😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

توانبخشی روانی چیست؟

توانبخشی روانی

بهینه سازی نمودن عملکرد های روانی برای داشتن سلامت کامل روحی و روانی بسیار حائز اهمیت است. در این مقاله با موضوع توانبخشی روانی با ما همراه باشید.

توانبخشی روانی یعنی چه؟

به زبان ساده، توانبخشی روانی به ما کمک میکند تا بتوانیم در فعالیت ها و زندگی روزمره خود تا حدا امکان درست رفتار نماییم. همچنین به ما کمک می کند تا بتوانیم در خانواده، جامعه، مشارکت های مختلف و کار های گروهی بهتر ظاهر گردیم. توانبخشی به صورت یک سری مداخله های طراحی شده وارد عمل می گردد تا سلامت روانی فرد را ممکن سازد. افرادی که به بیماری های روانی مبتلا هستند، گاهی در محیط های اجتماعی، شغلی و حتی خانواده دچار مشکل می شوند و به کمک نیاز دارند. بنابراین به این افراد کمک می گردد که علائم بیماری آن ها کاهش و یا بهبود یابد.

توانبخشی روانی یعنی چه؟
توانبخشی روانی یعنی چه؟

چرا توانبخشی روانی بسیار مهم و ضروری است؟

افرادی که به بیماری های روحی و روانی شدید و یا مزمن مثل بیماری دو قطبی و یا اسکیزوفرنی مبتلا هستند، به دلیل شرایط بیماری ممکن است دچار ناتوانی ذهنی بوده و گاهی داشتن یک زندگی معمولی برایشان غیر ممکن می گردد. اما توانبخشی روانی فرآیندی را آغاز می کند تا فرد بتواند مهارت های زندگی خود را توسعه ببخشد و علائم منفی در او کاهش یابد. در کنار این مقاله می توانید مقاله درمان عدم تمرکز را نیز مطالعه نمایید.

توانبخشی روانی چگونه عمل می کند؟

افراد نیازمند به کمک، به دلیل شرایطی روحی و روانی که دارند، احساس ناامیدی می کنند. در واقع به این افراد کمک می شود تا احساس امیدواری در آن ها افزایش یابد. ضمن این که به آن ها کمک می گردد تا بتوانند برای خود هدف تعیین کنند. ضمن این که روی تقویت قدرت و استقلال آن ها نیز کار می گردد.

همچنین هدف از توانبخشی، ارائه نمودن مهارت هایی است که به افراد کمک می کند تا بتوانند شرایط زندگی خود را مدیریت نمایند. یعنی این که بتوانند یک زندگی عادی و روتین را تجربه کنند. این مهارت ها معمولا شامل مهارت هایی چون مهارت زندگی، مهارت حرفه ای، مهارت اجتماعی و … می باشد. ضمن این که آن ها می توانند ارتباطات بهتر و موثر تری را با دیگران نیز بر قرار نمایند. البته افرادی که مستعد کمک هستند، ممکن است به غیر از خدماتی نظیر خدمات ذکر شده، به درمان های دارویی نیز نیازمند باشند. بنابراین ادامه روند درمان آن ها به صورت دارو درمانی تکمیل می گردد تا این افراد بتوانند به زندگی عادی خود بازگردند.

چکیده:

زمانی که برای بهبود فرد به مراکز توانبخشی روانی مراجعه می گردد بسیار مهم است. یعنی زمان تشخصی بیماری در روند درمان حائز اهمیت است. گاهی اوقات آن قدر دیر برای درمان اقدام می شود که ممکن است فرد برخی از عملکرد های خود را از دست داده باشد. اما رویکرد جدید به این افراد این امکان را خواهد داد تا بتوانند وضعیت خود را کنترل نمایند. وقتی که شرایط کلی و اساسی این افراد به وسیله درمان های ارائه شده، رفع گردید، آن وقت است که توانبخشی به آن ها کمک می کند تا بتوانند مهارت های مورد نیاز خود را برای تجربه یک زندگی عادی دریافت نمایند.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×