😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

روانشناسی تحولی یعنی چه و چه کمکی به افراد می کند؟

روانشناسی تحولی

علمی که به افراد کمک می کند تا در جهت رسیدن به تغییر و تحول زندگی خود موفق تر عمل نمایند، در حقیقت همان روانشانسی تحولی می باشد.

روانشناسی تحولی چیست؟

در واقع روانشناسی تحولی به افراد کمک می کند تا خود را بهتر بشناسند. ضمن این که باعث می شود تا چالش های زندگی را شناسایی نموده و راه کار هایی نیز در جهت حل آن ها در نظر بگیرند. در نهایت باعث ایجاد تحولات مثبت در زندگی فرد می گردد. حتی روی بهبود شخصیت و رفتار آن ها نیز تاثیر گذار خواهد بود. به این معنی که رفتار های منفی را شناسایی کرده و آن ها را به رفتار های مثبت و سازنده تبدیل می نماید. در کنار این مقاله می توانید مقاله روانشناسی کودک را نیز مطالعه نموده و از آن بهره ببرید.

روانشاسی تحولی چیست؟
روانشانسی تحولی چیست؟

عملکرد روانشناسی تحولی چگونه می باشد؟

تفکرات منفی ما باعث می شود احساسات منفی درونمان شکل بگیرند. آن وقت است که ناراحتی و نا امیدی و نگرانی نیز به سراغ ما می آیند. در نتیجه انگیزه خود را از دست می دهیم و ممکن است به بیماری های روحی و روانی نظیر افسردگی نیز مبتلا شویم. بنابراین لازم است که تفکرات منفی در ما شناسایی گردند. البته با کمک نوشتن روی کاغذ نیز می توان آن ها را تا حدودی شناسایی نمود. سپس روی افکار مثبت بیشتر تمرکز کرد، تا افکار منفی کم کم کمرنگ تر گردند.

به زبان ساده تر بگوییم که روانشناسی تحولی باعث می شود تا ما به بهترین ورژن از خود دست پیدا کنیم. یعنی به نوعی با ارزیابی منفی و مثبت خودمان، می توانیم شناخت دقیق تری نسبت به خود پیدا نموده و از توانایی های خودمان بیشتر بهره بگیریم. ضمن این که این علم به ما کمک می کند تا ارتباطات ما نیز تقویت شود. به این معنی که کیفیت ارتباطاتمان با دیگران بالاتر می رود و این مسئله باعث می شود در موقعیت های چالش بر انگیز زندگی نیز موفق تر عمل نماییم.

افکار منفی را چگونه کنترل نماییم؟

اگر ما بتوانیم تمرکزمان را روی بخش های زیباتر زندگی خود قرار دهیم و موفقیت های گذشته را بیشتر در ذهن خود مرور کنیم، تا حدودی موفق شده ایم. زیرا این کار باعث می گردد تا افکار منفی جایی برای ماندن نداشته باشند. قطعا زندگی هیچ شخصی بدون درد و رنج نمی باشد. یعنی گاهی ورود آن ها به زندگی مان دست خودمان نیست. اما نکته مهم این است که مراقبت کنیم تا درد و رنج در ما گسترش پیدا نکرده و باقی نمانند. ما باید این توانایی را به دست آوریم که کنترل افکارمان را به دست بگیریم و اجازه ماندگاری به افکار منفی را ندهیم. برای درک بهتر این مطلب می توانید مقاله درمان افکار منفی را نیز مطالعه نمایید.

زندگی کردن در لحظه را یاد بگیریم. باقی ماندن در گذشته ای که گذشته است و حسرت خوردن برای آن هیچ دردی را دوا نمی کند. بنابراین تلاش کنیم از نا امیدی فاصله بگیریم تا افکار منفی نیز از ما دور شوند. خود را سرزنش نکنیم و تمرکز خود را روی لحظه حال زندگی مان قرار دهیم. حتی نگرانی برای آینده نیز بی معنی است. زیرا ما برای خود هدف تعیین کرده ایم و برای هدف خود برنامه ریزی داریم. پس نگرانی برای رسیدن به آن جایز نیست. زیرا غیر از استرس و نگرانی چیزی برای ما به همراه نخواهد داشت.

چکیده:

در کنار تمام مطالبی که گفته شد، تلاش کنید هر روز ساعتی را به ورزش و سلامتی جسم خود اختصاص دهید. انجام ورزش هایی چون پیاده روی، مدیتیشن، یوگا و … ضمن سلامتی جسم، می توانند تاثیر بسیار زیادی روی نگرش شما نیز داشته باشد. همچنین داشتن یک تغذیه سالم و درست می تواند در این زمینه تاثیر مثبت داشته باشد. علی الخصوص زمانی که افکار منفی به سمت ذهن ما یورش می آورند و ما را نگران و مضطرب می سازند. اگر در آن شرایط ما از نظر جسمی و روحی نیز ضعیف باشیم، آن ها قدرت بیشتری می یابند. در نهایت ضربات محکم تری را به ما وارد می کنند.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×