😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

اعتیاد به اینترنت چیست؟

اعتیاد به اینترنت

یکی از مشکلاتی که در زندگی مدرن امروزی بیشتر با آن رو به رو هستیم اعتیاد به اینترنت می باشد. در این مقاله به این مبحث مهم می پردازیم.

اعتیاد به اینترنت یعنی چه؟

همه ما قبول داریم که برای زندگی مدرن این روز ها نیاز داریم که از فناوری استفاده نماییم. بسیار منطقی است که بخواهیم برای تامین نیاز های روز مره خود از اینترنت استفاده نماییم. اما چرا گاهی در این زمینه دچار زیاده روی می شویم که باعث می شود اعتیاد به اینترنت پیدا می کنیم. منظور از اعتیاد به این معنی است که استفاده بیش از اندازه مورد نیاز از اینترنت داشته باشیم و آن قدر این کار را انجام دهیم که گاهی دچار عصبانیت، پرخاشگری و احساسات منفی در خود شویم. حتی گاهی این امر باعث می شود زندگی اجتماعی ما نیز دچار آسیب گردد و از روال عادی خود خارج گردد.

چه عواملی باعث می شوند اعتیاد به اینترنت بیشتر شکل گیرد؟

در دنیای امروزی هر شخصی با هر شرایطی ممکن است با این مشکل رو به رو شود. زیرا ابزار های هوشمندی وجود دارند که به هر شخصی اجازه می دهد، کار هایی را انجام دهد که در گذشته به سادگی نمی توانست آن ها را انجام دهد. همین سهولت یکی از عواملی است که می تواند منشاْ اعتیاد افراد به اینترنت باشد. اما مسئله مهم میزان مدیریت هر شخص در میزان استفاده درست و به اندازه از این تکنولوژی می باشد. این که هر فرد بتواند طبق اراده و کنترل خود، به جا و به اندازه از آن استفاده نماید، بسیار حائز اهمیت است.

برخی از ویژگی هایی که به این مسئله دامن می زند، مانند خجالتی بودن افراد می باشد. افرادی که در برقراری ارتباط با دیگران دچار مشکل هستند و احساس تنهایی بیشتری دارند، به وسیله این فناوری، راحت تر می توانند با دیگران ارتباط برقرار نمایند. مورد بعدی نیز حس هیجانی است که برخی افراد از سر و کار داشتن با این فناوری به دست می آورند. مثلا انجام بازی های آنلاین یکی از این موارد می باشد که هیجان بسیار زیادی برایشان خواهد داشت.

چه عواملی باعث می شوند اعتیاد به اینترنت بیشتر شکل گیرد؟
چه عواملی باعث می شوند اعتیاد به اینترنت بیشتر شکل گیرد؟

آسیب های اعتیاد به اینترنت کدامند؟

قطعا زیاده روی در هر کاری می تواند آسیب هایی را به ما وارد نماید. زیاده روی در مصرف اینترنت نیز می تواند آسیب های جسمی و روانی و حتی ارتباطی به ما وارد نماید. مشکلات جسمی نظیر چاقی، عدم تمرکز، احساس درد در ناحیه گردن و یا کمر و همچنین آسیب های روانی نظیر انزوا، پرخاشگری و … می باشند. در خصوص آسیب ارتباطی نیز، افراد به دلیل این که مدت زمان بسیار زیادی را در اینترنت به سر می برند، از برخی روابط عاطفی با خانواده و یا دوستان دور می شوند که این خود می توانند صدمات جبران ناپذیری را به آن ها وارد نماید.

غیر از موارد گفته شده یکی از مهم ترین آسیب های اعتیاد به اینترنت،‌ عدم انجام وظایف فرد می باشد. در نتیجه در زمینه هایی نظیر تحصیلی و یا کاری موفق عمل نمی کند. علی الخصوص این مسئله برای کودکان و نوجوانان نیز می تواند با افت بسیار شدید تحصیلی همراه باشد.

برای رهایی از اعتیاد به اینترنت چه کنیم؟

خیلی مواقع می توان سر گرمی های مفید دیگری را جایگزین استفاده از اینترنت نمود. به طور مثال ورزش کردن، پیاده روی، معاشرت با دوستان و آشنایان، کتاب خواندن، فیلم دیدن و … می توانند جایگزین مناسبی برای استفاده از اینترنت باشند. بنابراین اگر به نوعی شما هم با این مشکل دست و پنجه نرم می کنید، بهتر است این مسئله را جدی بگیرید. این نکته را فراموش نکنید که فضای مجازی و اینترنت ابزاری هستند که به ما خدمات می دهند، پس مراقب باشیم که ما در اختیار اینترنت قرار نگیریم.

چکیده:

به عنوان کلام آخر می گوییم که افرادی که مدت زمان زیادی را در اینترنت سپری می کنند،‌ حتی گاهی سلامت خود را نادیده می گیرند و آن را به خطر می اندازند. این افراد متوجه گذر زمان نیستند و در نتیجه فعالیت های فیزیکی آن ها نیز کاهش می یابد و آن ها معمولا دچار کم خوری و یا پر خوری می گردند که هر دوی این موارد به نوبه خود تهدیدی برای سلامتی شان می باشد.

دیدگاه‌ها (2)

*
*

    Fatemeh Guest 1403-01-21 Reply

    مرسی این پستتون خیلی بهم کمک کرد و فهمیدم که چه مشکلی توی زندگیم داشتم ممنون

      آتنا مهدی پور Special Access 1403-01-25 Reply

      سلام دوست عزیزم.ممنون از توجه شما

×