😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

اهداف میانی چیست؟چرا ما را به شادی پایدار نمی رساند؟!

اهداف میانی چیست؟چرا ما را به شادی پایدار نمی رساند؟

در این مقاله می بینیم که چه اهدافی اهداف میانی هستند و چرا مقطعی ما را به شادی پایدار نمی رسانند.

اهداف میانی چه اهدافی هستند؟

اهدافی هستند که با رسیدن به آنها خوشحال خواهید شد اما لزوما خوشحال نخواهید ماند به دلیل اینکه اهداف میانی اهداف وسیله ای هستند یعنی در واقع آنها وسیله ای برای رسیدن به اهداف غایی و اصلی هستند و برای رسیدن به آنها تلاش می کنی و زمانی که به آنها می رسید شادی پایدار را نخواهی داشت زیرا این ها مقطعی هستند و جان و روح انسان را صیغل نمی دهند.

اهداف میانی شادی پایدار به همراه ندارند
اهداف میانی شادی پایدار به همراه ندارند

مثال اهداف میانی

برای مثال ما هدفهایی در همه ابعاد زندگیمان داریم مانند اهداف شغلی اهداف مالی و …. این هدفها اصلا بد نیستند بلکه عالی و ضروری هستند اما اگر ما تمرکزمان را به جای هدفهای اصلی روی اهداف میانی بگذاریم آن وقت است که شاید نتیجه معکوس بگیریم یعنی به هدفهایمان برسیم اما باز هم ببینیم که خوشحال و شاد نیستیم برای مثال من خانه ای با متراژ پانصد متر در جای خوب شهر با ویوی زیبای طبیعت و باغ زیبا را بعنوان هدف تعیین کردم این هدف هدف میانی است زیرا ممکن است به این هدف برسم اما از اینکه پشه و حشرات زیادی در محیط خانه است اذیت شوم.

توجه به احساس

اما اگر بخواهم در اهداف اصلی دنبال هدف غایی خود باشم که حال خوب همیشگی را تجربه کنم باید به حسی که دارم توجه کنم احساسی که می خواهم تجربه کنم مثلا می خواهم مکان امن و زیبایی داشته باشم که در آن استراحت کنم و با خانواده ام لذت ببرم می خواهم احساس آرامش را در خانه زیبایم تجربه کنم و از طبیعت زیبای محیط خانه امنم احساس شعف و شادی کنم چشمهایم از دیدن رنگهای شاد و زیبای دکوراسیون و دیزاین خانه ام نوازش شده و احساس زیبای آرامش را به من هدیه بدهد . از داشتن امکانات کاملش مثل باشگاه کوچکم که در ان ورزش و یوگا می کنم به وجد در آیم و در استخر اختصاصی خودم شنا کنم و لذت ببرم . میبینید چطور بیشتر از جزییات هدف به احساسهایی که می خواهم تجربه کنم توجه میکنم.

احساس ما در هدف گذاری نقش دارد
احساس ما در هدف گذاری نقش دارد

انواع هدف گذاری

اکثر هدف گذاری ها به صورت مدرن انجام می شود.
که اشتباه است در این اینجا محوریت روی اهداف میانی است
که در نهایت ممکن است به آنها برسیم اما می بینیم
باز هم حال ما خوب نیست و این نوسان احساسات نتیجه دلخواهمان را به ما نمی دهد
در هدف گذاری های مدرن مانندهدف گذاری بریان ترسی و هدف گذاری NLP که به صورت خیلی جزیی
و جامع آموزش داده می شود فقط اشکال بزرگ کار در این است
که این اهداف هدفهای اصلی نیست که شما را به رسالت اصلی خود برساند
چون در هدف های اصلی شما در رسالت خود هستید و احساس خوبی دارید
هم در زمان حال احساس خوبی دارید هم برای رسیدن به آینده دلخواه برنامه دارید
و تلاش می کنید هم در مسیر لذت می برید هم با لذت برای خواسته های واقعی خود تلاش می کنید.
برای اطلاعات بیشتر این مطلب را به طور مفصل درمقاله هدف گذاری مدرن اشتباه است توضیح داده شده است.

اهداف میانی

اهداف میانی ما را به شادی پایدار نمی رساند چون شادی در راستای رسالت است و بودن در رسالت نتیجه بودن در مسیر اهداف اصلی است و فقط در این صورت است که به شادی پایدار می رسیم ما در مسیر رسیدن به اهداف اصلی شاد هستیم و احساس خوبی داریم در این احساس خوب و شاد هم در لحظه لذت می بریم هیچ وقت مشخص نکنید که مثلا از یک دانشگاه خاص فارق التحصیل شوید و یا اینکه هیچ گاه مشخص نکنید که دقیقا با شخص مورد نظری که در نظر دارید ازدواج کنید فقط تعیین کنید که با شخصی ازدواج کنید که خوشحال و خوشبخت باشید یا مثلا در دانشگاهی درس بخوانید که در نهایت شما را در مسیر رسالتتان قرار دهد و احساس خوبی داشته باشید .

میتوانید مقاله Develop good Habits را مطالعه کنید .

چه تجربیاتی دوست دارید

باید ببینید قلبتان واقعا خواهان چه چیز است آیا دوست دارید که تجمل را تجربه کنید و این حس خوبی به شما می دهد یا اینکه می خواهید طبیعت زیبای دنیا را ببینید و لذت ببرید و در جاهای مختلف دنیا دوستان شگفت انگیزی پیدا کنید و یا لذت داشتن رابطه عاشقانه زیبایی را تجربه کنید لازم است در اعماق درون خود غوطه ور شوید و ببینید چه تجرباتی را می خواهید تجربه کنید و با روح و روان خود با این تجربیات ارتباط عمیق تری پیدا کنید و جهان شما را در راستای رسیدن به اهداف غایی حمایت و هدایت خواهد کرد.

به این نکات توجه کنید

  • هدف های خود را مکتوب کنید و ببینید کدام اهداف میانی است؟
  • هدف های خود را بررسی کنید و ببینید در اهداف اصلی خود هستید یا در اهداف وسیله ای هستید.
  • ببینید چه تجربیاتی را عمیقا می خواهید تجربه کنید
  • بیشترین الویت شما احساستان باشد نه چیزهای کلیشه ای

دوستدار شما

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×