😎 بزرگ ترین دوره عزت نفس هوشیاری منتشر شد 🎉 مشاهده دوره

هوشیاری

تصمیم گیری و ۱۰ مرحله مهارت آن…

تصمیم گیری

۱۰ مهارت تصمیم گیری را بیاموزید و عضله قسمت تصمیم گیری مغز خود را قوی کنید تا بتوانید انتخاب درست داشته باشید.

ما دائما در حال تصمیم گیری هستیم

در زندگی مواقع زیادی هست که باید تصمیم های مهم بگیریم. این تصمیم گیری ها در سرنوشت ما تاثیر بسیار فراوانی دارند. غیر از تصمیم های بزرگ زندگی از شروع روزتان شما باید تصمیم بگیرید. تصمیم های کوچک و بزرگ مثلا صبح که بیدار می شوید حتی از قبل تصمیم می گیرید که چه ساعتی بیدار شوید که به همه کارهای خود برسید. بعد تصمیم میگیرید که ورزش انجام دهید یا نه و بعد اینکه که صبحانه بخورید یا نه و بعد اصلا صبحانه چه چیزهایی را بخورید؟


مرحله بعد کارهایی را که قرار است انجام دهید ابتدا باید انتخاب کنید به ترتیب کدام کارها در الویت هستند. همین طور تا شب شما انتخاب می کنید که چه کارهایی باید انجام دهید. و چه کارهایی انجام ندهید. تصمیم های روز مره شما و الویت بندی تصمیمات روزانه کیفیت دراز مدت زندگی شما را می سازد. و در نهایت این تصمیم گیری ها سرنوشت شما می شود.

تصمیم گیری و الویت بندی کارها
تصمیم گیری و الویت بندی کارها

چه طور عضله تصمیم گیری مغز را قوی کنید؟

شما با تمرین در تصمیم گیریهای سریع یاد می گیرید که چطور تصمیم های مهم زندگیتان رابدون اتلاف بیهوده وقت انجام دهید.یک قسمت از مغز که مختص تصمیم گیری است مانند عضله ای می ماند که باید با تمرین قوی شود. شما ببینید ورزشکارانی که عضله قوی دارند هیچ گاه یک شبه به آن جا نرسیدند بلکه با تمرین و کار روی عضله مورد نظر قوی و قوی تر شدند. بنابر این با تمرین در تصمیم گیریهای کوچک تصمیم گیری های بزرگ زندگی را هم راحت تر و با احتمال خطای کمتر انجام می دهیم.

تکنیک عالی

برای تصمیم گیریهای مهم تر زندگی شما می توانید از این تکنیک عالی استفاده کنید. من برای تصمیمات مهم زندگی خودم از این تکنیک عالی بسیار استفاده می کنم. به این صورت که شما برای انجام کاری که می خواهید عملی کنید در یک صفحه موضوع تصمیم گیری را در تیتر بنویسید. صفحه را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید. در یک سمت حسنهای انجام این تصمیم را بنویسید و در قسمت دیگر عیوب آن را بنویسید. ببینید که کدام موارد به دیگری می چربد. در نهایت می توانید بهترین تصمیم را بگیرید.سایت Wikipedia مقاله مفیدی در این زمینه دارد.

هدایت شهود

برای اینکه یاد بگیرید در زندگی سریع تصمیم گیری کنید و درست تصمیم بگیرید. این تمرین را نجام دهید و ببینید درصد خطای شما پایین می آید حتی ترسهای شما وقتی رو صفحه کاغذ می آید شفاف تر می توانید تصمیم گیری کنید. وقت بگذارید و تمرین کنید. یک روش هم که برای تصمیم گیری عالی است و من پیشنهاد می کنم بسیار و دائم از آن استفاده کنید استفاده از شهود است. شما باید دائما هدایت بطلبید و بخواهید و آن گاه اجازه بدهید تا شهود شما را هدایت کند. حالا شما منتظر نشانه ها باشید تا هدایت شوید. به مرور زمان شما نشانه ها را بیشتر درک می کنید و برای شما ثابت می شود که این شهود درست است. من با مثالی این را برای شما روشن تر میکنیم.

