😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

تعالی فردی چیست و چگونه به آن برسیم؟

تعالی فردی

با رسیدن به تعالی فردی است که توانایی های بالقوه ما پدیدار گشته و ما را به موفقیت نزدیک تر می نماید.

تعالی فردی چیست؟

یکی از مهم ترین مهارت هایی که در زندگی می توانیم به آن دست پیدا کنیم، تعالی فردی است. در حقیقت این مهارت باعث می شود که اعتماد به نفس ما بیشتر شده و با توجه به توانایی های خود بتوانیم تصمیمات بهتری را در زندگی اخذ نماییم. قطعا زندگی ما یک مسیر صاف و هموار نیست و در آن پستی و بلندی هایی نیز وجود دارد. به وسیله این مهارت است که می توانیم موانع را از سر راه برداریم و به اهداف خود نزدیک گردیم. به زبان ساده تر بگوییم که با تقویت مهارت تعالی فردی، پتانسیل درونی ما را افزایش می یابد و این گونه است که به موفقیت های دلخواهمان دست می یابیم. در کنار این مقاله می توانید مقاله توسعه فردی را نیز مطالعه نمایید.

تعالی فردی چیست؟
تعالی فردی چیست؟

چرا تعالی فردی در زندگی مهم است؟

خودشناسی و خودآگاهی از اصول تعالی فردی هستند. زیرا اولین قدم در این مسیر شناختن خودمان است. یعنی نقاط منفی و مثبت خود را بشناسیم. از استعداد ها و ارزش های خود آگاه باشیم. این گونه است که می توانیم برای خود هدف تعیین نماییم. ضمن این که برای آن برنامه ریزی و تلاش می کنیم. در حقیقت، هنگامی که خودمان را به جهت مثبت تغییر دهیم و به رشد و تعالی دست یابیم، در ارتباطات خود با دیگران نیز موفق تر عمل می کنیم.

یکی دیگر از مواردی که به وسیله تعالی فردی به آن دست می یابیم، احساس رضایتمندی نسبت به خود و زندگی مان است. هنگامی که احساس لذت از زندگی وجود داشته باشد، قطعا ذهن نیز با آن هم سو می گردد. در نتیجه تصمیمات بهتری نیز در زندگی گرفته می شود و عملکرد ما مثبت می گردد.

چگونه به تعالی فردی دست یابیم؟

مطالعه کردن کتاب های مختلف، یادگیری یک زبان جدید، تفریحات سالم، ارتقاء مهارت ها، تعیین هدف، داشتن برنامه ریزی درست، غلبه بر ترس ها، شناسایی نقاط قوت و ضعف، پذیرفتن نقص ها و تلاش برای بهبود آن ها، سعی و کوشش و … مواردی هستند که به رشد و تعالی فردی ما کمک می کنند.

حتی گاهی افرادی را که تحسینشان می کنیم می توانند به ما کمک کنند تا ما نیز به اهداف خود برسیم. بنابراین می توانیم ویژگی های خوب این افراد را بشناسیم و برای نزدیک شدن به آن ویژگی ها تلاش کنیم. ضمن این که عادت های بد خود را شناسایی کنیم و سعی در ترک آن ها داشته باشیم. در کنار این عمل، عادت خوب مانند، سحرخیزی، ورزش کردن، تغذیه سالم، مدیتیشن و … برای خود بسازیم. نوشتن نیز یکی از روش های خوب برای رسیدن به خودآگاهی است. بنابراین لازم است هر گاه که فکرمان آزاد است، هر چیزی که در ذهنمان است را یادداشت نماییم. این کار باعث می شود نسبت به خود و ویژگی هایمان، شناخت بیشتری پیدا کنیم.

اگر نسبت به گذشته خود احساس نارضایتی داریم، آن را رها کنیم. ناراحتی و شکایت از گذشته، باعث می شود از پیشرفت و موفقیت دور گردیم. گذشته، گذشته است و نیازی نیست که در آن باقی بمانیم. می توانیم درسی که لازم است را نسبت به آن بگیریم و رهایش کنیم. خود را راحت تر ببخشیم و تمرکز خود را روی مسیر جدید زندگی قرار دهیم. در کنار این مقاله می توانید مقاله خود بخشودگی را نیز مطاله نمایید.

چکیده:

هیچ شخصی غیر از خود ما مسئول تعالی و رشد فردی در ما نمی باشد. پس بهانه تراشی را کنار بگذاریم و تصمیم قطعی خود را بگیریم و نسبت به آن پایبند باشیم. زیرا تصمیمی که گرفته ایم کار ساده ای نیست و نیاز به تلاش و کوشش دارد. بنابراین لازم است برای آن برنامه ریزی کنیم و با انگیزه بالا به طرف مسیر حرکت کنیم.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×