🪻 %40 تا 70% تخفیف عیدانه برای تمامی دوه های هوشیاری 🎉 مشاهده دوره ا >

هوشیاری

ارتباط موثر با کودک چیست؟

ارتباط موثر با کودک

بخش زیادی از شخصیت و رفتار ما در سنین بزرگسالی مربوط به دوران کودکی ما می باشد، بنابراین می توان درک کرد که برقراری ارتباط موثر با کودک بسیار حائز اهمیت است.

ارتباط موثر با کودک به چه معنا است؟

برقراری ارتباط موثر و صحیح با کودک بسیار مهم می باشد، زیرا این مسئله تاثیر بسیار زیادی بر روان کودک خواهد داشت. یادگیری اصول درست این ارتباط برای هر والدینی ضروری می باشد. این که بدانند چگونه با کودک خود ارتباط درست برقرار نمایند و چگونه این ارتباط را بر پایه عشق و احترام بنا بگذارند. بسیار مهم است که والدین بلد باشند چگونه با کودک خود تعامل کنند و ضمن آن تعامل، بتوانند هوشیاری و توانایی های او را نیز تقویت نمایند.

چگونه با کودک خود ارتباط موثر داشته باشیم؟

در مقاله روانشناسی کودک گفته بودیم که والدین باید یاد بگیرند کودکان خود را بهتر بشناسند و نحوه چگونگی تعامل با آن ها را بدانند. زیرا با این کار کودک شناخت بهتری را از جهان پیرامون خود پیدا نموده و عزت نفس او نیز افزایش می یابد. در نهایت این مسئله در رشد و شکوفا شدن استعداد های کودک نیز نقش بسیار مهمی خواهد داشت.

سعی کنیم همیشه بهترین شنونده برای کودکان خود باشیم و به صحبت های او را با حوصله گوش کنیم، حتی اگر مشغله های زیادی داشتیم اما باز زمانی را اختصاص دهیم که حرف های او را بشنویم. از نظر ها و ایده هایی که می دهند، استقبال کنیم تا به او احساس ارزشمندی بیشتری بدهیم. اجازه دهیم کودک نظر خود را ارائه دهد، هر قدر هم که متفاوت باشد ولی باز به نظرات او احترام بگذاریم تا به یک نتیجه درست دست یابیم.

اعتماد اساس هر رابطه موفقی است. برای داشتن ارتباط بهتر با کودک خود بهتر است قبل از هر چیزی اعتماد او را نسبت به خودمان جلب نماییم. البته با گذشت زمان و ورود کودک به سنین نوجوانی و بالاتر شکل این اعتماد متفاوت خواهد شد. یعنی باید اعتماد خود را به فرزندمان به صورت باور کردن آن ها نشان دهیم. این که به آن ها بفهمانیم که رفتار و افکار او را باور داریم و برایش ارزش قائل هستیم.

کودکان معمولا نصیحت های طولانی و انتقاد را دوست ندارند. بنابراین ایده و نظر خود را در قالب های دیگری مانند قصه، خاطره و … به او بگوییم. این را در نظر داشته باشیم که سخت گیری خیلی زیاد و بیش از حد می تواند باعث ایجاد استرس و اضطراب در کودک گردد. بنابراین سعی کنیم در تربیت فرزندان خود متعادل رفتار کنیم.

چگونه ارتباط موثر با کودک خود داشته باشیم؟
چگونه ارتباط موثر با کودک خود داشته باشیم؟

اصول ارتباط موثر با کودک:

برای این که با فرزند خود ارتباط خوبی برقرار کنیم، این کافی نیست که فقط به او بگوییم دوستش داریم. بلکه در کنار آن بهتر است عشق را نیز به آن ها بیاموزیم. از همان دوران نوزادی عشق ورزیدن را به او یاد بدهیم تا او بتواند هم خودش را دوست داشته باشد و هم دیگران را.

قطعا شکل گرفتن ارتباط موثر به زمان نیاز خواهد داشت و این موضوع چیزی نیست که یک شبه رخ بدهد. به خصوص هنگام ارتباط صحیح با نوجوانان باید کمی سنجیده تر عمل کرده و صبر و زمان بیشتری صرف نمود. بنابراین لازم است وقت بیشتری برای فرزند خود بگذارید و بیشتر با او گفتگو کنید، ضمن این که این ارتباط را به صورت مستمر حفظ نمایید.

چکیده:

همه ما می دانیم که تربیت فرزندان و داشتن ارتباط درست با آن ها کار ساده ای نیست و این مسئله یکی از مهم ترین دغدغه های بسیاری از والدین می باشد. قطعا ما به عنوان پدر و مادر غیر از بر طرف کردن نیازهای جسمی و فیزیکی فرزند خود وظیفه مهم تری به عنوان تربیت صحیح کودک نیز داریم. زیرا کودک ما در آینده قرار است وارد اجتماع شود و قطعا روابط اجتماعی زیادی را نیز تجربه خواهد کرد. بنابراین نباید مسئله برقراری ارتباط موثر و درست با کودکانمان را دست کم بگیریم و نیاز است برای رسیدن به آن از هیچ تلاشی دریغ نکنیم.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×