😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

توسعه قدرت ذهن را چگونه انجام دهیم؟

توسعه قدرت ذهن

آیا می توانیم قدرت ذهنی خود را افزایش دهیم؟ در این مقاله به اهمیت و چگونگی امکان توسعه قدرت ذهن می پردازیم؟

اهمیت توسعه قدرت ذهن در چیست؟

ذهن یکی از مهم ترین دارایی های هر انسانی است. در واقع یکی از راه هایی که می توان تغییرات مثبتی در زندگی ایجاد نمود، فقط به کمک قدرت ذهن می باشد. در حقیقت تمام اتفاق های زندگی ما، ابتدا در ذهنمان رخ می دهد، سپس به واقعیت تبدیل می گردد. بنابراین می توان درک نمود که چه میزان توسعه قدرت ذهن از اهمیت برخوردار است. البته دستیابی به این امر نیازمند به تلاش فراوان و آگاهانه نیز می باشد. در کنار این مقاله می توانید مقاله قدرت ذهن را نیز مطالعه نمایید.

چگونه قدرت ذهن خود را توسعه بخشیم؟

مغز انسان ها به صورت طبیعی از یک سری توانایی ها برخوردار است. تعیین هدف در زندگی یکی از آن ها می باشد. منظور از هدف می تواند هر گونه هدفی حتی یک هدف بسیار کوچک باشد. زیرا رسیدن به همین اهداف کوچک باعث افزایش اعتماد به نفس ما می شود. یعنی هر گاه به هدفی که تعیین کرده ایم، دست پیدا می کنیم، به خود و توانایی هایمان بیشتر ایمان می آوریم. سپس با شجاعت بیشتری به سراغ اهداف بزرگتر خواهیم رفت.

همه ما در مسیر رسیدن به اهدافمان ممکن است با چالش هایی رو به رو گردیم. اما تصمیم گیری درست و به موقع می تواند مسیر را برای ما هموار تر سازد. یعنی به جای غصه خوردن و نا امید شدن از زندگی، سعی کنیم با آن مشکلات رو به رو شویم تا از میان بروند. کمی مشکل به نظر می رسد اما شدنی است که به هنگام وجود مشکلات نیمه پر لیوان را ببینیم. افکار خود را مثبت سازیم تا افکار منفی جایی برای ماندن نداشته باشند و ذهن ما را ترک نمایند.

برای اخذ درست ترین تصمیمات در زندگی خود باید بتوانیم بین احساس و منطق خود، یک توازن برقرار نماییم. برای مثال هنگام تصمیم گیری در مسائل مالی، فقط به احساسات خود تکیه نکنیم. بلکه عقل و منطق را نیز به کار بگیریم تا بهترین تصمیم اخذ گردد. حال برعکس این قضیه نیز صادق است. اگر همه زندگی را بر پایه عقل و منطق بچینیم، زندگی برایمان کسالت آمیز می شود. ما در زندگی به احساساتی نظیر شادی و لذت نیز نیاز داریم و نادیده گرفتن آن ها به هیچ وجه قابل قبول نیست. بنابراین با این کار می توانیم تعادلی بین احساسات و منطق در تصمیمات خود ایجاد نماییم.

توسعه قدرت ذهن چگونه ممکن می گردد؟
توسعه قدرت ذهن چگونه ممکن می گردد؟

بهانه تراشی نکنید!

اگر از عملکرد خود در زندگی راضی نیستید و احساس می کنید که همه چیز به خوبی پیش نمی رود، بهانه تراشی نکنید. بلکه تلاش کنید دلایل آن را بیابید. با پیدا کردن دلایل آن ها می توانید به علت عدم موفقیت هایتان پی ببرید. در نهایت می توانید در جهت جبران آن ها برآیید. این طبیعی است که ما در مسیر رسیدن به اهداف خود دچار اشتباهاتی شویم. اما به جای عدم پذیرش اشتباهات از جانب خود، باید مسئولیت آن ها را بپذیریم و از آن ها درس بگیریم.

نقش تمرین های ذهنی در جهت توسعه قدرت ذهن:

تمریناتی مانند تمرین تمرکز، مدیتیشن، تمرین حل مسئله و همچنین تکنیک های آموزشی می توانند باعث بهبود قدرت ذهن شده و خلاقیت ما را افزایش دهند. ضمن این که باعث می شوند تمرکز بیشتری روی مسائل پیدا کرده و در نهایت تصمیم های بهتری را اخذ نماییم. بنابراین تلاش کنید آن ها را انجام دهید تا مهارت های ذهنی خود را بهبود ببخشید. در کنار این موارد سعی کنید تغذیه سالم و متعادلی داشته باشید و از مواد غذایی که به بهبود عملکرد ذهن کمک می کنند، غافل نشوید.

چکیده:

اگر ما بتوانیم در زندگی نقاط قدرت را به خوبی بشناسیم، گامی مهم در جهت توسعه قدرت ذهن برداشته ایم. زیرا ما اکثر اوقات روی نقاط منفی خود تمرکز می کنیم و در پس جبران آن بر می آییم. اما بهره بردن از توانایی ها کمک می کند که زودتر به اهداف خود برسیم. در کنار این موارد باید همیشه سعی کنیم که افکار خود را نسبت به خودمان تقویت نماییم. با این کار تصور ذهنی مان نسبت به خود تحکیم و تقویت می گردد.

اکثر انسان ها این باور را دارند که زندگی آن ها از قبل مقدر شده است. یعنی آن ها نمی توانند دیگر چیزی را تغییر دهند. قطعا این باور بسیار احمقانه می باشد. زیرا هر شخصی تنها کسی است که می تواند دنیای خود را تغییر دهد. فقط کافی است که اراده کند و شروع کند که تغییرات را در خود ایجاد نماید. به عنوان کلام آخر می گوییم که در ابتدا همیشه سپاسگزار نعمت هایی که در اختیار دارید باشید و از خداوند متعال بابت آن ها سپاسگزاری نمایید. سپس قوی تر از قبل به سمت آرزو های خود قدم بگذارید.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×