هوشیاری

هنردوست داشتن خود

دوست داشتن خود

در اینجا می آموزیم که چرا باید خودمان را دوست داشته باشیم و چگونه این کار را انجام دهیم.

چرا باید دوست داشتن خود را بیاموزیم؟

بیشتر انسانها برای دریافت عشق به بیرون از خود روی می آورند برای این که یک تعریف بشنوند ویا تایید شوند بهای زیادی را می دهند تا مورد توجه واقع شوند می دانید چرا چون انسان به صورت ذاتی مورد عشق واقع شدن و دوست داشته شدن را می طلبد و می خواهد مورد توجه باشد . یک کودک اگر در دوران خردسالی مورد توجه قرار نگیرد حتی تا سر حد مرگ پیش می رود و از بی محبتی ممکن است بمیرد. توجه و محبت بسیار مهم است. به همین دلایل گفته شده است که انسان باید دوست داشته شود . مورد عشق ورزی قرار بگیرد.

هنر دوست داشتن خود

دنبال دوست داشتن خود از بیرون نباشید

حالا اگر انسان به دنبال این دوست داشته شدن بیرون از خود بگردد در باتلاق بزرگی فرو خواهد رفت و خود را فریب می دهد.عشق ودوست داشته شدن از بیرون از خود خوب است وهمه دوست دارند که دیگران دوستشان داشته باشند و مورد توجه قرار بگیرند ولی جای خطرناکش این است که این در یافت ها رافقط از بیرون بخواهند دریافت کنند. وقتی انسان وابسته به محبت و عشق دیگران شد زنجیر اسارت خود را به گردنش خواهد بست و دیگران هر طور که بخواهند با او رفتار می کنند و او خودش را اسیر دست دیگران می کند.

روش های مختلف کسب محبت

دادن باج های عاطفی
برای دوست داشته شدن آن قدر به اطرا فیانش محبت می کند که اصلا دیده نمی شود و خودش انگار یک فرد نامرئی است او برای رفع این حالت قدر نشنا سی بیشتر و بیشتر محبت می کند و در واقع باج عاطفی می دهد. تا بتواند محبت بیشتری در یافت کند اما برعکس نه تنها محبتی در یافت نمی کند بلکه نادیده هم گرفته می شود.او تعجب می کند چرا مورد بی محبتی قرار می گیرد؟چرا برعکس اینکه هر چه قدر محبت می کند بیشتر پس زده می شود؟

رسیدگی به ظاهر

بعضی از افراد هم به ظاهر خود بی اندازه توجه می کنند با خرید لباسهای گران قیمت یا عجیب غریب و پوشیدن آنها می خواهند خود را ارزشمند نشان دهند و مورد توجه قرار بگیرند. عده ای با آرایش های عجیب و غریب می خواهند توجه بگیرند و عده ی دیگر هم با عمل های زیبایی جراحی خود را زیر تیغ جراحی می برند به امید اینکه فقط یکم بیشتردوست داشته شوند.

غافل از این که به بی راهه می روند می بینند که بعد از گذشت مدت کمی تازگی همه زیبایی های ظاهری کم رنگ شده و باز هم همان آش و همان کاسه.نا گفته نماند من اصلا منکر زیبایی ظاهری نیستم و اصلا تاکید دارم که هر کسی باید به ظاهر خود اهمیت بدهد چرا که زیبایی و آراستگی ظاهری بسته بندی شکیل هر انسان موجهی است . آن جای کار اشتباه است که این کار ها فقط برای دریافت محبت باشد.

دلیل این همه کارها برای جلب توجه چیست؟

خیلی از کارهایی که انسان انجام می دهد و حتی دلیلش را خودش هم نمی داند بخاطردریافت محبت است. کودک درون ما دوست دارد دوست داشته شود و مورد توجه و عشق ورزی قرار بگیرد برای همین اگر از درون ما عشق را به او ندهیم او مثل یک کودک ممکن است از راه های اشتباه دوست داشتن اشتباهی را دریافت کند.که این عشق و دوست داشته شدن نه تنها کمکی نمی کند بلکه ممکن است باتلاقی فرو رود که خود شخص هم متوجه نشود.

