😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

ارتقا هوش هیجانی چگونه است؟

ارتقا هوش هیجانی

درک و مدیریت احساسات در شرایط مختلف و همچنین درک احساسات دیگران چگونه ممکن می گردد؟ در این مقاله با موضوع ارتقا هوش هیجانی با ما همراه باشید.

ارتقا هوش هیجانی یعنی چه؟

تقویت و ارتقا بخشیدن به قدرت درک و مدیریت احساسات خود و دیگران در شرایط های متفاوت یعنی همان ارتقا هوش هیجانی. این کار در حقیقت در برقراری ارتباطات سازنده و موثر نیز نقش بسیار مهمی دارد. بسیاری از افراد را می بینیم که استعداد و تحصیلات بسیار بالایی دارند. اما در زندگی خود موفق عمل نکرده اند. یکی از مهم ترین دلایل آن عدم تقویت هوش هیجانی در آن ها می باشد. برای درک بهتر این مطلب می توانید مقاله هوش هیجانی را در سایت مطالعه نمایید و از آن بهره ببرید.

چرا ارتقا هوش هیجانی مهم است؟

توجه به هوش هیجانی در زندگی باعث می شود که به سطحی از خود آگاهی دست پیدا کنیم. یعنی می توانیم نقاط ضعف و قوت خود را بهتر بشناسیم. در نتیجه روی احساسات و رفتار خود تسلط بیشتری پیدا می کنیم. البته این به این معنی نیست که احساسات خود را سرکوب می کنیم. بلکه ارتقا هوش هیجانی باعث می گردد، احساسات ما پخته تر شده و ما مدیریت درست تری روی آن ها داشته باشیم. زیرا ما شرایط موجود را بهتر درک می کنیم و ارتباطات ما با دیگران نیز بر پایه احترام و اعتماد شکل می گیرد.

چرا ارتقا هوش هیجانی مهم است؟
چرا ارتقا هوش هیجانی مهم است؟

برای ارتقا هوش هیجانی چه کنیم؟

گاهی اوقات ما آن قدر درگیر زندگی و شلوغی های آن می شویم که احساسات خود را فراموش می کنیم. برای ارتباط دوباره می توانیم از تکنیک های تنفسی استفاده کنیم. همچنین انجام فعالیت هایی مانند یوگا و مدیتیشن نیز در این امر کمک کننده می باشد. اما لازم است زمان هایی را در طول روز برای این کار در نظر بگیریم. افرادی که از هوش هیجانی بالایی برخوردار هستند، در هر لحظه متوجه احساساتشان هستند و به آن ها توجه دارند. در نتیجه این مسئله بر رفتار های آن ها نیز تاثیر مثبت خواهد داشت.

برای لحظات خوب و نکات مثبت خود شادی کنید. گاهی جشن گرفتن های کوچک شما واکنش به لحظات خوب زندگی تان است. اشخاصی که احساسات خوب و مثبت را در زندگی تجربه می کنند، افرادی انعطاف پذیر تر هستند و معمولا روابط بهتری نیز با دیگران برقرار می کنند. ضمن این که به هنگام مواجه شدن با چالش های زندگی، راحت تر از شرایط سخت و دشوار عبور می کنند. زندگی همیشه فقط روی خوش ندارد و نکات منفی نیز در آن وجود دارند. اما واکنش درست و کافی به احساسات منفی، نشان دهنده تقویت هوش هیجانی می باشد.

یکی از کارهایی که برای شناخت خود می توانیم انجام دهیم، یادداشت کردن خاطرات روزانه است. خاطرات خود را بنویسیم و آن ها را نگه داریم. سپس اتفاق هایی که در طول روز برای ما رخ داده است را بررسی می کنیم و این که در آن زمان چه احساس و واکنش هایی داشته ایم. جمع آوری این اطلاعات باعث می شود،‌ به خودآگاهی بیشتری برسیم و دلایل مشکلات خود را بیابیم.

چکیده:

داشتن اهداف شخصی به امیدواری و انگیزه بیشتر ما در زندگی کمک می کنند. در حقیقت مسیر ما را مشخص می کنند و زندگی مان را جهت دهی می کنند. بنابراین سعی کنید که چندین هدف برای خود تعیین کنید. البته اهداف اگر بر اساس توانایی های ما باشند، انگیزه ما برای رسیدن به آن ها افزایش می یابد و این کار به مرور زمان به ارتقا هوش هیجانی در ما کمک خواهد کرد.

برای داشتن حفظ انگیزه، نیاز است که ذهنیت ما نیز مثبت باشد. بنابراین بدبین بودن به اوضاع شرایط را بدتر می کند. ضمن این که در کنار افراد منفی باف بودن نیز ممکن است تاثیر منفی روی ما داشته باشد. پس تا جایی که امکان دارد از آن ها دوری کرده و بالعکس با افرادی که مثبت اندیش هستند بیشتر معاشرت کنید. زیرا انسان های اطراف ما تاثیر بسیار زیادی روی ما و عملکرد ما خواهند داشت.

دیدگاه‌ها (2)

*
*

  Alexander Guest 1403-03-22 Reply

  Hello
  Thank you very much for your good content, I use google translate to use your content, but can you write your texts in English?

   nima50005 مدیر کل 1403-03-25 Reply

   Hello
   Unfortunately, we currently do not have a plan for content in a language other than persian, maybe in the future

×