😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

برنامه ریزی داشتن …

برنامه ریزی داشتن سرعت موفقیت شما را بالا می برد. و مسیر درست را نشانتان می دهد و شما را هدفمند می کند.

به موفقیت رسیدن

به موفقیت رسیدن بدون داشتن برنامه ریزی امکان پذیر نیست. شاید شما هم شنیده باشید که اهداف مکتوب موجب رسیدن به خواسته ها می شوند. شما بارها اهداف خود را نوشته اید و حتی هر روز آن ها را مرور کرده اید ولی چشم باز کرده اید و دیده اید که سالها گذشته و شما با وجود مکتوب کردن اهداف نتیجه دلخواه را نگرفته اید. این موجب دلسردی شما می شود و عزت نفس شما را پایین می آورد. در این حالت هدف نویسی نه تنها برای شما سودی نداشته بلکه موجب دلسردی شما شده است.

برنامه ریزی داشتن عامل موفقیت است
برنامه ریزی داشتن عامل موفقیت است

چرا با وجود مکتوب کردن اهداف به نتیجه نمی رسید؟

من به شما می گویم که اشکال کار کجاست و چرا شما با وجود مکتوب کردن اهداف به نتیجه نرسیدید. وقتی شما اهداف خود را مکتوب کردید با وجود این نتیجه دلخواه را نمی گیرید دلسرد و نا امید می شوید. و عزت نفس شما پایین می آید. حق با شما است، و شما با وجود نوشتن اهداف و مرور آنها نتیجه ای نگرفتید. علتش این است که شما برنامه ریزی دقیق و روزانه نداشته اید. برنامه ای که برای کلیه ساعات شما مکتوب و دقیق نوشته شده باشد. شما باید برای تمام روزهای خود و حتی ساعات شبانه روز خود برنامه ریزی دقیق داشته باشید. تا در هر لحظه بدانید که چه کار باید بکنید و چه گامهایی بردارید تا به اهداف خود برسید.

اهمیت برنامه ریزی برای افراد موفق

برنامه ریزی به شما کمک میکند که اولا در مسیر درست باشید. و ثانیا عملگرا شوید و اقدامات لازم را در موقع خودش انجام دهید. انسانهای موفق همچون بیلگتس ،ادیسون ،استیو جابز، والت دیزنی و……. انسان هایی بودن که برنامه دقیق داشتند. آنها هرگز بدون برنامه ریزی دقیق و عمل گرایی موفق نمی شدند، و به جایگاهی که رسیدند نمی رسیدند. افراد موفق به این امر مهم کاملا اشراف دارند بنا براین هم برنامه روزانه خود را دارند هم این که دقیقا به آن عمل می کنند. آنها می دانند مهم ترین کار های خود را باید ابتدا انجام دهند.

اهمیت الویت دادن به کار های مهم

این را بدانید هیچ وقت شما برای تمامی کارهای خود وقت کافی در اختیار نخواهید داشت پس تلاش نکنید همه کار هایتان را در طول روز به انجام برسانید. بلکه شما فقط برای کارهای مهم و کار هایی که از اهمیت بیشتری بر خوردار هستند وقت دارید. پس تلاش بیهوده نکنید. برنامه ریزی روزانه و ساعتی داشته باشید. و استاد زمان خود باشید تا ببینید چگونه با انجام کارهای مهم شما در ابتدای روز، هم انرژی و هم اعتمادبه نفس شما بسیار بالا می رود و احساس عالی در آن روز دارید. نکته مهم این است که تفاوت انسانهای موفق با انسانهای غیرموفق در همین مورد نهفته است. شما با برنامه ریزی روزانه و عمل گرایی در دراز مدت شاهد نتایج شگفت انگیز خواهید بود.مقاله سایت Zapier در این مورد مطالب مفیدی دارد.

تمرین نوشتن برنامه روزانه

شما بهتر است امور مهم یک هفته را یادداشت کنید. در مرحله بعد شب قبل برنامه ریزی روزانه را بنویسید. تا ضمیر نا خود آگاه شما در شب که خوابیدید برنامه شما را طراحی و تنظیم کند. نکته مهم این است این است که ابتدا برنامه را به ترتیب ساعات شبانه روز بنویسید و بعد شما باید مهم ترین کارهایتان را در همان ابتدای صبح انجام دهید.

نوشتن برنامه روزانه
نوشتن برنامه روزانه

الویت بندی امور در برنامه ریزی

به ترتیب الویت جلوی کار های مهم بنویسید (الف) چون انجام آنها در سر نوشت شما تاثیر دارد.
مثل امورشغلی که انجام ندادن آنها عواقب بدی در پیش دارد.
بعضی از امور هم مهم اما از اهمیت کمتر بر خوردار هستند. یعنی باید انجام شوند و انجام نشدنشان خلل و مشکل بوجود می آورد. ولی تاثیر آن به اندازه موارد خیلی مهم و (الف) نیست، در دسته (ب) قرار می گیرند: مثل جواب دادن به ایمیل و پرداخت قبوض …..

نکته مهم این است که شما تا به پایان رساندن موارد مهم و (الف) نباید به موارد (ب) بپردازید.
موارد (پ) مواردی است که انجام دادنشان خوب است اما انجام ندادنشان خللی پیش نمی آورد.
مانند تماس تلفنی داشتن با یک دوست صمیمی و یا نوشیدن چای با آنها و… .
وامور دیگر (ث) کارهایی است که می توانید به دیگران محول کنید. با واگذاری آن امور به شخص دیگر وقت خود را آزاد تر کنید و به کارهایی که فقط از دست خودتان بر می آید بپردازید.
یک سری کارها را هم اصلا نباید انجام دهید. و به طور کلی حذف شود.
مثل بی هدف درشبکه ای اجتماعی وقت گذراندن.

وقت و زمان ارزشمند است برای وقت خود ارزش قائل شوید چون چیزی است که برگشت ندارد. پس با برنامه ریزی برای تمامی لحظاتتان خود را از اکثریت جامعه که خودشان را بی هدف به دست دیگران می سپارند تا برنامه ریزی شوند به دلخواه دیگران جدا کنید. برای خود هدف و برنامه داشته باشید. یادتان باشد افراد بی هدف برای افراد هدفمند کار می کنند.
مطالعه مقاله داشتن نظم را به شما پیشنهاد میکنم.

در آخر ….

معنی برنامه‌ ریزی این است که کارهایی را به صورت منظم انجام دهیم و حجم و زمان آن کارها اصلاً مهم نیست. داشتن برنامه‌ ریزی باعث می‌شود که افکار ما نظم داشته باشند و اضطراب و استرس ما کاهش یابد. افراد موفق همیشه در زندگی خود برنامه‌ ریزی داشته‌ اند که آنها را اجرا میکردند و بر اساس آن به اهداف خود رسیده‌ اند و بنابر این نوشتن باعث می‌شود که بدانید چه مراحلی را قرار است طی کنید و دقیقاً مشخص کنید که چه تصمیم و برنامه‌ای دارید. بهتر است برای برنامه خود زمان مشخص کنید و بعد از آوردن اهداف بر روی برگه اقدام کردن مهم است. این نکته هم را بدانید که گاهی اتفاقات غیر قابل پیش‌بینی وجود دارد که نمی‌توان برای آنها برنامه‌ ریزی داشت اما چون مسائل دیگر زندگی شما برنامه داشته‌ است پس راحت‌تر می‌توانید آن بحران را پشت سر بگذارید.

موفق باشید… .

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×