دیگر از کاه، کوه نسازید. اگر مشکلی در زندگی شما به وجود آمده، قطعا راه حلی هم دارد. بنابراین انرژی خود را هدر ندهید و به فکر حل مسئله باشید.
  • لحظه حال را در یابید. آن چه که مهم است، لحظه حال است، پس از آن غافل نشوید. زندگی کردن در لحظه حال، به افکار منفی اجازه فعالیت نمی دهد و این گونه ذهن سازنده تری نیز خواهید داشت. در این راه از مدیتیشن، یوگا و تکنیک های تنفسی غافل نشوید.
  • این طبیعی است که گاهی ترس به سراغ شما بیاید. اما وقتی در زندگی تان ترس به سراغ شما آمد،‌ کافی است از خود بپرسید، آیا اتفاقی که رخ داده این قدر عمیق است که زندگی من را مختل کند؟ در این شرایط ذهن شما شرایط را ارزیابی می کند و آرام می گیرد.

تاثیر شکرگزاری در رهایی از افکار منفی:

هنگامی که ما قدردان نعمت ها و لطف خداوند نسبت به خود باشیم،‌ احساس شادی بیشتری داریم و نشاطی که در ما ایجاد می گردد، عمیق تر می باشد. در حقیقت شکرگزاری، یکی از قویترین ارتعاش های ما به جهان هستی است که افکار منفی را از ما دور ساخته و افکار مثبت و حتی نعمت های بیشتری را به سمت ما روانه می کند. زیرا فردی که شکرگزاری می کند، در حقیقت تمرکز او روی مسائل مثبت زندگی اش می باشد. همین مسئله باعث می شود در زندگی خود موفق تر عمل کند.

چکیده:

افکار منفی و مزاحم بی موقع و بی وقت به ذهن ما می آیند. ما را آزار می دهند و کلافه می کنند. حتی انجام کار های روزمره را برایمان مختل می سازند. اما این دست ما است که به او این اجازه را ندهیم و بلافاصله ذهن را به سمت و سوی دیگری متمرکز سازیم. انجام کار های هنری، گوش کردن موسیقی، ورزش کردن و یا هر کاری که ما را از آن افکار دور سازد، تاثیر گذار می باشد. فقط کافی است که برای این کار اراده کنید. آن وقت است که این افکار جایی برای ماندن در ذهن شما نداشته و شما را رها می سازند.

اگر شما هم تصور می کنید که از این افکار رنج می برید و با انجام راه کارهای ارائه شده، هنوز درگیر افکار منفی هستید، قطعا بهتر است با یک مشاور در این زمینه صحبت کنید تا او بتواند در این زمینه شما را یاری برساند.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×