😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

ذهن انسان چگونه کار می کند ؟

ذهن انسان

ذهن انسان مجموعه ای از توانایی هایی از قبیل هوشیاری، ادراک، تصورات، تفکر و … می باشد که در جهت رسیدن به هر هدفی به ما یاری می رساند. در این مقاله ما از میزان قدرت ذهن و راه های تقویت آن برایتان خواهیم گفت.

ذهن انسان چیست ؟

تمام زندگی ما تحت تاثیر ذهن می باشد و در واقع کنترل همه چیز در دست ذهن انسان است. اگر قدرت ذهن را دست کم بگیریم یعنی اینکه می خواهیم برای همیشه در همین وضعیت فعلی باقی بمانیم. همیشه ما بارها شنیده ایم که ذهن ما قدرتی بسیار عظیم دارد. اما از بازده ذهن و این که چه میزان می توان از آن بهره برداری نمود آگاهی نداریم. قدرت ذهن انسان به قدری است که ما می توانیم با اتکا نمودن به آن تمامی آرزو ها و خواسته هایمان را جامه عمل بپوشانیم. اما اگر یاد بگیریم و بتوانیم به درستی از آن استفاده نماییم، چون در غیر این صورت ممکن است نتیجه عکس را دریافت نماییم.

قدرت ذهن انسان چگونه است ؟

ذهن انسان آن قدر قدرت دارد که به واسطه آن ما می توانیم هر وضعیتی را که می خواهیم،‌ به آسانی خلق نماییم. شاید کمی عجیب به نظر برسد اما این را در نظر بگیرید که ذهن ما پلی ارتباطی بین ما و جهان هستی می باشد که ما با آن در ارتباط هستیم. به این معنی که اگر بتوانیم کنترل ذهن خود را در دست بگیریم، به راحتی می توانیم جهان هستی را در دست بگیریم و بهترین نتیجه را از آن دریافت نماییم.

ما در واقع همیشه در حال زندگی کردن با ذهن خود هستیم و همه جوره نقش آن را در زندگی خود احساس کرده ایم. پس اگر قدرت آن را درک ننماییم و تسلط کافی روی آن نداشته باشیم، این دیگران هستند که روی ذهن ما مسلط می شوند تا به خواسته های خود برسند.

قدرت ذهن انسان چگونه است ؟
قدرت ذهن انسان چگونه است ؟

راه های تقویت ذهن انسان چیست ؟

  • ذهن را به حال خودش رها نکنید، هر از گاهی شروع کنید و مهارتی جدید را یاد بگیرید. با این کار شما به بهبود و تقویت ذهن خود کمک می کنید.
  • مراقب تغذیه خود باشید. مصرف بعضی از مواد غذایی، سبزیجات و میوه ها در تقویت ذهن تاثیر گذار هستند. مثلا مصرف مغزها ، ماهی ، شکلات تلخ ، مویز و … به تقویت حافظه کمک می نمایند. بنابراین داشتن یک برنامه غذایی سالم می تواند شما را در این راه یاری برساند.
  • مطالعه کردن را فراموش نکنید. زیرا مطالعه یکی از موثر ترین راه های تقویت ذهن محسوب می گردد. به جای انجام مطالعات طولانی، سعی کنید دفعات آن را افزایش دهید تا این گونه برای ذهن شما نیز خسته کننده نباشد.
  • تصویر سازی و تجسم خلاق را انجام دهید. این کار به بهبود ذهن شما کمک به سزایی می کند. آینده ای روشن با تمام جزییات برای خود تصویر سازی نموده و هر آن چه که دوست دارید را تجسم کنید.
  • خواب و استراحت به میزان کافی داشته باشید. به موقع و به اندازه نیاز بدن استراحت کنید و حتی زمان هایی را هم به تفریح و گردش اختصاص دهید.
  • بازی های ساده ریاضی را انجام دهید و تاثیر فوق العاده آن ها را روی ذهن خود مشاهده کنید. بازی های مختلف را یاد بگیرید و هنگام انجام آن ها سعی کنید تمرکز خود را افزایش دهید. بعد از مدتی مشاهده می کنید که چه تاثیر مثبتی روی ذهن شما داشته است.
  • ورزش کردن ، پیاده روی ، مدیتیشن ، یوگا و ورزش هایی از این قبیل، همگی می توانند نقش بسیار مهمی در تقویت ذهن و افزایش تمرکز شما داشته باشند.

چکیده :

همان اندازه که سلامت جسم ما مهم است، باید به سلامت ذهن خود نیز اهمیت بدهیم. برای بهتر شدن عملکرد ذهن و حافظه، راه کارهای بسیار زیادی وجود دارد که نباید از آن ها غافل بمانیم. مثلا حتی گاهی معاشرت کردن نیز می تواند به تقویت ذهن انسان کمک کند. زیرا هنگام برقراری ارتباط با دیگران،‌ ما به این فکر می کنیم که چگونه روابط بهتر و سالم تری داشته باشیم.

پیشرفت تکنولوژی باعث شده که ما دیگر نیازی به حفظ کردن برخی چیزها از قبیل شماره تلفن و موضوعات دیگر نداشته باشیم. غافل از این که انجام همین کار های به ظاهر پیش پا افتاده می تواند یکی از موثر ترین کارها در جهت تقویت حافظه و ذهن ما باشد. پس سعی کنیم از آن ها غافل نشویم.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×