چه طور می توانم خودم را دوست داشته باشم؟

وقتی ما تصمیم می گیر یم که خودمان را دوست داشته باشیم و به خود عشق بورزیم همین تصمیم به تنهایی خودش راه هایی را برایمان باز خواهد کرد و هدایت می شویم به مسیردرست و دوست داشتن واقعی خودرا یاد می گیریم که چه طور به خودمان عشق بورزیم و خودمان را دوست داشته باشیم.احساس مان عوض می شود و دیگر اهمیت تایید دیگران برایمان کمتر و کمتر می شود.

ما باید آموزش ببینیم و یاد بگیریم عشق ورزی به خود را در این مورد در مقاله عشق ورزی خود را مطالعه کنید. ما باید هنر دوست داشتن خود را بیاموزیم و به فرزندان خود هم یاد بدهیم. به جای تربیت های اشتباه که فرزندانمان را تشویق به عملی می کنیم که همه پسند باشد به او یاد بدهیم که عاشق خودش باشد و خودش را دوست داشته باشد.تا بتواند دیگران را هم دوست داشته باشد ومهارت عشق ورزی را به معنای واقعی بیاموزد.
در مقاله عشق به خود ورزیدن توضیحات بیشتری داده شده است.

هنر دوست داشتن خود

روشهای دوست داشتن خود

در اینجا چندین روش دوست داشتن خود را به شما آموزش می دهم.
شما هم می توانید ایده بگیرید و روشهای خلاقانه منحصر به فرد خود را داشته باشید
و با ما زیر همین پست به اشتراک بگزارید.

در ابتدا یک دفتر زیبا با طرح های رنگی برای خود تهیه کنید.

در این دفتر تمام مهارت هایی که دارید کوچک یا بزرگ بنویسید هر کاری که فکرش را بکنید مثل آشپزی یا جک تعریف کردن هر کاری که از شما در آن تعریف می کنند یا خودتان از انجامش لذت می برید و مهارت دارید را بنویسید.

 • نام تمام کسانی که شما را دوست دارند بنویسید.
 • تعریف ها و تمجید هایی که از شما می شود را بنویسید.
 • موفقیت های کوچک و بزرگ را که در گذشته داشتید را بنویسید.
 • خودتان را تشوق کنید و حضور خود را در این جهان جشن بگیرید.
 • لباسهایی را که دوست دارید بپوشید و گاهی در خلوت خود بهترین لباسهای خود را بپوشید
 • ودر بهترین فنجان نوشیدنی مورد علاقه خود را بنوشید.

تنها با خود خلوت کنید و خود را به بهترین رستورانی که می شناسید
دعوت به غذای مورد علاقه خود کنید.

در ادامه چندین روش دیگر……

 • برای خود به تنهایی برنامه های تفریحی داشته باشید و با کودک درونتان در خلوت خود خوش بگذرانید
 • لیست غذاها و میوه هایی را که دوست دارید بنویسید
 • و در هفته حتما یک نوع از آن را تهیه کنید و به خود یاد آوری کنید فقط به پاس دوست داشتن به خود.
 • به خودتان احترام بگذارید برای وقت خود ارزش قاعل شوید.
 • با انسانهایی که ارزشش را دارند وقت بگذرانید. شما بسیار ارزشمندید.
 • دوستان خود را با دقت گلچین کنید ودر کنار دوستان ارزشمند خود شما بسیار خوشحال و شاد خواهید بود.
 • تمرین کنید جایی که لازم است نه بگویید و خیلی قاطعانه این کار را تا جایی که لازم است انجام دهید.
 • با خانواده خود خوش بگذرانید محیط شادی را ترتیب دهید تا با عزیزانتان شاد باشید
 • یکی از ازراه های عشق به خود عشق به خانواده است که شما را شاد تر خواهد کرد.

هنر دوست داشتن خود را بیاموزید

دوست داشتن خود یک هنر است که باید بیاموزید و تمرین کنید راه های زیادی را برای دوست داشتن خود /entry/the-art-of-loving-yourselfبه شما در اینجا گفتم راه های بسیار دیگری وجود دارد و شما ممکن است خودتان طراحی کنید . مهم انجام و تمرین است . با این تمرینات به طور مستمر کوک درون شما که بسیار قدرتمند است شما را شگفت زده خواهد کرد پس غافل نشوید و تمرین کنید.

دوستدار شما
آزیتا مهدی پور

دیدگاه‌ها (0)

*
*