مثال ۱

فرض کنید شما برای انتخاب کارمندتان در قسمتی از نظر عقلانی کسی را که همه مواردش ظاهرا خوب است انتخاب می کنید ولی ته دل شما و احساس شما بدون هیچ دلیل منطقی این را نمی خواهد و نسبت به انتخاب این شخص احساس خوبی ندارد. شما بر اساس منطق تصمیم می گیرید و شخص مورد نظر را انتخاب می کنید. در آینده بعد از گذشت مدت زمانی متوجه می شوید که آن شخص فرد مناسبی نبوده و کلی خسارت به کسب و کار شما وارد کرده است.

مثال ۲

مثالی دیگر این که شما برای معامله ملک یا زمینی که می خواهید معامله کنید. ظاهرا ملک مناسبی نیست ولی بدون هیچ دلیل منطقی قلبتان به شما می گوید این ملک را معامله کن و شما درونا کشش برای معامله ملک دارید. شما به قلبتان توجه کرده و ملک را معامله کنید. بعد از چند وقت متوجه می شوید ملک شما در مسیر پروژه بزرگراهی که ارزش ملک شما را چند برابر کرده است. و شما کلی سود کرده اید.

در تصمیم گیرهایتان هدایت بطلبید
در تصمیم گیرهایتان هدایت بطلبید

۱۰ مرحله مهم تصمیم گیری

۱-با شهود ارتباط بر قرار کنید و هدایت بطلبید شما دائما راهنمایی خواهید شد.
۲-فقط کافی است اعتماد کنید و آرام باشید شک و دودلی را کنار بگذارید.
۳-گاهی تصمیم های شما ظاهرا تصمیم خوب و خوشایندی نیست ولی در نهایت بسیار به نفع شما خواهد شد.
۴-در هر صورت برای هر تصمیم گیری باید اول از همه هدایت بطلبیم تا راهنمایی شویم.
۵-سپس همه جوانب را در نظر گرفته و مکتوب کنیم.
۶-در مر حله بعد تحقیق و جستجو کنیم .
۷-بعد اطلاعات به دست بیاوریم.
۸-به نشانه ها توجه کنیم.
۹-حالا یک تصمیم گیری عالی داشته باشیم.
۱۰-اقدام کنیم و رها و آرام باشید منتظر نتایج عالی باشیم.

در رابطه با آرام بودن در مرحله تصمیم گیری توصیه می کنم مقاله طوفان زندگی را هم مطالعه کنید.

در آخر….

همانطور که در بالا گفتیم برای تصمیم گیری آگاهانه ابتدا باید موضوع را مشخص کنید که چه کاری قرار است انجام دهید در مورد آن مطالعه کنید و یا اطلاعات کاربردی را جمع آوری کنید ببینید چه راه‌هایی برای رسیدن به آن هدف و تصمیم شما وجود دارد. و کدام مسیر راحت‌تر و در زمان کمتری انجام می‌شود. از تجربیات دیگران استفاده کنید بعد اقدام کنید و برای بهتر انجام دادن آن نهایت تلاش خود را بکنید. حال اگر موفق شدید که بسیار عالی است، اما اگر به آن تصمیم مورد نظر نرسیدید، مرور کنید که در چه قسمتی از تصمیمات خود اشتباه برنامه‌ریزی کرده بودید یا کدام اقدام شما اشتباه بوده است آنها را اصلاح کنید و با تجربه بیشتر از نو و در مسیر درست شروع کنید و در نهایت از عملی شدن تصمیمات خود لذت ببرید. بنابراین مهارت تصمیم گیری بسیار مهم است و حتی گاهی سرنوشت ساز است.


سربلند و پایدار باشید…. .

دیدگاه‌ها (0)

*
*

×