هوشیاری

داشتن برنامه ریزی

داشتن برنامه ریزی سرعت موفقیت شمارا بالا می برد.ومسیر درست را نشانتان می دهد.

رسیدن به موفقیت

رسیدن به موفقیت بدون داشتن برنامه ریزی امکان پذیر نیست. شاید شما هم شنیده باشید که اهداف مکتوب موجب رسیدن به خواسته ها است شما بارها اهداف خود را نوشته اید و حتی هر روز آن ها را مرور کرده اید ولی چشم باز کرده اید و دیده اید یک سال یا سالها گذشت و شما با وجود مکتوب کردن اهداف نتیجه دلخواه را نگرفته اید.این موجب دلسردی شما می شود و عزت نفس شما را پایین می اورد در این حالت هدف نویسی نه تنها برای شما سودی نداشته بلکه موجب دلسردی شما شده است.

رسیدن به موفقیت
برای رسیدن به موفقیت باید برنامه ریزی داشته باشیم

چرا با وجود مکتوب کردن اهداف به نتیجه نمی رسید؟

من به شما می گویم که اشکال کار کجاست و چرا شما با وجود مکتوب کردن اهداف به نتیجه نرسیدید. وقتی شما اهداف خود را مکتوب کردید با وجود این نتیجه دلخواه را نمی گیرید دلسرد و نا امید می شوید و عزت نفس شما پایین می آید . دقیقا حق با شماست ، وشما با وجود نوشتن اهداف و مرور آنها نتیجه ای نگرفتید و دلسرد شده اید. علتش این است که شما برنامه ریزی دقیق و روزانه نداشته اید . برنامه ای که برای کلیه ساعات شما مکتوب و دقیق نوشته شده باشد.شما باید برای تمام روزهای خود و حتی ساعات شبانه روز خود برنامه ریزی دقیق داشته باشید.تا در هر لحظه بدانید که چه کار باید بکنید و چه گامهایی بردارید تا به اهداف خود برسید.

اهمیت برنامه ریزی یرای افراد مرفق

برنامه ریزی به شما کمک میکند که اولا در مسیر درست باشید و ثانیا عملگرا شوید و اقدامات لازم را در موقع خودش انجام دهید.انسانهای موفق همچون بیلگتس ،ادیسون ،استیو جابز،والت دیزنی و……. انسانهایی بودن که برنامه دقیق داشتند.آنها هرگز بدون برنامه ریزی دقیق و عمل گرایی موفق نمی شدند.وبه جایگاهی که رسیدند نمی رسیدند. افراد موفق به این امر مهم کاملا اشراف دارند بنا براین هم برنامه روزانه خود را دارند هم این که دقیقا به آن عمل می کنند.آنها می دانند مهم ترین کار های خود را باید ابتدا انجام دهند .

برنامه ریزی افراد موفق
ویژگی افراد موفق داشتن برنامه ریزی است.

اهمیت انجام کارهای مهم در ابتدا

این را بدانید هیچ وقت شما برای تمامی کارهای خود وقت کافی در اختیار نخواهید داشت پس تلاش نکنید همه کار هایتان را در طول روز به انجام برسانید بلکه شما فقط برای کارهای مهم و کار هایی که از اهمیت کمتری بر خوردارند وقت دارید. پس تلاش بیهوده نکنید. برنامه ریزی روزانه و ساعتی داشته باشید و استاد زمان خودblog/daily-schedules-for-productivityباشید تا ببینید چگونه با انجام کارهای مهم شما در ابتدای روز هم انرژی هم اعتمادبه نفس شما بسیار بالا می رود و احساس عالی در آن روز دارید. از همه مهم ترتفاوت انسانها ی موفق باانسانهای غیرموفق در همین نکته نهفته است.شما با بزنامهریزی روزانه وعمل گرایی در دراز مدت شاهد نتایج شگفت انگیز خواهید بود.

تمرین نوشتن برنامه روزانه

شما بهتر است امور مهم یک هفته را یادداشت کنید . در مرحله بعد شب قبل یرنامه ریزی روزانه را بنویسید تا ضمیر نا خود آگاه شما در شب که خوابیدید برنامه شما را طراحی و تنظیم کند. نکته مهم این است این است کهابتدا برنامه را به ترتیب ساعات شبانه روز بنویسیدو بعد شما باید مهم ترین کارهایتان را در همان ابتدای صبح انجام دهید.

برنامه ریزی روزانه
چگونگی عملکرد برنامه روزانه

الویت بندی اموردر برنامه ریزی

به ترتیب الویت جلوی کار های مهم بنویسیدالف) چون انجام آنها در سر نوشت شما تاثیر دارد.
مثل امورشغلی که انجام ندادنش عواقب بدی در پیش دارد.
بعضی از امور هم مهم اما از اهمیت کمتر بر خوردار هستند یعنی باید انجام شوند،
انجام نشدنشان خلل و مشکل بوجود می آورد ولی تا ثیر آن به اندازه موارد خیلی مهم و الف نیست
و در دسته ب )قرار می گیرند :مثل جواب دادن به ایمیل وپرداخت قبوض …..نکته مهم اینکه
شما تا به پایان رساندن موارد مهم و الف ) نباید به مواردب)بپردازید.
موارد پ )مواردی است که انجام دادنشان خوب است اما انجام ندادنشان خللی پیش نمی آورد.
مثل تماس تلفنی با دوست صمیمی ونوشیدن چای با دوست و…
وامور دیگر ث)کارهایی است که می توانید به دیگران محول کنید
با واگزاری آن امور به شخص دیگر وقت خود را آزاد تر کنید
و به کارهایی که فقط از دست خودتان بر می آید بپردازید.
یک سری کارها را هم اصلا نباید انجام دهید.و به طور کلی حذف شود.
مثل چرخ زدن بی هدف درشبکه ای اجتماعی

وقت و زمان ارزشمند است برای وقت خود ارزش قاعل شوید چون چیزی است که برگشت ندارد پس با برنامه ریزی برای تمامی لحظاتتان خود را از اکثریت جامعه که خودشان را بی هدف به دست دیگران می سپارند تا برنامه ریزی شوند به دلخواه دیگران جدا کنید برای خود هدف و برنامه داشته باشید.یادتان باشد افراد بی هدف برای افراد هدفمند کار می کنند.
مطالعه مقاله داشتن نظم در زندگی را به شما پیشنهاد میکنم.

دوست دار شما
آزیتا مهدی پور

دیدگاه‌ها (0)

*
*