😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

بلوغ اجتماعی چیست؟ چه نقشی در زندگی دارد؟

بلوغ اجتماعی

ما برای بهتر زندگی کردن نیاز داریم که بدانیم در جامعه چگونه رفتار صحیحی داشته باشیم. در این مقاله در مورد بلوغ اجتماعی برایتان خواهیم گفت.

بلوغ اجتماعی چیست؟

همان طور که می دانیم، انسان ها ذاتا موجوداتی اجتماعی هستند و حضور آن ها در جامعه امری ضروری است. هر کدام از ما، قطعا در اجتماعات مختلفی حضور داریم و برای حضور موثر و سالم در آن ها، باید بتوانیم ارتباطات درستی برقرار نماییم. بنابراین برای تعامل نمودن با دیگران، نیاز داریم که به بلوغ اجتماعی برسیم. یعنی به نوعی تکامل شخصیتی دست یابیم که بتوانیم افکار و احساسات خود را کنترل نموده و در برخورد با دیگران آگاهانه و سنجیده عمل نماییم.

انسان از دوران کودکی اجتماعی بودن را تجربه می کند. هنگامی که کودک در مهد کودک و یا مدرسه حضور پیدا می کند، باید تلاش کند که با افراد دیگر ارتباط بر قرار نموده و این ارتباط را به درستی حفظ نماید. این روند ادامه دارد تا به سن نوجوانی و جوانی برسد و وارد محیط های بزرگتر از قبیل دانشگاه، محیط کار و … شود. در مقاله مهارت های اجتماعی برایتان توضیح داده ایم که این مهارت ها نوعی ویژگی و یا ابزار هایی هستند که ما برای تعامل با دیگران به آن ها نیازمند هستیم. بنابراین باید تلاش کنیم که این خصوصیات را در خود تقویت نماییم.

بلوغ اجتماعی چیست؟
بلوغ اجتماعی چیست؟

عوامل موثر در بلوغ اجتماعی کدامند؟

اولین و مهم ترین عامل در شکل گیری بلوغ اجتماعی، خانواده می باشد. شرایط خانواده ای که شخص در آن بزرگ می شود، تاثیر مهمی در زمان ورود او به اجتماع خواهد داشت. یعنی خانواده می تواند فرهنگ ورود به اجتماع را به افراد آموزش دهد و باعث شود این مهارت در او بهتر و زودتر شکل بگیرد. عامل بعدی روحیه افراد می باشد که تا چه میزان پذیرش اجتماع را دارا باشد. مثلا درونگرا بودن و یا برونگرا بودن او می تواند باعث شود که این مهارت در او دیرتر و یا زودتر نهادینه گردد.

اگر هر شخصی در اجتماع، مسئولیت های خود را بشناسد و بپذیرد، یعنی در راستای بلوغ اجتماعی، قدم مثبت برداشته است. به بیان دیگر هنگامی ما به رشد شخصیتی خواهیم رسید که به درک عمیقی از مسئولیت های خود رسیده باشیم. نکته بعدی این است که شخص بتواند در زندگی خود اهدافی را مشخص نماید. تعیین نمودن هدف در زندگی، باعث می شود او برای رسیدن به آن ها برنامه ریزی کرده و تلاش نماید. در واقع این مسئله بخشی از رشد شخصیتی او را در بر می گیرد.

همیشه سعی کنید در زندگی برای خودتان حریم هایی را تعیین نمایید. داشتن این حریم ها باعث می شود در ابعاد مختلف اجتماع، بتوانید متعادل رفتار کنید. زیرا نه از مرز های تعیین شده خود خارج می شوید و نه این که به دیگران اجازه خواهید داد از مرز های شما خارج گردند. یعنی به نوعی مدیریت صحیح از روابط در خود دست می یابید که به توسعه فردی شما کمک شایانی خواهد نمود.

نقش بلوغ اجتماعی در زندگی چیست؟

ما در یک اجتماع بزرگ زندگی می کنیم و در آن ارتباطات زیادی با دیگران خواهیم داشت. در اجتماع با فرهنگ ها و ارزش های مختلفی برخورد داریم که باید بتوانیم با افراد مختلف درون آن تعاملات خوب و موثری را ایجاد نماییم. بنابراین یادگیری و به کارگیری آن ها در زندگی بسیار حائز اهمیت می باشد تا بتوانیم در مسیر زندگی، گام های پیشرفت و موفقیت را یک به یک برداشته و به سمت اهداف و خواسته های خود پیش برویم.

یکی از موثر ترین نقش های بلوغ اجتماعی برای هر فرد نقش آن در زمینه ازدواج او می باشد. ازدواجی سالم و موفق است که طرفین آن به این بلوغ رسیده باشند. هر قدر آن ها در این امر موفق تر باشند، مشکلاتشان در زندگی مشترک کمتر خواهد بود. زیرا اگر تعارضی نیز در عقایدشان وجود داشته باشد، می توانند با تعامل به نقطه مشترکی دست پیدا کنند که این مسئله پایه های زندگی شان را نیز محکم تر می سازد.

چکیده :

با امید به این که همگی ما انسان ها بتوانیم ضمن تقویت این مهارت ها در خود، اهمیت آن را درک نماییم و به فرزندان خود نیز آموزش دهیم تا بتوانند در بهترین زمان ممکن به این امر مهم دست پیدا کنند.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×